Dziś są imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli

Marzena Olędzka
dodane: 11-06-2019 12:18   |   wyświetleń: 135

Ks. Adam Lewandowski: Był ojcem, do którego zawsze można było pójść

Kiedy już podupadał na zdrowiu, już z trudem przyszedł do archikatedry, zeszliśmy wtedy do krypt, a on zapytał: Gdzie ja będę leżał? Powiedziałem: Przepraszam, pewnie tutaj. Niestety jego miejsce zajął zmarły przedwcześnie ks. arcybiskup Józef Życiński. Po jego pogrzebie podszedł do krypt i powiedział: A widzisz, zajął mi miejsce.
Ks. Adam Lewandowski: Był ojcem, do którego zawsze można było pójść 

Biskup Bolesław Pylak udzielał mi święceń kapłańskich, będąc jeszcze biskupem kapitulnym. Dopiero później został mianowany ordynariuszem diecezji.

Wysłał mnie do Łęcznej

Drugie moje ważne doświadczenie spotkania z nim to praca w Łęcznej. Budowa w Łęcznej kościoła i powstanie parafii to był jego zamysł, jego pragnienie. Wysłał mnie do Łęcznej, bym realizował ów zamysł. Troszczył się o to jak postępują prace, wspierał także finansowo. Mam w pamięci jego wizytę w parafii świętej Barbary podczas uroczystości poświęcenia kamienia węgielnego. Mury kościoła miały już wysokość kilku metrów i wewnątrz placu była odprawiona msza św., podczas której wmurowany został kamień węgielny. Biskup cieszył się obecnością tylu młodych ludzi i zachęcał, żebyśmy jak najwięcej włączali ich w program odnowy parafii. Pragnął, aby powstały grupy katechumenalne i pytał kiedy takie będą w Łęcznej. Powiedziałem mu wtedy: Księże biskupie cała parafia jest w odnowie, bo realizujemy Parafialny Program Odnowy i Ewangelizacji. Cieszył się, kiedy kościół był już w surowym stanie, udzielił też wielkiego wsparcia podczas prac nad zadaszeniem kościoła.

 Biskup zatroskany o dobro diecezjan

Biskup Bolesław Pylak był takim ojcem, do którego zawsze można było pójść, każdego wysłuchał, chociaż nieraz trzeba było długo czekać, bo świeccy mieli pierwszeństwo. Był człowiekiem, który się interesował pracą w parafii, chociaż miał na swoich barkach całą diecezję i setki parafii, i setki budowanych świątyń. Dla mnie był to biskup, który zatroskany o dobro diecezjan, wydawał decyzje o budowie wielu świątyń. Jednocześnie księża byli dla niego najbliższymi współpracownikami. Nieustannie zapewniał mnie: Ja się modlę. Kiedy zostałem mianowany proboszczem Archikatedry Lubelskiej mówił: Nie zapominaj, że ja cały czas modlę się za ciebie i za katedrę, i całą diecezję. Jestem mu za to niezwykle wdzięczny.

Zapytał: Gdzie będę leżał?

Katedra zawsze gościła pasterza podczas różnych uroczystości. Pamiątką po nim będzie kielich, który używał do sprawowania mszy św., jest na nim wygrawerowane zawołanie pasterskie: "In Te Domine speravi" - Tobie, Panie, zaufałem. Kiedy już podupadał na zdrowiu, już z trudem przyszedł do archikatedry, zeszliśmy wtedy do krypt, a on zapytał: Gdzie ja będę leżał? Powiedziałem: Przepraszam, pewnie tutaj. Niestety jego miejsce zajął zmarły przedwcześnie ks. arcybiskup Józef Życiński. Po jego pogrzebie podszedł do krypt i powiedział: A widzisz, zajął mi miejsce.

Modlitwa przy sarkofagu

W tej chwili przygotowane jest miejsce w oddzielnej krypcie w podziemiach Archikatedry Lubelskiej. Jako proboszcz archikatedry jestem odpowiedzialny za organizację pogrzebu, zorganizowanie pochówku i zadbanie o godny wygląd tych podziemi. Ufam, że wierni będą przychodzić nie tylko po to, by zwiedzać krypty, ale pomodlić się przy sarkofagu zmarłego pasterza.

Ks. Adam Lewandowski, proboszcz Archikatedry Lubelskiej, w latach 1987-1997 pierwszy proboszcz nowo powstałej parafii św. Barbary w Łęcznej.


Na zdjęciu sarkofag w krypcie biskupiej, gdzie spocznie arcybiskup Bolesław Pylak.

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Pożar budynku w centrum miasta
Pożar budynku w centrum miasta Policjanci wyjaśnią okoliczności pożaru, do którego doszło dzisiejszej nocy w budynku przy Al. Racławickich w Lublinie. Ustalane są straty oraz przyczyny powstania pożaru. Policjanci z biegłym z zakresu pożarnictwa prowadzić będą oględziny miejsca zdarzenia.
Narkotykowi dilerzy zatrzymani
Narkotykowi dilerzy zatrzymani Lubelscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej zatrzymali czterech mężczyzn w wieku od 19 do 28-lat. Wszyscy podejrzani są o udział w obrocie znaczną ilością narkotyków. Ponadto 19 i 28-latek odpowiedzą za wewnątrzwspólnotowe nabycie znacznej ilości marihuany. Z kolei u 26-latka ujawnili marihuanę z której można by przygotować prawie 1,5 tys. porcji dilerskich tego narkotyku. Trzech z nich zostało objętych dozorem Policji, a 26-latek został tymczasowo aresztowany.
Michota na dłużej w Lublinie, pierwszy kontrakt Brzozowskiego ...
Michota na dłużej w Lublinie, pierwszy kontrakt Brzozowskiego Motor Lublin rozpoczyna kompletowanie kadry przed nowym sezonem. Na początek umowę z klubem przedłużył Marcin Michota. Pierwszy profesjonalny kontrakt podpisał też 15-letni Dawid Brzozowski.
Nasz III-ligowiec poznał swoich sparingpartnerów
Nasz III-ligowiec poznał swoich sparingpartnerów Piłkarze Motoru Lublin do treningów wrócą na początku lipca. Przed rozpoczęciem nowego sezonu rozegrają siedem sparingów.
Awaryjne lądowanie na lotnisku w miejscowości Mokre
Awaryjne lądowanie na lotnisku w miejscowości Mokre Na lotnisku w pod zamojskiej miejscowości Mokre policjanci, strażacy oraz personel medyczny współdziałając doskonalili swoje umiejętności w przypadku wystąpienia zagrożenia wynikającego z awaryjnego lądowania samolotu.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41