Dziś są imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Rafał Januszczak  
dodane: 07-06-2018 17:21   |   wyświetleń: 907

Szokujące dane dotyczące bezdomnych. Coraz więcej osób bez dachu nad głową

Udajemy, że ich nie widzimy, nie chcemy z nimi rozmawiać i pomagać. Śpią przy śmietnikach, a myją się w galeriach handlowych, tak wygląda życie i stosunek do bezdomnych. Tymczasem eksperci biją na alarm, z roku na rok przybywa ich coraz więcej. Dane statystyczne są przerażające.
Szokujące dane dotyczące bezdomnych. Coraz więcej osób bez dachu nad głowąfot. Rafał Januszczak 
Z raportu z 2017 roku sporządzonego na polecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że liczba bezdomnych w Lublinie wynosi ok. 300. Zdaniem wolontariuszy, którzy im pomagają, jest ich znacznie więcej, bo około 1000. Warto zaznaczyć, że w całej Polsce żyje 33 tys. osób bezdomnych. Ks. Mieczysław Puzewicz, który od wielu lat angażuje się w pomoc dla osób bezdomnych w ramach „Gorącego Patrolu”, zaznacza, że osób nie mających dachu nad głową nie jest łatwo policzyć. Część z nich żyje na tak zwanych melinach, śpią u znajomych albo na klatkach schodowych w blokach.

 Wśród osób nie posiadających stałego miejsca zamieszkania zwiększa się liczba kobiet. Szacuje się, że jest to ok. 10-15% ogółu:
-Coraz więcej młodych ludzi mówi o szybkim tempie życia, za którym nie nadążają w pracy bądź szkole. Postanawiają sięgać po narkotyki lub inne używki i potem są na ulicy – mówi Barbara Cholewa z „Gorącego Patrolu” w Lublinie. Za inne powody uznaje się problemy z alkoholem, rozwody czy też brak pracy. Specjaliści twierdzą że źródeł bezdomności jest wiele.

Bezdomnych można sklasyfikować według kryterium zamieszkania: klatkowcy (osoby nocujące, zwłaszcza zimą, na klatkach schodowych w blokach i w wieżowcach), altankowcy (zagospodarowali sobie altanki w ogródkach działkowych), śmietnikowcy (nocujący w śmietnikach, głównie w okolicach Dworca PKP), kanalarze (nocują, głównie zimą, w kanałach ciepłowniczych) i meliniarze.
Jak podkreślają wolontariusze, najtrudniejszym okresem dla bezdomnych jest zima. W 2017 r. zmarło 11 bezdomnych. „Gorący Patrol” oferuje wtedy nie tylko ciepły posiłek, odzież i pomoc medyczną, ale przede wszystkim wsparcie i pomoc w postaci powrotu do społeczeństwa.

Video

Tagi: lublin, lublin24, 24, pl, lublin24.pl, problem, bezdomności, bezdomni, w, lublinie, konferencja, prasowa, lubelski, portal, lubelska, tv, telewizja, internetowa, szokujące, dane, przerażające, statystyki

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Wsparcie ślubno-weselne cz. 2
Wsparcie ślubno-weselne cz. 2 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - "co dalej"? Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka - dla wielu kobiet jest ziszczeniem wieloletnich marzeń z dzieciństwa, dla mężczyzn oznacza poważne wejście w dorosłość i wzięcie odpowiedzialności za nową rodzinę. Ale co zrobić, aby okres narzeczeństwa i jednoczesnych przygotowań do ślubu nasuwał Nam na myśl same pozytywne i piękne wspomnienia? Mamy dla Was kilka praktycznych porad, jak zorganizować ślub i wesele, aby w międzyczasie nie zwariować i o niczym nie zapomnieć.
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - co dalej?
Kaniorowcy świętują!
Kaniorowcy świętują! Zespół im. Wandy Kaniorowej obchodzi rocznicę 70 rocznicę powstania.
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO]
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO] Zazwyczaj kiedy jesteśmy bardzo spięci, zmęczeni albo po prostu wściekli, sięgamy po wypróbowane wcześniej metody, które mają nam pomóc w zmianie nastroju - szukamy wyciszenia, relaksu i odprężenia.
Pożegnanie dr Marka Gędka
Pożegnanie dr Marka Gędka Na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie pożegnano dzisiaj doktora Marka Gędka - dziennikarza, publicystę, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)