Dziś są imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli

lublin.eu
dodane: 23-05-2019 12:46   |   wyświetleń: 127

Lublin atrakcyjny dla inwestorów

Firma Antal, ekspert rynku pracy, opracowała we współpracy z Cushman & Wakefield i Vastint cykl 8 raportów na temat atrakcyjności inwestycyjnej polskich miast. Badaniu poddano między innymi Lublin, który okazał się liderem w kilku kategoriach.
Lublin atrakcyjny dla inwestorów fot. lublin.eu 

Raport „Business Environment Assesment Study” powstał na podstawie analizy subiektywnej oceny biznesowej inwestorów prowadzących działalność w wybranych polskich miastach – Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Trójmieście, Krakowie, Szczecinie, a także Lublinie. Respondentami w badaniu byli decydenci w firmach obecnych w Polsce, czyli prezesi, członkowie zarządów oraz dyrektorzy departamentów. Dodatkowo raport został wzbogacony o twarde dane z rynku (koszty życia, stawki nieruchomości biurowych, wynagrodzenia oferowane przez pracodawców).

Miasta oceniane były w siedmiu kategoriach, m.in. „Nieruchomości”, „Infrastruktura”, „Potencjał biznesowy”, „Potencjał edukacyjny” (rozumiany jako dostępność przyszłych pracowników) czy „Potencjał zatrudnienia”. Respondenci mieli do dyspozycji skalę ocen od 1 do 10.

Lublin okazał się liderem w kategorii „Nieruchomości” (7,8 pkt), wyprzedzając bezpośrednio Trójmiasto (7,4 pkt) i Kraków (7,2 pkt), a także w kategorii „Potencjał zatrudnienia” (7,4 pkt) tuż przed Warszawą (7,2 pkt) i Krakowem (7,0 pkt). W kategorii „Potencjał edukacyjny” znalazł się ex aequo z Trójmiastem na 2. miejscu (po 7,9 pkt) za Krakowem (8,6 pkt), ale przed Warszawą i Wrocławiem (po 7,8 pkt).

- Lublin po raz kolejny potwierdził swoją silną pozycję wśród najbardziej atrakcyjnych, pod względem inwestycyjnym, miast w Polsce. Jest to niewątpliwie doskonały wybór dla firm poszukujących oszczędności z tytułu kosztów operacyjnych, które w Lublinie są o ok. 20%-30% niższe niż w Polsce Centralnej czy Zachodniej. Dla potencjalnych inwestorów ważne są jednak nie tylko względy finansowe, ale także otoczenie biznesowe, jakość budynków biurowych oraz dostępność do udogodnień poprawiających jakość życia mieszkańców. W Lublinie są one na najwyższym poziomie – powiedziała Agnieszka Gułaś, Negocjator w Dziale Powierzchni Biurowych, Cushman & Wakefield.

Co bardzo istotne dla potencjalnych inwestorów, Lublin został również najwyżej oceniony w kategorii „Wsparcie administracji publicznej” (7,3 pkt) z dużą przewagą nad pozostającymi w czołówce Wrocławiem (6,8 pkt) i Łodzią (6,2 pkt). Doceniono działania administracji w zakresie wspierania biznesu, jak również łatwość komunikacji z przedstawicielami Urzędu.

- Raport firmy Antal jest kolejnym dowodem na to, że udało nam się w Lublinie skutecznie zrealizować cele postawione w Strategii Rozwoju na lata 2013-2020. Podjęliśmy ciężką pracę, by uczynić miasto przyjaznym dla biznesu, otwartym na nowych inwestorów, wspierającym przedsiębiorczość i we współpracy z uczelniami zapewniającym stały dopływ pracowników wykwalifikowanych zgodnie z potrzebami lokalnego rynku pracy. Dzięki temu dziś Lublin jest jednogłośnie wskazywany jako jedna z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji inwestycyjnych w Polsce – komentuje Mariusz Sagan, Dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin.

Autorzy raportu za cel postawili sobie przedstawienie realnej sytuacji gospodarczej w polskich miastach. Gwarancją mają być nie tylko dane statystyczne, ale również subiektywna ocena tych, którzy do tej pory ulokowali swój kapitał na lokalnych rynkach. Dzięki temu potencjalni inwestorzy będą mieli prawdziwy obraz polskich regionów biznesowych, co tym bardziej wpłynie na ich atrakcyjność.

Najważniejszymi czynnikami zachęcającymi zagraniczne firmy do wyboru Polski są liczne instytucje wspierające biznes, dostępność wykwalifikowanej kadry pracowników z dobrą znajomością języków obcych, nieco niższe koszty życia, a przede wszystkim rozbudowany pipeline z nowoczesnymi powierzchniami biurowymi na niemal każdym z rynków regionalnych.

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Pożar budynku w centrum miasta
Pożar budynku w centrum miasta Policjanci wyjaśnią okoliczności pożaru, do którego doszło dzisiejszej nocy w budynku przy Al. Racławickich w Lublinie. Ustalane są straty oraz przyczyny powstania pożaru. Policjanci z biegłym z zakresu pożarnictwa prowadzić będą oględziny miejsca zdarzenia.
Narkotykowi dilerzy zatrzymani
Narkotykowi dilerzy zatrzymani Lubelscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej zatrzymali czterech mężczyzn w wieku od 19 do 28-lat. Wszyscy podejrzani są o udział w obrocie znaczną ilością narkotyków. Ponadto 19 i 28-latek odpowiedzą za wewnątrzwspólnotowe nabycie znacznej ilości marihuany. Z kolei u 26-latka ujawnili marihuanę z której można by przygotować prawie 1,5 tys. porcji dilerskich tego narkotyku. Trzech z nich zostało objętych dozorem Policji, a 26-latek został tymczasowo aresztowany.
Michota na dłużej w Lublinie, pierwszy kontrakt Brzozowskiego ...
Michota na dłużej w Lublinie, pierwszy kontrakt Brzozowskiego Motor Lublin rozpoczyna kompletowanie kadry przed nowym sezonem. Na początek umowę z klubem przedłużył Marcin Michota. Pierwszy profesjonalny kontrakt podpisał też 15-letni Dawid Brzozowski.
Nasz III-ligowiec poznał swoich sparingpartnerów
Nasz III-ligowiec poznał swoich sparingpartnerów Piłkarze Motoru Lublin do treningów wrócą na początku lipca. Przed rozpoczęciem nowego sezonu rozegrają siedem sparingów.
Awaryjne lądowanie na lotnisku w miejscowości Mokre
Awaryjne lądowanie na lotnisku w miejscowości Mokre Na lotnisku w pod zamojskiej miejscowości Mokre policjanci, strażacy oraz personel medyczny współdziałając doskonalili swoje umiejętności w przypadku wystąpienia zagrożenia wynikającego z awaryjnego lądowania samolotu.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41