Dziś są imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

lublin.eu
dodane: 18-11-2019 14:49   |   wyświetleń: 155

Lublin gotowy na zimę

3000 ton soli, 550 ton piasku, 97 specjalistycznych pojazdów do odśnieżania dróg. Lublin przygotowany jest do zimowego utrzymania miasta i szybkiej reakcji na pogorszenie pogody. Monitoring sytuacji odbywa się całodobowo. W sezonie 2018/2019 na akcję zimowego utrzymania dróg zostało przeznaczone 9,5 mln zł.
Lublin gotowy na zimęfot. lublin.eu 

Akcja zimowego utrzymania miasta prowadzona jest w okresie od 1 listopada do 31 marca. Za utrzymanie dróg odpowiada Zarząd Dróg i Mostów, a za tereny miejskie, które nie są drogami – Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin. W przypadku dróg Miasto Lublin podzielone jest na siedem rejonów zimowego utrzymania. Za każdy z rejonów odpowiada firma wyłoniona w przetargu, która zobowiązana jest dysponowania odpowiednim sprzętem
i niezbędnymi materiałami do prowadzenia akcji, a także prowadzeniem całodobowych dyżurów.

W sumie, we wszystkich siedmiu rejonach utrzymania miasta, w gotowości znajdują się:

 • solarki opłużone duże – 39,
 • solarki małe – 14,
 • ciągniki o mocy powyżej 75KM – 7,
 • ciągniki o masie 1,9 ton – 15,
 • ładowarki – 7,
 • równiarki lub pługi wirnikowe – 7,
 • samochód do wywozu śniegu – 8.

Zgromadzone materiały, służące do zimowego utrzymania dróg:

 • chlorek sodu (sól drogowa) – 3 000 t,
 • chlorek wapnia techniczny – 15 t,
 • piasek – 550 t,
 • kruszywo – 100 t,
 • solanka (wytwarzana na bieżąco według potrzeb).

Zapasy materiałów są uzupełniane na bieżąco podczas prowadzonej akcji. Bezpośredni wpływ na koszty zimowego utrzymania miasta mają warunki atmosferyczne. W sezonie 2018/2019 na akcję zimowego utrzymania dróg zostało przeznaczone 9,5 mln zł (w tej kwocie znajdują się również ryczałty).

ZDM odpowiada za odśnieżanie dróg o łącznej długości 675,85 km, w tym dróg publicznych – 589,35 km. Dróg krajowych – 7,7 km, dróg wojewódzkich – 37,00 km, dróg powiatowych – 145,53 km, dróg gminnych – 399,12 km oraz dróg wewnętrznych – 86,50 km. Ponadto w stałym zimowym utrzymaniu pozostaje powierzchnia 502 508 m2 chodników, placów, ścieżek rowerowych, ciągów pieszo-jezdnych, schodów, przejść dla pieszych oraz kładek dla pieszych. Obszar całkowitej powierzchni chodników to 170 ha, a ścieżek rowerowych 22,5 ha. Tereny nie będące w stałym utrzymaniu są monitorowane i odśnieżane w zależności od potrzeb czy też po otrzymanym zgłoszeniu.

Za tereny miejskie poza pasem drogowym odpowiada Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin. Łączna powierzchnia tych terenów, objęta stałym utrzymaniem na terenie miasta, to 188 ha. Pozostałe lokalizacje objęte są utrzymaniem interwencyjnym na tzw. zgłoszenie. Wszystkie tereny objęte utrzymaniem stanowią powierzchnię 240 ha. Koszty zimowego utrzymania terenów poza pasem drogowym pozostają na poziomie podobnym do sezonów ubiegłych. Kwota zarezerwowana na te działania w sezonie 2019/2020 wynosi ok. 1,5 mln zł.

Informator zimowego utrzymania dróg i dane kontaktowe dla zgłoszeń znajdują się na stronie zdm.lublin.eu

Komentowane

Marcin (2019-11-18 14:55) 11 13   |   zgłoś do usunięcia
550 ton piasku...?
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Znamy lokalizację miejskiego sylwestra 2019/20. Jakie atrakcje przygotowało miasto?
Znamy lokalizację miejskiego sylwestra 2019/20. Jakie atrakcje przygotowało miasto? Miejski sylwester 2019/20 odbędzie się po kilku latach przerwy na Placu Litewskim. Znamy również artystów, którzy umilą uczestnikom zakończenie starego roku.
Jakie atrakcje przygotował ZTM w Lublinie na mikołajki?
Jakie atrakcje przygotował ZTM w Lublinie na mikołajki? ZTM postanowił umilić 6 grudnia mieszkańcom Lublina podróż autobusami i trolejbusami. W ramach akcji "Mikołajki z komunikacją miejską" wszystkich lublinian czeka m.in. bezpłatna linia "Mikołajki". Kontrolerzy i kierowcy z tej okazji pojawią się również w specjalnych przebraniach.
25-latek ukrył narkotyki w pudełku po mopie
25-latek ukrył narkotyki w pudełku po mopie Policjanci z II komisariatu zatrzymali 25-letniego mieszkańca Lublina. Podczas przeszukania mieszkania mężczyzny, funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 70 gramów marihuany i niewielkie ilości amfetaminy. Nielegalny towar ukryty był w pudełku po mopie - odnalazł go pies z Aresztu Śledczego w Lublinie.
16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć ...
16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć Od 4 do 6 grudnia przedstawiciele instytucji Miasta Lublin, działający na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, będą pełnić dyżury, udzielając wsparcia oraz pomocy osobom pokrzywdzonym. Działania te odbędą się w ramach trwającej Kampanii 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć.
Mężczyzna pod wpływem alkoholu zajmował się 2-letnim dzieckiem ...
Mężczyzna pod wpływem alkoholu zajmował się 2-letnim dzieckiem 35-letni mieszkaniec Lublina usłyszał zarzuty narażenia na bezpośrednią utratę zdrowia lub życia swojego dziecka. Mężczyzna opiekował się dwuletnim dzieckiem, mając blisko 1,5 promila alkoholu. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41