Dziś są imieniny: Franciszka, Kazimiery, Ruty

 
dodane: 17-05-2018 19:47   |   wyświetleń: 1274

Snooker jak wojsko?

Co wyjdzie z połączenia siły, taktyki, precyzji i elegancji? Gra w snookera.
Snooker jak wojsko? fot. Mateusz Paśkucki 
Snooker jest grą bilardową. Z pool bilardem, jaki znamy z wypadów do baru, nie ma wiele wspólnego. Obie gry różnią się nie tylko zasadami, które wymusza inny kolor i ustawienie bil czy konstrukcja samego stołu, ale także sposobem zagrywania i obyczajami podczas rozgrywki. O specyfice gry i jej tradycjach na lubelskim podwórku rozmawialiśmy z Piotrem Muratem, prezesem zarządu Polskiego Związku Snookera i Bilarda Angielskiego, właścicielem klubu Masters oraz wielokrotnym mistrzem Polski w snookera.

- Stół jest większy, co automatycznie powoduje większe odległości pomiędzy bilami. To z kolei umożliwia zagranie skutecznych odstawnych i ucieczkę białej bili od bili aktualnie biorącej udział w grze - tłumaczy nasz rozmówca. Stół jest wprawdzie większy, ale łuzy mniejsze. Snookerowe kieszenie nie są łaskawe dla błędów i nieczystych wbić, co wymusza niebywałą precyzję w zagrywaniu uderzenia. Ponadto zawodnik musi nie tylko myśleć o obecnym układzie na stole, ale stale planować każde uderzenie i przewidywać jego konsekwencje.
- W snookerze ważna jest taktyka - tłumaczy Piotr Murat. - Należy umiejętnie prowadzić białą bilę tak, aby z jednej strony zapewnić sobie dogodne dojście do kolejnego uderzenia, z drugiej uniemożliwić je przeciwnikowi. Snookerem nazywa się właśnie tę sytuację, w której zablokujemy rywalowi dostęp do żądanej bili. Czasami faktycznie przypomina to grę w szachy. 
 
Oprócz zmysłu szachisty snookerzysta musi odznaczać się doskonałą kondycją. Ucieczki bilą po stole i prowokowanie do błędu trwa nierzadko po kilka, a nawet kilkanaście godzin. Do tego pochylona pozycja nie służy kręgosłupowi.
- Mój rekord czasowy przy stole to prawie cała doba. Ale wtedy byłem młodszy i miałem więcej czasu - mówi ze śmiechem pan Piotr. - Żeby utrzymywać sprawność, regularnie chodzę na siłownię, biegam, uprawiam także inne sporty... - wymienia. 
 
Laika może odstraszać złożoność zasad i wymogów. - Już po pierwszej grze można wszystko chwycić - uspokaja jednak nasz rozmówca. - Trzeba po prostu polubić tę grę i złapać bakcyla.
Bakcyla można złapać w klubie Masters wynajmując stół, wykupując prywatne lekcje lub wstępując do Akademii Snookera. Klub nie stawia szczególnych wymagań - każdego chętnego nowicjusza wita z szeroko otwartymi ramionami. 
 
Relacja ze spotkania z Piotrem Muratem do obejrzenia na załączonym materiale wideo.

Video

Tagi: snooker, snooker w Lublinie, snooker Lublin, Piotr Murat, Masters, klub Masters, klub Masters Lublin

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Od 2 września br. funkcjonowanie komunikacji miejskiej ulegnie zmianie
Od 2 września br. funkcjonowanie komunikacji miejskiej ulegnie zmianie Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie informuje, że z dniem 2 września br. wchodzą w życie nowe rozkłady jazdy. Dojdzie do kilku istotnych zmian, w tym do zmiany częstotliwości kursowania niektórych linii autobusowych.
Kierowca forda nie chciał potrącić psa. Uderzył w niego ...
Kierowca forda nie chciał potrącić psa. Uderzył w niego samochód ciężarowy Mężczyzna kierujący fordem dostrzegł psa przebiegającego po przejściu dla pieszych. Zahamował gwałtownie, by nie potrącić zwierzęcia. Jadący z tyłu kierowca ciężarówki zaskoczony manewrem uderzył w tył jego auta.
Ujawniamy listę kandydatów Platformy do parlamentu
Ujawniamy listę kandydatów Platformy do parlamentu Polskie partie rozpoczęły już kompletowanie list kandydatów, którzy wystartują w tegorocznych wyborach do Sejmu. Podajemy nazwiska polityków, którzy do wyborów parlamentarnych w 2019 roku wystawi na Lubelszczyźnie Platforma Obywatelska, startująca w ramach tzw. Koalicji Obywatelskiej.
Lubelskie uczelnie znalazły się w światowym rankingu CWUR
Lubelskie uczelnie znalazły się w światowym rankingu CWUR The Center of World University Rankings wskazało listę 2000 najlepszych uczelni na świecie. Na tym szerokim zestawieniu znalazły się 3 uczelnie wyższe znajdujące się w Lublinie.
Zatrzymał pijanego i poszukiwanego kierowcę
Zatrzymał pijanego i poszukiwanego kierowcę Policjant z OPP w Łodzi w dniu wolnym od służby zatrzymał nietrzeźwego kierującego. Mundurowy w m. Tuszów zauważył kierującego pojazdem marki Volkswagen, który jechał całą szerokością jezdni. Okazał się nim 28-latek, który miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie, sądowy zakaz i był poszukiwany... za jazdę na podwójnym gazie.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41