Dziś są imieniny: Amandy, Jana, Juliana

Lubelskie.pl
dodane: 17-04-2019 10:35   |   wyświetleń: 138

Spotkanie Marszałka z Ambasador Słowenii

15 kwietnia br. gościem Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego była Ambasador Słowenii Božena Forštnarič Boroje. Towarzyszył jej Tomasz Kalinowski konsul honorowy Słowenii w Lublinie. To pierwsza wizyta pani ambasador na Lubelszczyźnie, stąd spotkanie miało charakter kurtuazyjny.
Spotkanie Marszałka z Ambasador Słoweniifot. Lubelskie.pl 

W trakcie rozmów Ambasador wskazała na elementy, które budują wspólnotę Polski i Słowenii w aspekcie historycznym, kulturowym i religijnym – słowiańskie korzenie oraz religię katolicką przyjętą w obrządku łacińskim. Odnosząc się do aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej obu krajów, akcentowała podobieństwa w strukturze przedsiębiorstw (głównie małe i średnie), a także członkostwo w Unii Europejskiej. Wszystkie te czynniki wpływają pozytywnie na rozwój współpracy – podkreśliła. Warto dodać, że Słowenia jest najzamożniejszym, najbardziej rozwiniętym, szczególnie pod względem gospodarczym, państwem byłej Jugosławii i jednocześnie jednym z silniejszych ekonomicznie krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce głównych partnerów handlowych Słowenii (zarówno w eksporcie jak i imporcie).

W trakcie rozmów marszałek podkreślił, że samorząd województwa lubelskiego jest otwarty na wszelkie formy współpracy z partnerami ze Słowenii. Jednym ze wspólnie podjętych działań mogłoby być zorganizowanie misji gospodarczej do Słowenii. Konsul honorowy zaproponował również znalezienie odpowiedniego słoweńskiego regionu partnerskiego dla województwa lubelskiego.

Komentowane

wujek (2019-04-17 10:57) 18 17   |   zgłoś do usunięcia
tak
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Żużlowcy dali radę, udany debiut „Griszy”
Żużlowcy dali radę, udany debiut „Griszy” W meczu 6. kolejki PGE Ekstraligi Speed Car Motor Lublin wygrał z ekipą Get Well Toruń 48:42. Bohaterem spotkania został debiutujący w zespole gospodarzy Grigorij Łaguta.
Ograli u siebie lidera
Ograli u siebie lidera Piłkarze Motoru stanęli na wysokości zadania i w meczu na szycie pokonali Podhale Nowy Targ 3:2. Goście kończyli mecz w dziewiątkę po czerwonych kartkach Mianowanego i Barana.
Podpalacz już w rękach policji
Podpalacz już w rękach policji Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu zatrzymali 44 latka, który odpowiadał będzie za podpalenia samochodów. Do pożarów zaparkowanych na lubelskich ulicach aut doszło w maju. Straty na szkodę pokrzywdzonych szacowane są na kwotę blisko 200 tys. zł.
VIII Lubelskie Dni Seniora 3-7 czerwca
VIII Lubelskie Dni Seniora 3-7 czerwca Podczas tegorocznej edycji Lubelskich Dni Seniora, organizowanych w dniach 3-7 czerwca, mieszkańcom Lublina proponujemy udział w ponad 300 wydarzeniach. Punktem kulminacyjnym wydarzeń będzie koncert Ireny Santor w Centrum Spotkania Kultur, który uroczyście zakończy Dni Seniora w Lublinie.
120 lat lubelskich wodociągów
120 lat lubelskich wodociągów Premiera książki autorstwa profesora Stanisława Michałowskiego, jubileuszowy Dzień Otwarty, wodociągowa spartakiada ? tak lubelski MPWiK świętuje jubileusz 120-lecia.

Najczęściej czytane

Poziomka podbija internet. Już okrzyknęli go nowym królem
Poziomka podbija internet. Już okrzyknęli go nowym królem
Powiat lubartowski: Krzysztof mówi, że ma słowiańską duszę i za kołnierz nie wylewa. A filmiki, jak to robi, mają w internecie w sumie blisko osiem mln odsłon. Jego kanał na YouTube obserwuje już blisko 250 tys. osób. Najpopularniejszy film - jak pije denaturat - ma grubo ponad 1,3 mln odsłon.
Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
[email protected]
Reklama
#ST(reklama)