Dziś są imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława

Bartosz Szumowski
dodane: 25-07-2019 11:19   |   wyświetleń: 931

Czy przy ŁukPaszu śmierdzi szpitalem?

ŁUKÓW: Ruszyła produkcja w mieszalni pasz przy ul. Strzelniczej. Wróciły też kontrowersje, które fabryka wywoływała kilka lat temu, kiedy zapowiadano jej budowę.
Czy przy ŁukPaszu śmierdzi szpitalem? 

W poniedziałek, 15 lipca, łukowscy dziennikarze otrzymali MMS-a od jednego z mieszkańców ul. Łapiguz. Załączone do informacji zdjęcie przedstawiało kilka stojących tam ciężkich samochodów. "Kolejka tirów ze zbożem do ŁukPaszu" - napisał nadawca. I dodał: "Zaczęło śmierdzieć mieszanką. Wszystko przed nami".

Tiry korkują ulicę

"Wspólnota" skontaktowała się z tym łukowianinem. Zgodził się na rozmowę, ale nie chce ujawniać swojego nazwiska.

- To zdjęcie zrobiłem w poniedziałek o dziewiątej rano. Wyszedłem na ulicę i zobaczyłem tiry zakręcające w stronę Strzelniczej. Zrobił się korek - opowiada.

Jak dodaje mężczyzna, problem z samochodami dostawczymi przyjeżdżającymi do niedawno wybudowanej tu fabryki ŁukPaszu jest coraz większy.

- Kiedy rozpocznie się rok szkolny, Łapiguz będzie non-stop zakorkowany - ocenia.

Śmierdzi szpitalem

Dużo bardziej Czytelnika niepokoi jednak inna kwestia związana z mieszalnią pasz przy Strzelniczej.

- Od miesiąca dookoła fabryki roznosi się drażniący, kojarzący się ze szpitalem zapach. Czuć w nim medykamenty, czyli lekarstwa dodawane do pasz, ale i paloną kukurydzę. To robi się coraz bardziej uciążliwie. W ubiegłą niedzielę koło szesnastej wybraliśmy się samochodem nad zalew. Nie dało się jechać, tak zatykało gardło. Dziecko zaczęło mi się dusić. Musieliśmy się zatrzymać i schować za drzewami - relacjonuje mężczyzna.

Jak mówi, wiele osób miało podobne doświadczenia.

- Właściciel jednej z działających tu firm opowiadał, że kiedy jego żona wróciła z pracy o dwudziestej drugiej, ledwo przyjechała, tak dusił ją ten odór. Rozmawiałem z mieszkańcami Łapiguza, Nadrzecznej, Ławeckiej i Zimnej Wody. Wszędzie tam to czuć. Ale nie każdy wyłapuje ten zapach, bo on przychodzi falami, zależnie od tego, jak zawieje wiatr.

Nasz rozmówca przypomina, że mieszkańcy tych okolic byli przeciwni budowie mieszalni pasz przy Strzelniczej już na początku 2016 r., kiedy pojawiły się pierwsze informacje o inwestorze w łukowskiej strefie ekonomicznej.

- Są ludzie, którzy sprzedali swoje domy na ul. Łapiguz i przeprowadzili się poza Łuków, bo wiedzieli, co oznacza takie sąsiedztwo. Ja sam też zastanawiam się nad takim rozwiązaniem. Już nie długo nie będzie się dało tu żyć, a na dodatek działki stracą na wartości - uważa.

Szczotka: Zapach, nie smród

Dawid Szczotka, dyrektor ds. operacyjnych spółki ŁukPasz, mówi "Wspólnocie", że przed rozpoczęciem pracy w Łukowie słyszał legendy krążące o tej mieszalni pasz. Jak zdradza, opowiadali mu je lokalni pracownicy budżetówki, a nawet ludzie, których chciał tu zatrudnić. Dziwi go jednak, że mieszkańcy okolicznych ulic uznali fabrykę przy Strzelniczej za uciążliwą akurat w lipcu bieżącego roku.

- Produkcję testową rozpoczęliśmy w lutym, a w marcu dostaliśmy oficjalne pozwolenie na użytkowanie. A od maja prowadzimy produkcję trzyzmianową - wylicza. - Mimo to nie spotkałem osobiście żadnego przeciwnika naszej fabryki, choć znam kilka nazwisk osób, które były przeciwne jej wybudowaniu. Dopiero kilka dni temu dowiedziałem się, że na Facebooku umieszczono zdjęcie tirów i komentarz o smrodzie. Jeśli te osoby przez cztery miesiące nie zauważyły, że pracujemy, to oznacza, że nasze oddziaływanie na środowisko jest najwyraźniej niezauważalne - dodaje.

Oprowadzając nas po poszczególnych pomieszczeniach fabryki, od magazynów po produkcję, Dawid Szczotka kilkakrotnie z przekonaniem podkreśla: tu nie ma smrodu.

- Na żadnym etapie, choć zarzucano nam to na długo przed rozpoczęciem produkcji, nie używamy produktów zwierzęcych, a już na pewno padliny, bo i takie legendy słyszałem. To jeden z najnowocześniejszych tego typu zakładów w Polsce, podlegający bardzo restrykcyjnym obostrzeniom. Każdy stosowany przez nas surowiec jest czysty i nie śmierdzi. Owszem, niektóre z nich, na przykład zakwaszacze, są nieco bardziej intensywne. Ale to zapachy, których nie da się wyczuć za ogrodzeniem naszej fabryki - podkreśla stanowczo dyrektor.

Nie ma sznura samochodów

Dawida Szczotkę zaskoczył też alarmujący ton MMS-a o tirach na Łapiguzie.

- Samochody nie muszą korkować tamtej ulicy, bo przy mieszalni jest parking na kilkanaście tirów. Nawet kiedy w drugim tygodniu lipca zanotowaliśmy rekord, jeśli chodzi o przyjeżdżające tu samochody, wszystkie się tam mieściły. Gdyby jednak się nie mieściły, kolejne 10 spokojnie mogłoby zaparkować już na terenie fabryki. Żeby sznur samochodów sięgał ul. Łapiguz, musiałoby ich tu stać koło setki. A tak wielkiej liczby nie przyjmiemy choćby ze względu na możliwości fabryki. Dziennie możemy obsłużyć średnio 24 ciężarówki przywożące półprodukty i wywożące gotową paszę - podkreśla.

Dyrektor dodaje też, że tiry wywożące pasze z mieszalni nie emitują zapachów:

- Przepisy nakazują, by te składniki były przewożone w szczelnie zamkniętych komorach, często cysternach. Trudno więc z nich poczuć jakikolwiek zapach.

Będzie konfrontacja?

Czy argumenty szefa ŁukPaszu przekonają mieszkańców okolicznych ulic?

- Nie zostawimy tej sprawy - zapowiada w rozmowie ze "Wspólnotą" autor MMS-a. - Teraz są wakacje i każdy gdzieś wyjeżdża, więc trudno byłoby zebrać większą liczbę osób. Wszyscy, z którymi rozmawiałem, mówią: "Zobaczymy, co się będzie dalej działo". Ale myślę, że we wrześniu zmontujemy coś grubszego - zdradza.

Dawid Szczotka odpowiada na to ze spokojem:

- Jestem otwarty na dyskusję. Jeśli ci państwo mają jakiekolwiek merytoryczne argumenty, chętnie ich wysłucham, na przykład na spotkaniu w redakcji "Wspólnoty" i przedstawię swoje. Jestem też gotowy zaprosić do naszej mieszalni pracowników, któregoś z akredytowanych laboratoriów, by pobrali próbki z produkcji i sprawdzili, czy nie spełniają norm - kończy.

Komentowane

Uu (2019-07-30 07:12) 59 80   |   zgłoś do usunięcia
TAK TO PRAWDA, PRZYCHODZI TO FALAMI
ok (2019-07-31 23:56) 67 74   |   zgłoś do usunięcia
co przychodzi falami , ja tam mieszkam i nic nie czuć
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Porządek obrad najbliższej sesji Rady Miasta Lublin
Porządek obrad najbliższej sesji Rady Miasta Lublin Już 30 stycznia 2020 roku odbędzie się XIII sesja Rady Miasta Lublin. Obrady odbywać się będą w sali im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Polski (Ratusz, Plac Króla Władysława Łokietka 1), od godziny 9:00.
Nielegalny wyłącznik tachografu wykryty po raz trzeci u bułgarskiego ...
Nielegalny wyłącznik tachografu wykryty po raz trzeci u bułgarskiego przewoźnika Inspektorzy transportu drogowego z Lublina wykryli kolejne dwa przypadki montażu niedozwolonych wyłączników tachografów. W obu przypadkach nie były to pierwsze takie wykroczenia skontrolowanych przewoźników.
University of Felicity – ostatnie dni, by zostać naukowcem
University of Felicity – ostatnie dni, by zostać naukowcem To już ostatnie dni wydarzenia University of Felicity. Najmłodsi ciągle mogą poczuć się prawdziwymi naukowcami, odwiedzając stoisko, znajdujące się w pobliżu sklepu Media Markt, w Centrum Handlowym Felicity.
Zabrali pijanemu kluczyki i uniemożliwili dalszą jazdę
Zabrali pijanemu kluczyki i uniemożliwili dalszą jazdę Wzorową postawą wykazali się świadkowie, którzy widząc poczynania nietrzeźwego kierowcy na jednym z osiedli na lubelskim Czechowie zabrali mu kluczyki i uniemożliwili dalszą jazdę. Policjanci ustalili, że 18-latek z Lublina miał w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Mundurowi zatrzymali pijanemu kierowcy prawo jazdy.
Zadzwonił do żony i powiedział, że chce odebrać sobie ...
Zadzwonił do żony i powiedział, że chce odebrać sobie życie Wczoraj trwała akcja poszukiwawcza za zaginionym 45-letnim mieszkańcem Lublina. Zaniepokojona żona zgłosiła jego zaginięcie. Mężczyzna poinformował ją telefonicznie o zamiarze popełnienia samobójstwa. Natychmiast poszukiwaniem zaginionego zajęli się policjanci.

Najczęściej czytane

Zaginęła Elżbieta Kozłowska
Zaginęła Elżbieta Kozłowska
Policjanci z komisariatu w Niemcach poszukują 39-letniej Elżbiety Kozłowskiej. Kobieta wczoraj wyszła z domu i do chwili obecnej nie powróciła jak również nie nawiązała kontaktu z rodziną. Wszelkie informacje mogące przyczynić się do ustalenia miejsca pobytu zaginionej prosimy kierować do dyżurnego komisariatu pod nr tel. (81) 536 17 97, adres: Niemce ul. Różana 18 lub na numer alarmowym 112.
Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41