Dziś są imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli

lublin.eu
dodane: 23-05-2019 12:47   |   wyświetleń: 112

120 lat lubelskich wodociągów

Premiera książki autorstwa profesora Stanisława Michałowskiego, jubileuszowy Dzień Otwarty, wodociągowa spartakiada ? tak lubelski MPWiK świętuje jubileusz 120-lecia.
120 lat lubelskich wodociągów fot. lublin.eu 

- Lubelski MPWiK należy do najstarszych, a równocześnie najlepszych przedsiębiorstw wodociągowych w kraju. To firma o wyjątkowej tradycji, ważna karta w historii Lublina. Dziś to spółka spełniona inwestycyjnie, na bardzo wysokim technologicznym poziomie. Tylko w ostatnich latach zainwestowała w Lublinie blisko 500 mln zł, a biorąc pod uwagę obecnie realizowany projekt, wkrótce nakłady osiągną poziom 800 mln zł. Znaczną część tych środków stanowią fundusze europejskie. Ambitna strategia inwestycyjna sprawiła, że Lublin jest dziś w ścisłej czołówce polskich miast pod względem infrastruktury związanej z dostarczaniem wody i odbiorem ścieków  – podkreślał Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Oficjalnie powołanie do życia Wodociągów Lubelskich nastąpiło 1 lipca 1899 roku. Wodociąg wybudowany przez inżyniera Adolf Weisblatta składał się z trzech studni artezyjskich, dwóch pomp z kotłami parowymi, budynku maszynowni, wieży ciśnień i 8,5 km sieci wodociągowej. Sieć wodociągowa objęła ulice w centrum miasta m.in. Krakowskie Przedmieście, Bernardyńską, Lubartowską. Wieża ciśnień stanęła na ówczesnym placu Bernardyńskim (dziś placu Wolności). Wewnątrz znajdował się zbiornik, który mógł pomieścić  do 150 metrów sześciennych wody tłoczonej przez dwie pompy parowe.

- 120-letnia historia lubelskich wodociągów to tak naprawdę historia naszego miasta, jego rozwoju w każdym wymiarze: cywilizacyjnym, społecznym i gospodarczym. Mało miast w Polsce może poszczycić się tak bogatą historią – powiedział Sławomir Matyjaszczyk, Prezes Zarządu MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie.

Książka „120 lat lubelskich wodociągów” została wydana przez Wydawnictwo UMCS specjalnie na jubileusz 120-lecia MPWiK.

- Wodociągi Adolfa Weisblatta stały się początkiem budowy i rozwoju infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej w Lublinie - wyjaśnia prof. Stanisław Michałowski, autor książki „120 lat lubelskich wodociągów”. - To naprawdę fascynująca historia, która pokazuje, jak zmieniał i rozwijał się Lublin na przestrzeni lat. To również historia ludzi, wyjątkowych postaci, do których MPWiK miał i dalej ma szczęście – podkreśla

W rozdziale pierwszym omówiono funkcjonowanie Wodociągów Lubelskich z krótkim nawiązaniem do inspirującej roli tradycji wodociągu staropolskiego oraz pokazaniem zabiegów czynionych przez lublinian w II połowie XIX wieku na rzecz wybudowania wodociągów. Szeroko został przedstawiony okres działalności Wodociągów Lubelskich, gdy znajdowały się one w zarządzie przymusowym, a następnie podlegały dozorcy sądowemu. Rozdział drugi pracy poświęcony został budowie nowoczesnych, miejskich urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych przez amerykańską firmę Ulen and Company w latach 1925-1929. W rozdziale trzecim pracy omówiono kilka podstawowych aspektów funkcjonowania Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie jako przedsiębiorstwa komunalnego, które zostało utworzone na bazie przejętych od Weisblata Wodociągów Lubelskich oraz wybudowanych urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych przez firmę Ulen and Company. Funkcjonowanie przedsiębiorstwa w bardzo trudnym, zwłaszcza dla pracowników, okresie II wojny światowej zostało omówione w rozdziale czwartym monografii. Niełatwemu okresowi działalności przedsiębiorstwa w pierwszych latach po zakończeniu wojny, ze względu na jej skutki, trudności eksploatacyjne oraz ciężką sytuację materialną pracowników, jest poświęcony rozdział piąty. Najdłuższy i chyba najtrudniejszy okres w działalności firmy jako upaństwowionego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji został ukazany w rozdziale szóstym pracy. W rozdziale siódmym omówiono okres radykalnych przekształceń i zmian zarówno w aspekcie własnościowym, technicznym, pracowniczym, ale też i spadającego gwałtowanie zapotrzebowania na wodę. Rozdział ósmy zatytułowany został „Lubelskie wodociągi w XXI” i obejmuje ostatnie 20 lat z życia Spółki.

Prezes MPWiK zaprosił mieszkańców Lublina na Jubileuszowy Dzień Otwarty w MPWiK, który odbędzie się w sobotę 1 czerwca w godzinach od 11.00 do 16.00 na terenie spółki przy al. J. Piłsudskiego 15. W programie między innymi: zwiedzanie stacji wodociągowej "Centralna", dyspozytorni pogotowania wodno-kanalizacyjnego, wystawa pojazdów specjalistycznych MPWiK. Będzie można porozmawiać o właściwościach lubelskiej wody wodociągowej i zobaczyć, jak "od kuchni" wygląda codzienna praca w lubelskich wodociągach.

 - Chciałem też uroczyście ogłosić, że w dniach 29 sierpnia-1 września 2019 roku Lublin, po raz pierwszy w historii, stanie się areną zmagań XXIX Spartakiady Pracowników Wodociągów i Kanalizacji im. Tadeusza Jakubowskiego – zapowiedział Sławomir Matyjaszcyk. - Do Lublina przyjedzie ok. 1800 zawodników z 60 spółek wodociągowych z całego kraju. To będzie prawdziwe sportowe święto: 25 dyscyplin, m.in. piłka nożna, siatkówka, tenis stołowy, tenis ziemny, brydż, szachy, skok w dal, kajakarstwo, kolarstwo, biegi. Jedna z dyscyplin do końca owiana jest tajemnicą i związana jest z nasza branżą.

Zawody będą prowadzone równocześnie na 6 obiektach sportowych należących do MOSiR, Targów Lublin, UMCS, Uniwersytetu Przyrodniczego i Politechniki Lubelskiej.

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Pożar budynku w centrum miasta
Pożar budynku w centrum miasta Policjanci wyjaśnią okoliczności pożaru, do którego doszło dzisiejszej nocy w budynku przy Al. Racławickich w Lublinie. Ustalane są straty oraz przyczyny powstania pożaru. Policjanci z biegłym z zakresu pożarnictwa prowadzić będą oględziny miejsca zdarzenia.
Narkotykowi dilerzy zatrzymani
Narkotykowi dilerzy zatrzymani Lubelscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej zatrzymali czterech mężczyzn w wieku od 19 do 28-lat. Wszyscy podejrzani są o udział w obrocie znaczną ilością narkotyków. Ponadto 19 i 28-latek odpowiedzą za wewnątrzwspólnotowe nabycie znacznej ilości marihuany. Z kolei u 26-latka ujawnili marihuanę z której można by przygotować prawie 1,5 tys. porcji dilerskich tego narkotyku. Trzech z nich zostało objętych dozorem Policji, a 26-latek został tymczasowo aresztowany.
Michota na dłużej w Lublinie, pierwszy kontrakt Brzozowskiego ...
Michota na dłużej w Lublinie, pierwszy kontrakt Brzozowskiego Motor Lublin rozpoczyna kompletowanie kadry przed nowym sezonem. Na początek umowę z klubem przedłużył Marcin Michota. Pierwszy profesjonalny kontrakt podpisał też 15-letni Dawid Brzozowski.
Nasz III-ligowiec poznał swoich sparingpartnerów
Nasz III-ligowiec poznał swoich sparingpartnerów Piłkarze Motoru Lublin do treningów wrócą na początku lipca. Przed rozpoczęciem nowego sezonu rozegrają siedem sparingów.
Awaryjne lądowanie na lotnisku w miejscowości Mokre
Awaryjne lądowanie na lotnisku w miejscowości Mokre Na lotnisku w pod zamojskiej miejscowości Mokre policjanci, strażacy oraz personel medyczny współdziałając doskonalili swoje umiejętności w przypadku wystąpienia zagrożenia wynikającego z awaryjnego lądowania samolotu.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41