Dziś są imieniny: Jagienki, Kamili, Korneliusza

lublin.eu
dodane: 23-05-2019 12:46   |   wyświetleń: 189

Lublin atrakcyjny dla inwestorów

Firma Antal, ekspert rynku pracy, opracowała we współpracy z Cushman & Wakefield i Vastint cykl 8 raportów na temat atrakcyjności inwestycyjnej polskich miast. Badaniu poddano między innymi Lublin, który okazał się liderem w kilku kategoriach.
Lublin atrakcyjny dla inwestorów fot. lublin.eu 

Raport „Business Environment Assesment Study” powstał na podstawie analizy subiektywnej oceny biznesowej inwestorów prowadzących działalność w wybranych polskich miastach – Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Trójmieście, Krakowie, Szczecinie, a także Lublinie. Respondentami w badaniu byli decydenci w firmach obecnych w Polsce, czyli prezesi, członkowie zarządów oraz dyrektorzy departamentów. Dodatkowo raport został wzbogacony o twarde dane z rynku (koszty życia, stawki nieruchomości biurowych, wynagrodzenia oferowane przez pracodawców).

Miasta oceniane były w siedmiu kategoriach, m.in. „Nieruchomości”, „Infrastruktura”, „Potencjał biznesowy”, „Potencjał edukacyjny” (rozumiany jako dostępność przyszłych pracowników) czy „Potencjał zatrudnienia”. Respondenci mieli do dyspozycji skalę ocen od 1 do 10.

Lublin okazał się liderem w kategorii „Nieruchomości” (7,8 pkt), wyprzedzając bezpośrednio Trójmiasto (7,4 pkt) i Kraków (7,2 pkt), a także w kategorii „Potencjał zatrudnienia” (7,4 pkt) tuż przed Warszawą (7,2 pkt) i Krakowem (7,0 pkt). W kategorii „Potencjał edukacyjny” znalazł się ex aequo z Trójmiastem na 2. miejscu (po 7,9 pkt) za Krakowem (8,6 pkt), ale przed Warszawą i Wrocławiem (po 7,8 pkt).

- Lublin po raz kolejny potwierdził swoją silną pozycję wśród najbardziej atrakcyjnych, pod względem inwestycyjnym, miast w Polsce. Jest to niewątpliwie doskonały wybór dla firm poszukujących oszczędności z tytułu kosztów operacyjnych, które w Lublinie są o ok. 20%-30% niższe niż w Polsce Centralnej czy Zachodniej. Dla potencjalnych inwestorów ważne są jednak nie tylko względy finansowe, ale także otoczenie biznesowe, jakość budynków biurowych oraz dostępność do udogodnień poprawiających jakość życia mieszkańców. W Lublinie są one na najwyższym poziomie – powiedziała Agnieszka Gułaś, Negocjator w Dziale Powierzchni Biurowych, Cushman & Wakefield.

Co bardzo istotne dla potencjalnych inwestorów, Lublin został również najwyżej oceniony w kategorii „Wsparcie administracji publicznej” (7,3 pkt) z dużą przewagą nad pozostającymi w czołówce Wrocławiem (6,8 pkt) i Łodzią (6,2 pkt). Doceniono działania administracji w zakresie wspierania biznesu, jak również łatwość komunikacji z przedstawicielami Urzędu.

- Raport firmy Antal jest kolejnym dowodem na to, że udało nam się w Lublinie skutecznie zrealizować cele postawione w Strategii Rozwoju na lata 2013-2020. Podjęliśmy ciężką pracę, by uczynić miasto przyjaznym dla biznesu, otwartym na nowych inwestorów, wspierającym przedsiębiorczość i we współpracy z uczelniami zapewniającym stały dopływ pracowników wykwalifikowanych zgodnie z potrzebami lokalnego rynku pracy. Dzięki temu dziś Lublin jest jednogłośnie wskazywany jako jedna z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji inwestycyjnych w Polsce – komentuje Mariusz Sagan, Dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin.

Autorzy raportu za cel postawili sobie przedstawienie realnej sytuacji gospodarczej w polskich miastach. Gwarancją mają być nie tylko dane statystyczne, ale również subiektywna ocena tych, którzy do tej pory ulokowali swój kapitał na lokalnych rynkach. Dzięki temu potencjalni inwestorzy będą mieli prawdziwy obraz polskich regionów biznesowych, co tym bardziej wpłynie na ich atrakcyjność.

Najważniejszymi czynnikami zachęcającymi zagraniczne firmy do wyboru Polski są liczne instytucje wspierające biznes, dostępność wykwalifikowanej kadry pracowników z dobrą znajomością języków obcych, nieco niższe koszty życia, a przede wszystkim rozbudowany pipeline z nowoczesnymi powierzchniami biurowymi na niemal każdym z rynków regionalnych.

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Nieudany start lubelskich siatkarzy
Nieudany start lubelskich siatkarzy Ekipa LUK Politechnika Lubelska w swoim pierwszym meczu w I lidze uległa APP Krispol Września 2:3.
Dwa Michały tańcowały w Sandomierzu
Dwa Michały tańcowały w Sandomierzu Gracze Motoru Lublin po raz drugi w tym sezonie wygrali ligowe spotkanie. Podopieczni Mirosława Hajdy ograli Wisłę Sandomierz po bramkach Michała Grunta i Michała Palucha.
Szkolenie policji z wykorzystaniem śmigłowca Mi-8T
Szkolenie policji z wykorzystaniem śmigłowca Mi-8T Lubelscy policjanci czwarty już raz byli organizatorami szkolenia taktyczno ? wysokościowego. W ćwiczeniach udział wzięli także funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, grupa wysokościowa Państwowej Straży Pożarnej z Lublina, ratownicy GOPR, funkcjonariusze WOT oraz mundurowi z Oddziału Prewencji w Lublinie. Podczas ćwiczeń główny nacisk położono na praktyczne doskonale umiejętności działań taktyczno ? wysokościowych z wykorzystaniem śmigłowca MI-8.
Wyszarpali wygraną
Wyszarpali wygraną Ekipa Lublinianki ramach rozgrywek IV ligi wygrała na wyjeździe z Unią Hrubieszów 4:3. Bramkę na wagę trzech punktów zdobył w doliczonym czasie gry Jarosław Milcz.
1. runda Dziecięcej Ligi #biegnijlublin
1. runda Dziecięcej Ligi #biegnijlublin Już w niedzielę 15 września br. odbędzie się 1. Runda Dziecięcej Ligi #biegnijlublin. Zapisy trwały do 13 września do godziny 15:00.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41