Dziś są imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy

Rafał Januszczak  
dodane: 07-06-2018 17:21   |   wyświetleń: 1009

Szokujące dane dotyczące bezdomnych. Coraz więcej osób bez dachu nad głową

Udajemy, że ich nie widzimy, nie chcemy z nimi rozmawiać i pomagać. Śpią przy śmietnikach, a myją się w galeriach handlowych, tak wygląda życie i stosunek do bezdomnych. Tymczasem eksperci biją na alarm, z roku na rok przybywa ich coraz więcej. Dane statystyczne są przerażające.
Szokujące dane dotyczące bezdomnych. Coraz więcej osób bez dachu nad głowąfot. Rafał Januszczak 
Z raportu z 2017 roku sporządzonego na polecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że liczba bezdomnych w Lublinie wynosi ok. 300. Zdaniem wolontariuszy, którzy im pomagają, jest ich znacznie więcej, bo około 1000. Warto zaznaczyć, że w całej Polsce żyje 33 tys. osób bezdomnych. Ks. Mieczysław Puzewicz, który od wielu lat angażuje się w pomoc dla osób bezdomnych w ramach „Gorącego Patrolu”, zaznacza, że osób nie mających dachu nad głową nie jest łatwo policzyć. Część z nich żyje na tak zwanych melinach, śpią u znajomych albo na klatkach schodowych w blokach.

 Wśród osób nie posiadających stałego miejsca zamieszkania zwiększa się liczba kobiet. Szacuje się, że jest to ok. 10-15% ogółu:
-Coraz więcej młodych ludzi mówi o szybkim tempie życia, za którym nie nadążają w pracy bądź szkole. Postanawiają sięgać po narkotyki lub inne używki i potem są na ulicy – mówi Barbara Cholewa z „Gorącego Patrolu” w Lublinie. Za inne powody uznaje się problemy z alkoholem, rozwody czy też brak pracy. Specjaliści twierdzą że źródeł bezdomności jest wiele.

Bezdomnych można sklasyfikować według kryterium zamieszkania: klatkowcy (osoby nocujące, zwłaszcza zimą, na klatkach schodowych w blokach i w wieżowcach), altankowcy (zagospodarowali sobie altanki w ogródkach działkowych), śmietnikowcy (nocujący w śmietnikach, głównie w okolicach Dworca PKP), kanalarze (nocują, głównie zimą, w kanałach ciepłowniczych) i meliniarze.
Jak podkreślają wolontariusze, najtrudniejszym okresem dla bezdomnych jest zima. W 2017 r. zmarło 11 bezdomnych. „Gorący Patrol” oferuje wtedy nie tylko ciepły posiłek, odzież i pomoc medyczną, ale przede wszystkim wsparcie i pomoc w postaci powrotu do społeczeństwa.

Video

Tagi: lublin, lublin24, 24, pl, lublin24.pl, problem, bezdomności, bezdomni, w, lublinie, konferencja, prasowa, lubelski, portal, lubelska, tv, telewizja, internetowa, szokujące, dane, przerażające, statystyki

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Podawał się za detektywa, w zamian za dochowanie tajemnicy ...
Podawał się za detektywa, w zamian za dochowanie tajemnicy zażądał 10 tys. zł. Policjanci z Wydziału Kryminalnego KMP w Lublinie zatrzymali fałszywego ? detektywa?. Mężczyzna zażądał od mieszkańca powiatu pruszkowskiego 10 tys. zł. Kwota ta miała być zapłatą za milczenie i ukrycie dowodów zdrady przed żoną 37 latka. Pokrzywdzony szybko zorientował się, że mężczyzna nie jest tym, za kogo się podaje. Nie miał nic do ukrycia i nie miał... żony.
Już jutro spektakl "Tata ma kota (Poczytaj mi Tato)"
Już jutro spektakl Centrum Kultury w Lublinie, g. 19:00, 22 marca, Sala Czarna; bilety: 20 / 30 zł.
XII Polsko-Ukraińskie Spotkania Mistrzów Słowa
XII Polsko-Ukraińskie Spotkania Mistrzów Słowa Przed nami święto słowa i recytacji. W dniach 5-7 kwietnia 2019 odbędzie się wspólny, międzynarodowy finał XIV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Ukraińskiej i XII Konkursu Poezji i Prozy Polskiej na Ukrainie.
Bombardowanie włóczką ma 5 lat!
Bombardowanie włóczką ma 5 lat! Ponad 60 instalacji i 50 pasjonatów szydełkowania w grupie. Bombardowanie włóczką świętuje pięciolecie istnienia.
Wpadł z blisko 70 kg krajanki tytoniowej
Wpadł z blisko 70 kg krajanki tytoniowej Blisko 70 kg krajanki tytoniowej ujawnili i zabezpieczyli policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Lublinie. Taką ilość przewoził w swoim pojeździe 39-letni mieszkaniec gm. Poniatowa. Nielegalny towar został zabezpieczony, zaś mężczyzna zatrzymany. Jak wstępnie oszacowano, straty na szkodę Skarbu Państwa wynoszą blisko 70 tys. zł. Zgodnie z kodeksem karno skarbowym mężczyźnie grozi nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)