Dziś są imieniny: Franciszka, Kazimiery, Ruty

Lubelskie.pl
dodane: 17-04-2019 10:35   |   wyświetleń: 308

Spotkanie Marszałka z Ambasador Słowenii

15 kwietnia br. gościem Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego była Ambasador Słowenii Božena Forštnarič Boroje. Towarzyszył jej Tomasz Kalinowski konsul honorowy Słowenii w Lublinie. To pierwsza wizyta pani ambasador na Lubelszczyźnie, stąd spotkanie miało charakter kurtuazyjny.
Spotkanie Marszałka z Ambasador Słoweniifot. Lubelskie.pl 

W trakcie rozmów Ambasador wskazała na elementy, które budują wspólnotę Polski i Słowenii w aspekcie historycznym, kulturowym i religijnym – słowiańskie korzenie oraz religię katolicką przyjętą w obrządku łacińskim. Odnosząc się do aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej obu krajów, akcentowała podobieństwa w strukturze przedsiębiorstw (głównie małe i średnie), a także członkostwo w Unii Europejskiej. Wszystkie te czynniki wpływają pozytywnie na rozwój współpracy – podkreśliła. Warto dodać, że Słowenia jest najzamożniejszym, najbardziej rozwiniętym, szczególnie pod względem gospodarczym, państwem byłej Jugosławii i jednocześnie jednym z silniejszych ekonomicznie krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce głównych partnerów handlowych Słowenii (zarówno w eksporcie jak i imporcie).

W trakcie rozmów marszałek podkreślił, że samorząd województwa lubelskiego jest otwarty na wszelkie formy współpracy z partnerami ze Słowenii. Jednym ze wspólnie podjętych działań mogłoby być zorganizowanie misji gospodarczej do Słowenii. Konsul honorowy zaproponował również znalezienie odpowiedniego słoweńskiego regionu partnerskiego dla województwa lubelskiego.

Komentowane

wujek (2019-04-17 10:57) 45 43   |   zgłoś do usunięcia
tak
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Od 2 września br. funkcjonowanie komunikacji miejskiej ulegnie zmianie
Od 2 września br. funkcjonowanie komunikacji miejskiej ulegnie zmianie Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie informuje, że z dniem 2 września br. wchodzą w życie nowe rozkłady jazdy. Dojdzie do kilku istotnych zmian, w tym do zmiany częstotliwości kursowania niektórych linii autobusowych.
Kierowca forda nie chciał potrącić psa. Uderzył w niego ...
Kierowca forda nie chciał potrącić psa. Uderzył w niego samochód ciężarowy Mężczyzna kierujący fordem dostrzegł psa przebiegającego po przejściu dla pieszych. Zahamował gwałtownie, by nie potrącić zwierzęcia. Jadący z tyłu kierowca ciężarówki zaskoczony manewrem uderzył w tył jego auta.
Ujawniamy listę kandydatów Platformy do parlamentu
Ujawniamy listę kandydatów Platformy do parlamentu Polskie partie rozpoczęły już kompletowanie list kandydatów, którzy wystartują w tegorocznych wyborach do Sejmu. Podajemy nazwiska polityków, którzy do wyborów parlamentarnych w 2019 roku wystawi na Lubelszczyźnie Platforma Obywatelska, startująca w ramach tzw. Koalicji Obywatelskiej.
Lubelskie uczelnie znalazły się w światowym rankingu CWUR
Lubelskie uczelnie znalazły się w światowym rankingu CWUR The Center of World University Rankings wskazało listę 2000 najlepszych uczelni na świecie. Na tym szerokim zestawieniu znalazły się 3 uczelnie wyższe znajdujące się w Lublinie.
Zatrzymał pijanego i poszukiwanego kierowcę
Zatrzymał pijanego i poszukiwanego kierowcę Policjant z OPP w Łodzi w dniu wolnym od służby zatrzymał nietrzeźwego kierującego. Mundurowy w m. Tuszów zauważył kierującego pojazdem marki Volkswagen, który jechał całą szerokością jezdni. Okazał się nim 28-latek, który miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie, sądowy zakaz i był poszukiwany... za jazdę na podwójnym gazie.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41