Dziś są imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

Katarzyna Ryzner  
dodane: 18-06-2018 23:48   |   wyświetleń: 4769

Niezwykłe odkrycie archeologiczne przy Placu Łokietka

Moneta znaleziona przy Placu Łokietka stawia pod znakiem zapytania datowanie początków osadnictwa na terenie Lublina.
Niezwykłe odkrycie archeologiczne przy Placu Łokietkafot. Katarzyna Ryzner 

Numizmatyk Michał Grabowski przypuszcza, że moneta została wybita w ostatniej połowie XI wieku, prawdopodobnie pomiędzy 1075, a 1095 rokiem. Denar krzyżowy z pastorałem, bo o nim mowa, był w obiegu na przełomie XI i XII wieku. Moneta została znaleziona w zaciśniętej dłoni człowieka, pochowanego przed Bramą Krakowską.

- Niezwykły jest sam fakt pochówku szkieletowego, oznacza to bowiem, że należeliśmy do grupy państw chrześcijańskich, w tym miejscu tworzyła się historia nie tylko naszego miasta ale i kraju – mówi Piotr Plisiecki, historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

- W Lublinie jest to pierwsze takie znalezisko i oznacza, że osadnictwo na terenie naszego miasta istniało wcześniej, niż do tej pory sądziliśmy. Niestety wciąż nie możemy znaleźć pierwszej świątyni, mamy kilka hipotez, spieramy się ze sobą – dodaje. Dotychczasowe przypuszczenia wciąż czekają na potwierdzenie.

Archeolodzy zajmą się teraz terenem w pobliżu Krakowskiego Przedmieścia 2, mają nadzieję na dalsze odkrycia. Jest to jeden z niewielu fragmentów deptaka, który nie został zniszczony podczas wcześniejszych remontów związanych z montażem rur wodociągowych.

Prezydent Krzysztof Żuk zwraca uwagę, że w interesie wszystkich mieszkańców Lublina leży kontynuowanie badań archeologicznych. „Może się okazać, że powinniśmy obchodzić nie 700-lecie, a 800., lub 900. lecie miasta” – mówi Prezydent.

Urząd Miasta zapewnia, że prace przebiegają zgodnie z terminem, a prace na Placu Łokietka powinny się skończyć do połowy lipca.

Video

Tagi: lublin, 24, pl, lublin24, lublin24.pl, denar, krzyżowy, znaleziony, plac, łokietka, brama, krakowska, remont, deptaka, odkrycie, odkrycia, archeologiczne, archee, ratusz, prezydent, konferencja, spotkanie, na, temat, historii, naszego, miasta, lublina, grób, groby, cmentarz, średniowieczny, średniowieczne, chrześcijaństwo, lubelskie, lubelski, kościół, wiara, pierwszy, tradycja, religia

Komentowane

Małgorzata (2018-06-20 11:21) 194 233   |   zgłoś do usunięcia
Ja bym się nie dziwiła i nie uważał tego za sensację. To normalne, że na Szlaku Bursztynowym musiało być osadnictwo już w czasach przedhistorycznych. Ponadto także Szlak Jedwabny miał pewne odgałęzienia. Szukajmy dalej, a znajdziemy następne pozostałości historyczne.
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Podpalacz już w rękach policji
Podpalacz już w rękach policji Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu zatrzymali 44 latka, który odpowiadał będzie za podpalenia samochodów. Do pożarów zaparkowanych na lubelskich ulicach aut doszło w maju. Straty na szkodę pokrzywdzonych szacowane są na kwotę blisko 200 tys. zł.
VIII Lubelskie Dni Seniora 3-7 czerwca
VIII Lubelskie Dni Seniora 3-7 czerwca Podczas tegorocznej edycji Lubelskich Dni Seniora, organizowanych w dniach 3-7 czerwca, mieszkańcom Lublina proponujemy udział w ponad 300 wydarzeniach. Punktem kulminacyjnym wydarzeń będzie koncert Ireny Santor w Centrum Spotkania Kultur, który uroczyście zakończy Dni Seniora w Lublinie.
120 lat lubelskich wodociągów
120 lat lubelskich wodociągów Premiera książki autorstwa profesora Stanisława Michałowskiego, jubileuszowy Dzień Otwarty, wodociągowa spartakiada ? tak lubelski MPWiK świętuje jubileusz 120-lecia.
Lublin atrakcyjny dla inwestorów
Lublin atrakcyjny dla inwestorów Firma Antal, ekspert rynku pracy, opracowała we współpracy z Cushman & Wakefield i Vastint cykl 8 raportów na temat atrakcyjności inwestycyjnej polskich miast. Badaniu poddano między innymi Lublin, który okazał się liderem w kilku kategoriach.
Delegacja z Prowincji Henan z wizytą w Lubelskim
Delegacja z Prowincji Henan z wizytą w Lubelskim W dniach 20-21 maja 2019 r. na zaproszenie Marszałka Województwa Lubelskiego, w Lublinie i Warszawie przebywała delegacja z partnerskiej Prowincji Henan z Zastępcą Sekretarza Henańskiego Prowincjalnego Komitetu Chińskiej Partii Komunistycznej na czele. Sekretarz towarzyszyła delegacja dyrektorów departamentów współpracy zagranicznej, rozwoju oraz handlu i inwestycji Prowincji Henan, jak również grupa chińskich przedsiębiorców reprezentujących branżę inwestycyjną i logistyczną.

Najczęściej czytane

Poziomka podbija internet. Już okrzyknęli go nowym królem
Poziomka podbija internet. Już okrzyknęli go nowym królem
Powiat lubartowski: Krzysztof mówi, że ma słowiańską duszę i za kołnierz nie wylewa. A filmiki, jak to robi, mają w internecie w sumie blisko osiem mln odsłon. Jego kanał na YouTube obserwuje już blisko 250 tys. osób. Najpopularniejszy film - jak pije denaturat - ma grubo ponad 1,3 mln odsłon.
Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
[email protected]
Reklama
#ST(reklama)