Dziś są imieniny: Donata, Gizeli, Łukasza

Aleksandra Drozdowska  
dodane: 29-04-2018 17:06   |   wyświetleń: 1186

Tańcząc, wyświadczamy sobie przysługę

Taniec to nieme wyznanie miłosne - twierdził Fiodor Dostojewski. My nie będziemy rozwijać tej tezy, ale pokusimy się o bardziej pragmatyczne podejście do tańca.
Tańcząc, wyświadczamy sobie przysługęfot. Próba grupy baletowej 
Dla lustra, czy dla siebie?

Od 1982 roku dnia 29 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji wystosowywane jest orędzie, formułowane przez ważną osobistość ze świata sztuki. Choreograf Ohad Naharin tak zachęcał w tym roku do regularnej praktyki tanecznej:

- W tańcu chodzi o bycie w chwili. Wsłuchanie się w zakres doznań oraz pozwolenie na to, by stało się ono paliwem uczuć, form i treści. […] Poszczególne elementy spotykają się we wspólnej narracji, na którą składają się głośność, delikatność, eksplodująca energia. Badanie ruchu, organizacji i struktury. Poczucie humoru, dynamika, przesada i niedopowiedzenie, połączenie przyjemności i wysiłku, sublimacja szaleństwa i pasji tancerzy oraz fantazja, które splatają się w czystą formę.
Najlepsze prace taneczne dotykają wzniosłości, nawet jeśli daleko im do doskonałości. Musimy sprzeciwiać się myśleniu w kategoriach konserwatywnych i konwencjonalnych, które cechują edukację i szkolenia taneczne, i porzucić stare idee na rzecz nowych, lepszych.
Musimy pamiętać, by tańczyć choć trochę każdego dnia… i nigdy nie robić tego przed lustrem.


Tańcząc, wyświadczamy sobie przysługę

Jak każda aktywność fizyczna, taniec niesie ze sobą szereg pozytywnych skutków dla ciała. Niezależnie od stylu, na jaki się zdecydujemy, poprawi się nasza postawa i kondycja, łydki wyrzeźbią, a sylwetka wyszczupli. Równie istotnym aspektem jest zdrowie psychiczne. Poznając nowe kroki, uczestnicy kursów zwykle czują się niepewni, a nierzadko wręcz sfrustrowani niemocą kontroli własnego ciała. Pamiętajmy jednak, że im cięższą pracę włożymy w samorozwój, tym większą odczujemy radość i satysfakcję z efektów!

Roztańczony umysł

Prof. Petra Jansen wzięła na warsztat umysłowe korzyści, jakie daje taniec. Ku zaskoczeniu wielu jej badanie udowodniło ścisłą zależność między regularnymi treningami tańca, a wzrostem inteligencji. Nie jest ważne, czy szlifuje się technikę, tańcząc wyuczoną choreografię, czy swobodnie improwizuje w domowym zaciszu. Poruszanie się po określonej przestrzeni przy jednoczesnym zaangażowaniu różnych partii ciała kształtuje wyobraźnię przestrzenną, przydatną przy rozwiązywaniu zadań matematycznych i złożonych problemów.

Inne badania, opublikowane na łamach prestiżowego magazynu medycznego "The New England Journal of Medicine"” wykazały jeszcze jedną właściwość tańca. Style, które wymagają silnej interakcji z partnerem – czyli wszelkie tańce towarzyskie - stanowią trening dla koncentracji i pamięci. Według badań ryzyko zachorowania na demencję spada przy regularnej praktyce tańca nawet o 70%!

Wymieniać korzyści płynące z tańca można godzinami. O wizualnej harmonii ruchu i emocji pisać jest jednak trudno, dlatego polecamy zastosować się do orędzia Ohada Naharina, włączyć ulubioną muzykę i odpowiednio celebrować Dzień Tańca - nie tylko dzisiaj, ale przez cały rok.Tagi: taniec, korzyści z tańca, tańce towarzyskie, orędzie na dzień tańca, dzień tańca, Międzynarodowy Dzień Tańca, trening, Lublin, Lublin24

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Perełki odrobiły stratę
Perełki odrobiły stratę MKS Perła Lublin wygrał w Elblągu 32:27, chociaż aktualne mistrzynie Polski do przerwy przegrywały dwoma punktami. Ogromny wkład w zwycięstwo miała Joanna Szarawaga, która zdobyła 9 goli.
Konkurs „Zdrowy Samorząd” – głosujmy na Miasto Lublin
Konkurs „Zdrowy Samorząd” – głosujmy na Miasto Lublin Miasto Lublin zostało nominowane w konkursie Zdrowy Samorząd za ?Program profilaktyczny wczesnego wykrywania wad wzroku i zeza dla uczniów klas II szkół podstawowych na terenie Miasta Lublin?.
Motor z pierwszą wygraną
Motor z pierwszą wygraną Do połowy lutego piłkarze Motoru musieli czekać na pierwsze zwycięstwo w trakcie zimowych sparingów. Gole dla lublinian zdobyli Dominik Kunca, Bartosz Rymek i pozyskany ostatnio Filip Wójcik.
AZS coraz silniejszy
AZS coraz silniejszy AZS UMCS Lublin nie osiadł na laurach po transferze Karola Hoffmana i pozyskał nową zawodniczkę ze ścisłej czołówki w swojej dyscyplinie. Jest nią Małgorzata Hołub-Kowalik.
Funkcjonariusz w czasie wolnym od służby zatrzymał sklepową ...
 Funkcjonariusz w czasie wolnym od służby zatrzymał sklepową złodziejkę Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał 36-letnią kobietę, która w jednym ze sklepów dokonała kradzieży artykułów spożywczych o wartości blisko 600 złotych.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41