Dziś są imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty

Rafał Januszczak  
dodane: 07-06-2018 17:21   |   wyświetleń: 1113

Szokujące dane dotyczące bezdomnych. Coraz więcej osób bez dachu nad głową

Udajemy, że ich nie widzimy, nie chcemy z nimi rozmawiać i pomagać. Śpią przy śmietnikach, a myją się w galeriach handlowych, tak wygląda życie i stosunek do bezdomnych. Tymczasem eksperci biją na alarm, z roku na rok przybywa ich coraz więcej. Dane statystyczne są przerażające.
Szokujące dane dotyczące bezdomnych. Coraz więcej osób bez dachu nad głowąfot. Rafał Januszczak 
Z raportu z 2017 roku sporządzonego na polecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że liczba bezdomnych w Lublinie wynosi ok. 300. Zdaniem wolontariuszy, którzy im pomagają, jest ich znacznie więcej, bo około 1000. Warto zaznaczyć, że w całej Polsce żyje 33 tys. osób bezdomnych. Ks. Mieczysław Puzewicz, który od wielu lat angażuje się w pomoc dla osób bezdomnych w ramach „Gorącego Patrolu”, zaznacza, że osób nie mających dachu nad głową nie jest łatwo policzyć. Część z nich żyje na tak zwanych melinach, śpią u znajomych albo na klatkach schodowych w blokach.

 Wśród osób nie posiadających stałego miejsca zamieszkania zwiększa się liczba kobiet. Szacuje się, że jest to ok. 10-15% ogółu:
-Coraz więcej młodych ludzi mówi o szybkim tempie życia, za którym nie nadążają w pracy bądź szkole. Postanawiają sięgać po narkotyki lub inne używki i potem są na ulicy – mówi Barbara Cholewa z „Gorącego Patrolu” w Lublinie. Za inne powody uznaje się problemy z alkoholem, rozwody czy też brak pracy. Specjaliści twierdzą że źródeł bezdomności jest wiele.

Bezdomnych można sklasyfikować według kryterium zamieszkania: klatkowcy (osoby nocujące, zwłaszcza zimą, na klatkach schodowych w blokach i w wieżowcach), altankowcy (zagospodarowali sobie altanki w ogródkach działkowych), śmietnikowcy (nocujący w śmietnikach, głównie w okolicach Dworca PKP), kanalarze (nocują, głównie zimą, w kanałach ciepłowniczych) i meliniarze.
Jak podkreślają wolontariusze, najtrudniejszym okresem dla bezdomnych jest zima. W 2017 r. zmarło 11 bezdomnych. „Gorący Patrol” oferuje wtedy nie tylko ciepły posiłek, odzież i pomoc medyczną, ale przede wszystkim wsparcie i pomoc w postaci powrotu do społeczeństwa.

Video

Tagi: lublin, lublin24, 24, pl, lublin24.pl, problem, bezdomności, bezdomni, w, lublinie, konferencja, prasowa, lubelski, portal, lubelska, tv, telewizja, internetowa, szokujące, dane, przerażające, statystyki

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Spotkanie informacyjnie w ramach programu Kreatywna Europa
Spotkanie informacyjnie w ramach programu Kreatywna Europa Creative Europe Desk Polska zaprasza na spotkanie informacyjne dotyczące możliwości otrzymania dofinansowania na projekty audiowizualne, kulturalne i kreatywne w ramach programu Kreatywna Europa.
Lublin wśród miast ubiegających się o zwrot środków za ...
Lublin wśród miast ubiegających się o zwrot środków za reformę oświaty Największe polskie miasta wzywają rząd do zwrotu środków finansowych za skutki reformy oświaty. We wtorek, 21 maja, samorządowcy złożyli w Ministerstwie Finansów wezwania do zapłaty na łączną kwotę ponad 103 mln zł.
Nabór przedsiębiorstw na misję gospodarczą do Amsterdamu, 7-10 lipca ...
Nabór przedsiębiorstw na misję gospodarczą do Amsterdamu, 7-10 lipca 2019 r. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie zaprasza przedsiębiorców z województwa lubelskiego do udziału w naborze na misję gospodarczą połączoną z udziałem w międzynarodowych Targach Mody ?Modefabriek ? Amsterdam Fashion Trade Event? w Amsterdamie, Holandia
Zarzut usiłowania zabójstwa i tymczasowy areszt dla zatrzymanego 28-latka ...
Zarzut usiłowania zabójstwa i tymczasowy areszt dla zatrzymanego 28-latka Zarzut usiłowania zabójstwa i nieudzielenia pomocy usłyszał 28-letni mieszkaniec gm. Głusk. Mężczyzna w minionym tygodniu wdarł się do jednego z mieszkań na lubelskich LSM-ach i pobił 25-latka. Pokrzywdzony mężczyzna w stanie zagrażającym życiu trafił do szpitala. Sprawcę pobicia zatrzymali kryminalni z KMP w Lublinie. Mężczyzna został już tymczasowo aresztowany.
II miejsce st. sierż. Mateusza Koczmary w Mistrzostwach Europy ...
II miejsce st. sierż. Mateusza Koczmary w Mistrzostwach Europy Karate Kyokushin St. sierż. Mateusz Koczmara zajął II miejsce w Wagowych Mistrzostwach Europy Karate Kyokushin. Zawody odbyły się w we wrocławskiej hali Orbita. Policjant na co dzień pełni służbę w Komendzie Miejskiej Policji w Lublinie. W swojej karierze sportowca brał wielokrotnie udział w zawodach zajmując czołowe miejsca, m.in. w Pucharze Polski, Mistrzostwach Polski Regionu Wschodniego, Mistrzostwach Polski i Mistrzostwach i Pucharze Europy.

Najczęściej czytane

Poziomka podbija internet. Już okrzyknęli go nowym królem
Poziomka podbija internet. Już okrzyknęli go nowym królem
Powiat lubartowski: Krzysztof mówi, że ma słowiańską duszę i za kołnierz nie wylewa. A filmiki, jak to robi, mają w internecie w sumie blisko osiem mln odsłon. Jego kanał na YouTube obserwuje już blisko 250 tys. osób. Najpopularniejszy film - jak pije denaturat - ma grubo ponad 1,3 mln odsłon.
Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
[email protected]
Reklama
#ST(reklama)