Dziś są imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy

Aleksandra Drozdowska  
dodane: 29-04-2018 17:06   |   wyświetleń: 808

Tańcząc, wyświadczamy sobie przysługę

Taniec to nieme wyznanie miłosne - twierdził Fiodor Dostojewski. My nie będziemy rozwijać tej tezy, ale pokusimy się o bardziej pragmatyczne podejście do tańca.
Tańcząc, wyświadczamy sobie przysługęfot. Próba grupy baletowej 
Dla lustra, czy dla siebie?

Od 1982 roku dnia 29 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji wystosowywane jest orędzie, formułowane przez ważną osobistość ze świata sztuki. Choreograf Ohad Naharin tak zachęcał w tym roku do regularnej praktyki tanecznej:

- W tańcu chodzi o bycie w chwili. Wsłuchanie się w zakres doznań oraz pozwolenie na to, by stało się ono paliwem uczuć, form i treści. […] Poszczególne elementy spotykają się we wspólnej narracji, na którą składają się głośność, delikatność, eksplodująca energia. Badanie ruchu, organizacji i struktury. Poczucie humoru, dynamika, przesada i niedopowiedzenie, połączenie przyjemności i wysiłku, sublimacja szaleństwa i pasji tancerzy oraz fantazja, które splatają się w czystą formę.
Najlepsze prace taneczne dotykają wzniosłości, nawet jeśli daleko im do doskonałości. Musimy sprzeciwiać się myśleniu w kategoriach konserwatywnych i konwencjonalnych, które cechują edukację i szkolenia taneczne, i porzucić stare idee na rzecz nowych, lepszych.
Musimy pamiętać, by tańczyć choć trochę każdego dnia… i nigdy nie robić tego przed lustrem.


Tańcząc, wyświadczamy sobie przysługę

Jak każda aktywność fizyczna, taniec niesie ze sobą szereg pozytywnych skutków dla ciała. Niezależnie od stylu, na jaki się zdecydujemy, poprawi się nasza postawa i kondycja, łydki wyrzeźbią, a sylwetka wyszczupli. Równie istotnym aspektem jest zdrowie psychiczne. Poznając nowe kroki, uczestnicy kursów zwykle czują się niepewni, a nierzadko wręcz sfrustrowani niemocą kontroli własnego ciała. Pamiętajmy jednak, że im cięższą pracę włożymy w samorozwój, tym większą odczujemy radość i satysfakcję z efektów!

Roztańczony umysł

Prof. Petra Jansen wzięła na warsztat umysłowe korzyści, jakie daje taniec. Ku zaskoczeniu wielu jej badanie udowodniło ścisłą zależność między regularnymi treningami tańca, a wzrostem inteligencji. Nie jest ważne, czy szlifuje się technikę, tańcząc wyuczoną choreografię, czy swobodnie improwizuje w domowym zaciszu. Poruszanie się po określonej przestrzeni przy jednoczesnym zaangażowaniu różnych partii ciała kształtuje wyobraźnię przestrzenną, przydatną przy rozwiązywaniu zadań matematycznych i złożonych problemów.

Inne badania, opublikowane na łamach prestiżowego magazynu medycznego "The New England Journal of Medicine"” wykazały jeszcze jedną właściwość tańca. Style, które wymagają silnej interakcji z partnerem – czyli wszelkie tańce towarzyskie - stanowią trening dla koncentracji i pamięci. Według badań ryzyko zachorowania na demencję spada przy regularnej praktyce tańca nawet o 70%!

Wymieniać korzyści płynące z tańca można godzinami. O wizualnej harmonii ruchu i emocji pisać jest jednak trudno, dlatego polecamy zastosować się do orędzia Ohada Naharina, włączyć ulubioną muzykę i odpowiednio celebrować Dzień Tańca - nie tylko dzisiaj, ale przez cały rok.Tagi: taniec, korzyści z tańca, tańce towarzyskie, orędzie na dzień tańca, dzień tańca, Międzynarodowy Dzień Tańca, trening, Lublin, Lublin24

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Podawał się za detektywa, w zamian za dochowanie tajemnicy ...
Podawał się za detektywa, w zamian za dochowanie tajemnicy zażądał 10 tys. zł. Policjanci z Wydziału Kryminalnego KMP w Lublinie zatrzymali fałszywego ? detektywa?. Mężczyzna zażądał od mieszkańca powiatu pruszkowskiego 10 tys. zł. Kwota ta miała być zapłatą za milczenie i ukrycie dowodów zdrady przed żoną 37 latka. Pokrzywdzony szybko zorientował się, że mężczyzna nie jest tym, za kogo się podaje. Nie miał nic do ukrycia i nie miał... żony.
Już jutro spektakl "Tata ma kota (Poczytaj mi Tato)"
Już jutro spektakl Centrum Kultury w Lublinie, g. 19:00, 22 marca, Sala Czarna; bilety: 20 / 30 zł.
XII Polsko-Ukraińskie Spotkania Mistrzów Słowa
XII Polsko-Ukraińskie Spotkania Mistrzów Słowa Przed nami święto słowa i recytacji. W dniach 5-7 kwietnia 2019 odbędzie się wspólny, międzynarodowy finał XIV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Ukraińskiej i XII Konkursu Poezji i Prozy Polskiej na Ukrainie.
Bombardowanie włóczką ma 5 lat!
Bombardowanie włóczką ma 5 lat! Ponad 60 instalacji i 50 pasjonatów szydełkowania w grupie. Bombardowanie włóczką świętuje pięciolecie istnienia.
Wpadł z blisko 70 kg krajanki tytoniowej
Wpadł z blisko 70 kg krajanki tytoniowej Blisko 70 kg krajanki tytoniowej ujawnili i zabezpieczyli policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Lublinie. Taką ilość przewoził w swoim pojeździe 39-letni mieszkaniec gm. Poniatowa. Nielegalny towar został zabezpieczony, zaś mężczyzna zatrzymany. Jak wstępnie oszacowano, straty na szkodę Skarbu Państwa wynoszą blisko 70 tys. zł. Zgodnie z kodeksem karno skarbowym mężczyźnie grozi nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)