Dziś są imieniny: Ireneusza, Konstantego, Marii

Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie
dodane: 12-06-2019 09:52   |   wyświetleń: 185

"Odpal myślenie nie wchodź w uzależnienie" - podsumowanie programu

"Odpal myślenie nie wchodź w uzależnienie" to nazwa programu profilaktycznego, który organizuje Wydział Prewencji KMP w Lublinie. Wczoraj w KMP w Lublinie odbyło się spotkanie podsumowujące VI edycję tego przedsięwzięcia. Celem programu jest zwiększenie świadomości wśród młodych ludzi w zakresie zagrożeń związanych z zażywaniem substancji psychoaktywnych. Odbiorcami projektu jest młodzież szkolna, rodzice oraz nauczyciele.
 

Uzależnienie od alkoholu, narkotyków czy dopalaczy stanowi realne zagrożenie dla człowieka - odbiera wolność, oddala od miłości i prawdy prowadząc do śmierci. Mimo tak dramatycznych konsekwencji coraz więcej młodych ludzi wchodzi na drogę uzależnień. Łatwo wejść na tę drogę  trudno natomiast temu zapobiegać. Nie wystarczą tu moralizujące pouczenia, solidna wiedza o substancjach psychoaktywnych, a także uczenie właściwych  postaw wobec tych substancji. Skuteczna profilaktyka uzależnień wymaga wychowania dojrzałych i szczęśliwych ludzi, którzy dobrze radzą sobie z życiem bez pomocy chemicznych „przyjaciół”.

W ramach działań profilaktyczno edukacyjnych Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Lublinie zorganizował cykl spotkań z młodzieżą szkolną, rodzicami i nauczycielami w ramach programu pn. „Odpal myślenie nie wchodź w uzależnienia”. Wczoraj w budynku KMP w Lublinie odbyło się podsumowanie VI już edycji tego programu, którego celem jest podniesienie poziomu świadomości społeczności szkolnej w zakresie zagrożeń zdrowotnych, konsekwencji prawnych i społecznych wynikających z zażywania substancji psychoaktywnych.

Realizacja VI edycji projektu odbyła się w formie 6 debat młodzieży z przedstawicielami różnych instytucji, które w swoich zadaniach ustawowych prowadzą działania na rzecz osób uzależnionych lub zagrożonych uzależnieniem bądź swoją aktywnością i postawą promują zdrowy styl życia. Spotkania zostały przeprowadzone od lutego do czerwca b.r. i brały również w nich udział piłkarki z klubu MKS Perła Lublin.

Podczas debat uczniowie uzyskali informacje dot. zagrożeń społecznych, prawych i zdrowotnych wynikających z zażywania dopalaczy. Przekazano młodzieży alternatywę dla dopalaczy mówiąc o możliwościach realizowania swoich pasji, marzeń i zainteresowań.  Uwrażliwiano uczniów na sytuacje kontaktu z osobami uzależnionymi, dilerami tj. dyskoteki, prywatki, spotkania towarzyskie. Omówiono również działania, które powinni podejmować w przypadku, gdy mają sami problem lub widzą niepokojąca sytuację, z którą borykają się ich rówieśnicy.

Na zakończenie uczestnicy debat wypełniali ankiety ewaluacyjne, których wyniki załączone są do sprawozdania. Ponadto uczniowie biorący udział w spotkaniach otrzymali materiały promujące program w postaci ulotek i odblasków, które są finansowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.

Wszystkie strony uczestniczące we wczorajszym spotkaniu podsumowującym zgodziły się z zasadnością programu. Program będzie kontynuowany w latach 2019/2020.

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Innowacyjne treningi dla młodych piłkarzy w FOR
Innowacyjne treningi dla młodych piłkarzy w FOR Fabryka Ogólnego Rozwoju rusza z nowym projektem, skierowanym dla młodych piłkarzy z naszego województwa.
Oszukiwał i okradał seniorów
Oszukiwał i okradał seniorów Lubelscy policjanci zatrzymali 53-letniego mieszkańca woj. wielkopolskiego. Wielokrotnie notowany w policyjnych kartotekach mężczyzna oszukiwał i okradał starszych mieszkańców podlubelskich miejscowości.
Jak nie zaczynać sezonu – uczy Motor Lublin
Jak nie zaczynać sezonu – uczy Motor Lublin Pierwsze cztery mecze III ligi w wykonaniu Motoru Lublin to prawdziwe pasmo rozczarowań. Lublinianie zgromadzili w tym okresie zaledwie trzy punkty, a w ostatniej serii spotkań zremisowali z Avią Świdnik 1:1.
Lubelscy żużlowcy utrzymali się w elicie
Lubelscy żużlowcy utrzymali się w elicie Speed Car Motor Lublin co prawda przegrał w ostatnim meczu PGE Ekstraligi z MRGARDEN GKM Grudziąc, ale nie przeszkodziło to naszym żużlowcom w pozostaniu w najwyższej lidze. Wszystko dzięki wcześniejszemu remisowi Stali Gorzów z Włókniarzem Częstochowa.
Kampania Zadbaj o słuch - bądź w kontakcie ze ...
Kampania Zadbaj o słuch - bądź w kontakcie ze światem Pragniemy podzielić się z Państwem informacją o Ogólnopolskiej Kampanii Wspierania Dzieci z Wadami Słuchu. Dlaczego to takie ważne?

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41