Dziś są imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty

Aleksandra Drozdowska  
dodane: 29-04-2018 17:06   |   wyświetleń: 865

Tańcząc, wyświadczamy sobie przysługę

Taniec to nieme wyznanie miłosne - twierdził Fiodor Dostojewski. My nie będziemy rozwijać tej tezy, ale pokusimy się o bardziej pragmatyczne podejście do tańca.
Tańcząc, wyświadczamy sobie przysługęfot. Próba grupy baletowej 
Dla lustra, czy dla siebie?

Od 1982 roku dnia 29 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji wystosowywane jest orędzie, formułowane przez ważną osobistość ze świata sztuki. Choreograf Ohad Naharin tak zachęcał w tym roku do regularnej praktyki tanecznej:

- W tańcu chodzi o bycie w chwili. Wsłuchanie się w zakres doznań oraz pozwolenie na to, by stało się ono paliwem uczuć, form i treści. […] Poszczególne elementy spotykają się we wspólnej narracji, na którą składają się głośność, delikatność, eksplodująca energia. Badanie ruchu, organizacji i struktury. Poczucie humoru, dynamika, przesada i niedopowiedzenie, połączenie przyjemności i wysiłku, sublimacja szaleństwa i pasji tancerzy oraz fantazja, które splatają się w czystą formę.
Najlepsze prace taneczne dotykają wzniosłości, nawet jeśli daleko im do doskonałości. Musimy sprzeciwiać się myśleniu w kategoriach konserwatywnych i konwencjonalnych, które cechują edukację i szkolenia taneczne, i porzucić stare idee na rzecz nowych, lepszych.
Musimy pamiętać, by tańczyć choć trochę każdego dnia… i nigdy nie robić tego przed lustrem.


Tańcząc, wyświadczamy sobie przysługę

Jak każda aktywność fizyczna, taniec niesie ze sobą szereg pozytywnych skutków dla ciała. Niezależnie od stylu, na jaki się zdecydujemy, poprawi się nasza postawa i kondycja, łydki wyrzeźbią, a sylwetka wyszczupli. Równie istotnym aspektem jest zdrowie psychiczne. Poznając nowe kroki, uczestnicy kursów zwykle czują się niepewni, a nierzadko wręcz sfrustrowani niemocą kontroli własnego ciała. Pamiętajmy jednak, że im cięższą pracę włożymy w samorozwój, tym większą odczujemy radość i satysfakcję z efektów!

Roztańczony umysł

Prof. Petra Jansen wzięła na warsztat umysłowe korzyści, jakie daje taniec. Ku zaskoczeniu wielu jej badanie udowodniło ścisłą zależność między regularnymi treningami tańca, a wzrostem inteligencji. Nie jest ważne, czy szlifuje się technikę, tańcząc wyuczoną choreografię, czy swobodnie improwizuje w domowym zaciszu. Poruszanie się po określonej przestrzeni przy jednoczesnym zaangażowaniu różnych partii ciała kształtuje wyobraźnię przestrzenną, przydatną przy rozwiązywaniu zadań matematycznych i złożonych problemów.

Inne badania, opublikowane na łamach prestiżowego magazynu medycznego "The New England Journal of Medicine"” wykazały jeszcze jedną właściwość tańca. Style, które wymagają silnej interakcji z partnerem – czyli wszelkie tańce towarzyskie - stanowią trening dla koncentracji i pamięci. Według badań ryzyko zachorowania na demencję spada przy regularnej praktyce tańca nawet o 70%!

Wymieniać korzyści płynące z tańca można godzinami. O wizualnej harmonii ruchu i emocji pisać jest jednak trudno, dlatego polecamy zastosować się do orędzia Ohada Naharina, włączyć ulubioną muzykę i odpowiednio celebrować Dzień Tańca - nie tylko dzisiaj, ale przez cały rok.Tagi: taniec, korzyści z tańca, tańce towarzyskie, orędzie na dzień tańca, dzień tańca, Międzynarodowy Dzień Tańca, trening, Lublin, Lublin24

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Spotkanie informacyjnie w ramach programu Kreatywna Europa
Spotkanie informacyjnie w ramach programu Kreatywna Europa Creative Europe Desk Polska zaprasza na spotkanie informacyjne dotyczące możliwości otrzymania dofinansowania na projekty audiowizualne, kulturalne i kreatywne w ramach programu Kreatywna Europa.
Lublin wśród miast ubiegających się o zwrot środków za ...
Lublin wśród miast ubiegających się o zwrot środków za reformę oświaty Największe polskie miasta wzywają rząd do zwrotu środków finansowych za skutki reformy oświaty. We wtorek, 21 maja, samorządowcy złożyli w Ministerstwie Finansów wezwania do zapłaty na łączną kwotę ponad 103 mln zł.
Nabór przedsiębiorstw na misję gospodarczą do Amsterdamu, 7-10 lipca ...
Nabór przedsiębiorstw na misję gospodarczą do Amsterdamu, 7-10 lipca 2019 r. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie zaprasza przedsiębiorców z województwa lubelskiego do udziału w naborze na misję gospodarczą połączoną z udziałem w międzynarodowych Targach Mody ?Modefabriek ? Amsterdam Fashion Trade Event? w Amsterdamie, Holandia
Zarzut usiłowania zabójstwa i tymczasowy areszt dla zatrzymanego 28-latka ...
Zarzut usiłowania zabójstwa i tymczasowy areszt dla zatrzymanego 28-latka Zarzut usiłowania zabójstwa i nieudzielenia pomocy usłyszał 28-letni mieszkaniec gm. Głusk. Mężczyzna w minionym tygodniu wdarł się do jednego z mieszkań na lubelskich LSM-ach i pobił 25-latka. Pokrzywdzony mężczyzna w stanie zagrażającym życiu trafił do szpitala. Sprawcę pobicia zatrzymali kryminalni z KMP w Lublinie. Mężczyzna został już tymczasowo aresztowany.
II miejsce st. sierż. Mateusza Koczmary w Mistrzostwach Europy ...
II miejsce st. sierż. Mateusza Koczmary w Mistrzostwach Europy Karate Kyokushin St. sierż. Mateusz Koczmara zajął II miejsce w Wagowych Mistrzostwach Europy Karate Kyokushin. Zawody odbyły się w we wrocławskiej hali Orbita. Policjant na co dzień pełni służbę w Komendzie Miejskiej Policji w Lublinie. W swojej karierze sportowca brał wielokrotnie udział w zawodach zajmując czołowe miejsca, m.in. w Pucharze Polski, Mistrzostwach Polski Regionu Wschodniego, Mistrzostwach Polski i Mistrzostwach i Pucharze Europy.

Najczęściej czytane

Poziomka podbija internet. Już okrzyknęli go nowym królem
Poziomka podbija internet. Już okrzyknęli go nowym królem
Powiat lubartowski: Krzysztof mówi, że ma słowiańską duszę i za kołnierz nie wylewa. A filmiki, jak to robi, mają w internecie w sumie blisko osiem mln odsłon. Jego kanał na YouTube obserwuje już blisko 250 tys. osób. Najpopularniejszy film - jak pije denaturat - ma grubo ponad 1,3 mln odsłon.
Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
[email protected]
Reklama
#ST(reklama)