Dziś są imieniny: Jagienki, Kamili, Korneliusza

Lubelskie.pl
dodane: 23-05-2019 12:45   |   wyświetleń: 243

Delegacja z Prowincji Henan z wizytą w Lubelskim

W dniach 20-21 maja 2019 r. na zaproszenie Marszałka Województwa Lubelskiego, w Lublinie i Warszawie przebywała delegacja z partnerskiej Prowincji Henan z Zastępcą Sekretarza Henańskiego Prowincjalnego Komitetu Chińskiej Partii Komunistycznej na czele. Sekretarz towarzyszyła delegacja dyrektorów departamentów współpracy zagranicznej, rozwoju oraz handlu i inwestycji Prowincji Henan, jak również grupa chińskich przedsiębiorców reprezentujących branżę inwestycyjną i logistyczną.
Delegacja z Prowincji Henan z wizytą w Lubelskimfot. Lubelskie.pl 

Najpierw forum współpracy w Warszawie…

Pierwszym punktem pobytu w Polsce był udział w Polsko – Chińskim Forum Współpracy Gospodarczej i Handlowej w Warszawie zorganizowanym przez Polsko-Chińską Izbę Handlową oraz Departament Handlu Prowincji Henan pod patronatem Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w RP. Lubelskie było jedynym polskim regionem zaproszonym do udziału w wydarzeniu. Tematem rozmów była przede wszystkim doskonale rozwijająca się współpraca województwa lubelskiego z partnerską Prowincją Henan, a także zbliżające się Mistrzostwa Świata w Koszykówce w Chinach. Marszałek Stawiarski zachęcał stronę chińską do udziału w meczach, zwłaszcza do jednego z najciekawszych spotkań, czyli gospodarza imprezy z reprezentacją Polski 2 września 2019 r. w Pekinie. Przy tej okazji marszałek wręczył symboliczny bilet na to spotkanie Ambasadorowi, Sekretarz oraz za jej pośrednictwem Gubernatorowi Prowincji Henan.

Polsko – Chińskie Forum Współpracy Gospodarczej i Handlowej otworzył Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w RP, który w swoim wystąpieniu zaprezentował polsko-chińską historię współpracy, zwłaszcza w kontekście 70. rocznicy ustalenia stosunków dyplomatycznych między Polską i Chinami. Zaznaczył jak ważna dla Chin jest realizacja koncepcji Nowego Jedwabnego Szlaku, która zakłada połączenie Azji i Europy nowymi szlakami lądowymi, morskim i powietrznymi. Marszałek Stawiarski w swoim wystąpieniu przedstawił potencjał gospodarczy naszego województwa, które z racji strategicznego położenia stanowi drzwi do Europy. Współpraca z ChRL stwarza obiecujące perspektywy dla regionu.

Lubelszczyzna ma bardzo wiele do zaoferowania chińskim inwestorom. Naszymi atutami są intensywnie rozwijająca się branża logistyczna, a także rolnictwo, zdrowa, ekologiczna żywność, nieskażona ziemia oraz wysoko wykwalifikowana kadra pracownicza – podkreślał marszałek.

… a potem dalsze rozmowy w Lublinie

Kolejnym punktem programu była wizyta delegacji z Prowincji Henan w Lublinie. Podczas spotkania w urzędzie marszałkowskim dyskutowano o możliwościach, jakie stwarzają bliskie kontakty naszych regionów. Chińczycy byli ciekawi perspektyw rozwoju suchego portu przeładunkowego w Małaszewiczach, który jest pierwszym polskim przystankiem pociągów towarowych m.in. na linii Zhengzhou (stolica Prowincji Henan) – Hamburg. Stale rosnąca liczba odprawianych tam pociągów stwarza obiecujące możliwości dla polskich przedsiębiorców. Oprócz kwestii gospodarczych dyskutowano również o współpracy uniwersyteckiej, zwłaszcza w kontekście kontaktów między uczelniami medycznymi. Na zakończenie spotkania uczestnicy mieli okazję spróbować lubelskich produktów regionalnych, z których słynie nasz region i które z powodzeniem sprzedajemy na rynki zagraniczne m.in.: jabłek, truskawek, borówek, przetworów owocowych, czekolady i miodów.

Chińczycy spoglądają w niebo

Ostatnim punktem wizyty w Lublinie było spotkanie z Zarządem Portu Lotniczego Lublin, który współpracuje z Przedsiębiorstwem Rozwoju i Inwestycji Lotnictwa Cywilnego Henan Co., Ltd. Obecny podczas wizyty w Lublinie prezes ww. firmy zaznaczył, że lubelskie lotnisko jest perspektywicznym rynkiem, a rozbudowa strefy cargo z pewnością przyspieszy jego rozwój. Dodatkowo, w dobie rozwoju usług e-commerce, transport lotniczy zwiększa możliwości szybkiej obsługi i dostawy towarów.

Na zakończenie wizyty przewodnicząca chińskiej delegacji podziękowała marszałkowi za wspieranie współpracy i  zaznaczyła, że rozwój kontaktów między naszymi regionami jest ważny z punktu widzenia władz prowincji, zwłaszcza w kontekście ponad 10 – letniej historii naszych wspólnych działań.

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Nieudany start lubelskich siatkarzy
Nieudany start lubelskich siatkarzy Ekipa LUK Politechnika Lubelska w swoim pierwszym meczu w I lidze uległa APP Krispol Września 2:3.
Dwa Michały tańcowały w Sandomierzu
Dwa Michały tańcowały w Sandomierzu Gracze Motoru Lublin po raz drugi w tym sezonie wygrali ligowe spotkanie. Podopieczni Mirosława Hajdy ograli Wisłę Sandomierz po bramkach Michała Grunta i Michała Palucha.
Szkolenie policji z wykorzystaniem śmigłowca Mi-8T
Szkolenie policji z wykorzystaniem śmigłowca Mi-8T Lubelscy policjanci czwarty już raz byli organizatorami szkolenia taktyczno ? wysokościowego. W ćwiczeniach udział wzięli także funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, grupa wysokościowa Państwowej Straży Pożarnej z Lublina, ratownicy GOPR, funkcjonariusze WOT oraz mundurowi z Oddziału Prewencji w Lublinie. Podczas ćwiczeń główny nacisk położono na praktyczne doskonale umiejętności działań taktyczno ? wysokościowych z wykorzystaniem śmigłowca MI-8.
Wyszarpali wygraną
Wyszarpali wygraną Ekipa Lublinianki ramach rozgrywek IV ligi wygrała na wyjeździe z Unią Hrubieszów 4:3. Bramkę na wagę trzech punktów zdobył w doliczonym czasie gry Jarosław Milcz.
1. runda Dziecięcej Ligi #biegnijlublin
1. runda Dziecięcej Ligi #biegnijlublin Już w niedzielę 15 września br. odbędzie się 1. Runda Dziecięcej Ligi #biegnijlublin. Zapisy trwały do 13 września do godziny 15:00.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41