Dziś są imieniny: Franciszka, Kazimiery, Ruty

Katarzyna Ryzner  
dodane: 18-06-2018 23:48   |   wyświetleń: 4990

Niezwykłe odkrycie archeologiczne przy Placu Łokietka

Moneta znaleziona przy Placu Łokietka stawia pod znakiem zapytania datowanie początków osadnictwa na terenie Lublina.
Niezwykłe odkrycie archeologiczne przy Placu Łokietkafot. Katarzyna Ryzner 

Numizmatyk Michał Grabowski przypuszcza, że moneta została wybita w ostatniej połowie XI wieku, prawdopodobnie pomiędzy 1075, a 1095 rokiem. Denar krzyżowy z pastorałem, bo o nim mowa, był w obiegu na przełomie XI i XII wieku. Moneta została znaleziona w zaciśniętej dłoni człowieka, pochowanego przed Bramą Krakowską.

- Niezwykły jest sam fakt pochówku szkieletowego, oznacza to bowiem, że należeliśmy do grupy państw chrześcijańskich, w tym miejscu tworzyła się historia nie tylko naszego miasta ale i kraju – mówi Piotr Plisiecki, historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

- W Lublinie jest to pierwsze takie znalezisko i oznacza, że osadnictwo na terenie naszego miasta istniało wcześniej, niż do tej pory sądziliśmy. Niestety wciąż nie możemy znaleźć pierwszej świątyni, mamy kilka hipotez, spieramy się ze sobą – dodaje. Dotychczasowe przypuszczenia wciąż czekają na potwierdzenie.

Archeolodzy zajmą się teraz terenem w pobliżu Krakowskiego Przedmieścia 2, mają nadzieję na dalsze odkrycia. Jest to jeden z niewielu fragmentów deptaka, który nie został zniszczony podczas wcześniejszych remontów związanych z montażem rur wodociągowych.

Prezydent Krzysztof Żuk zwraca uwagę, że w interesie wszystkich mieszkańców Lublina leży kontynuowanie badań archeologicznych. „Może się okazać, że powinniśmy obchodzić nie 700-lecie, a 800., lub 900. lecie miasta” – mówi Prezydent.

Urząd Miasta zapewnia, że prace przebiegają zgodnie z terminem, a prace na Placu Łokietka powinny się skończyć do połowy lipca.

Video

Tagi: lublin, 24, pl, lublin24, lublin24.pl, denar, krzyżowy, znaleziony, plac, łokietka, brama, krakowska, remont, deptaka, odkrycie, odkrycia, archeologiczne, archee, ratusz, prezydent, konferencja, spotkanie, na, temat, historii, naszego, miasta, lublina, grób, groby, cmentarz, średniowieczny, średniowieczne, chrześcijaństwo, lubelskie, lubelski, kościół, wiara, pierwszy, tradycja, religia

Komentowane

Małgorzata (2018-06-20 11:21) 209 256   |   zgłoś do usunięcia
Ja bym się nie dziwiła i nie uważał tego za sensację. To normalne, że na Szlaku Bursztynowym musiało być osadnictwo już w czasach przedhistorycznych. Ponadto także Szlak Jedwabny miał pewne odgałęzienia. Szukajmy dalej, a znajdziemy następne pozostałości historyczne.
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Od 2 września br. funkcjonowanie komunikacji miejskiej ulegnie zmianie
Od 2 września br. funkcjonowanie komunikacji miejskiej ulegnie zmianie Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie informuje, że z dniem 2 września br. wchodzą w życie nowe rozkłady jazdy. Dojdzie do kilku istotnych zmian, w tym do zmiany częstotliwości kursowania niektórych linii autobusowych.
Kierowca forda nie chciał potrącić psa. Uderzył w niego ...
Kierowca forda nie chciał potrącić psa. Uderzył w niego samochód ciężarowy Mężczyzna kierujący fordem dostrzegł psa przebiegającego po przejściu dla pieszych. Zahamował gwałtownie, by nie potrącić zwierzęcia. Jadący z tyłu kierowca ciężarówki zaskoczony manewrem uderzył w tył jego auta.
Ujawniamy listę kandydatów Platformy do parlamentu
Ujawniamy listę kandydatów Platformy do parlamentu Polskie partie rozpoczęły już kompletowanie list kandydatów, którzy wystartują w tegorocznych wyborach do Sejmu. Podajemy nazwiska polityków, którzy do wyborów parlamentarnych w 2019 roku wystawi na Lubelszczyźnie Platforma Obywatelska, startująca w ramach tzw. Koalicji Obywatelskiej.
Lubelskie uczelnie znalazły się w światowym rankingu CWUR
Lubelskie uczelnie znalazły się w światowym rankingu CWUR The Center of World University Rankings wskazało listę 2000 najlepszych uczelni na świecie. Na tym szerokim zestawieniu znalazły się 3 uczelnie wyższe znajdujące się w Lublinie.
Zatrzymał pijanego i poszukiwanego kierowcę
Zatrzymał pijanego i poszukiwanego kierowcę Policjant z OPP w Łodzi w dniu wolnym od służby zatrzymał nietrzeźwego kierującego. Mundurowy w m. Tuszów zauważył kierującego pojazdem marki Volkswagen, który jechał całą szerokością jezdni. Okazał się nim 28-latek, który miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie, sądowy zakaz i był poszukiwany... za jazdę na podwójnym gazie.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41