Dziś są imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

 
dodane: 17-05-2018 19:47   |   wyświetleń: 1179

Snooker jak wojsko?

Co wyjdzie z połączenia siły, taktyki, precyzji i elegancji? Gra w snookera.
Snooker jak wojsko? fot. Mateusz Paśkucki 
Snooker jest grą bilardową. Z pool bilardem, jaki znamy z wypadów do baru, nie ma wiele wspólnego. Obie gry różnią się nie tylko zasadami, które wymusza inny kolor i ustawienie bil czy konstrukcja samego stołu, ale także sposobem zagrywania i obyczajami podczas rozgrywki. O specyfice gry i jej tradycjach na lubelskim podwórku rozmawialiśmy z Piotrem Muratem, prezesem zarządu Polskiego Związku Snookera i Bilarda Angielskiego, właścicielem klubu Masters oraz wielokrotnym mistrzem Polski w snookera.

- Stół jest większy, co automatycznie powoduje większe odległości pomiędzy bilami. To z kolei umożliwia zagranie skutecznych odstawnych i ucieczkę białej bili od bili aktualnie biorącej udział w grze - tłumaczy nasz rozmówca. Stół jest wprawdzie większy, ale łuzy mniejsze. Snookerowe kieszenie nie są łaskawe dla błędów i nieczystych wbić, co wymusza niebywałą precyzję w zagrywaniu uderzenia. Ponadto zawodnik musi nie tylko myśleć o obecnym układzie na stole, ale stale planować każde uderzenie i przewidywać jego konsekwencje.
- W snookerze ważna jest taktyka - tłumaczy Piotr Murat. - Należy umiejętnie prowadzić białą bilę tak, aby z jednej strony zapewnić sobie dogodne dojście do kolejnego uderzenia, z drugiej uniemożliwić je przeciwnikowi. Snookerem nazywa się właśnie tę sytuację, w której zablokujemy rywalowi dostęp do żądanej bili. Czasami faktycznie przypomina to grę w szachy. 
 
Oprócz zmysłu szachisty snookerzysta musi odznaczać się doskonałą kondycją. Ucieczki bilą po stole i prowokowanie do błędu trwa nierzadko po kilka, a nawet kilkanaście godzin. Do tego pochylona pozycja nie służy kręgosłupowi.
- Mój rekord czasowy przy stole to prawie cała doba. Ale wtedy byłem młodszy i miałem więcej czasu - mówi ze śmiechem pan Piotr. - Żeby utrzymywać sprawność, regularnie chodzę na siłownię, biegam, uprawiam także inne sporty... - wymienia. 
 
Laika może odstraszać złożoność zasad i wymogów. - Już po pierwszej grze można wszystko chwycić - uspokaja jednak nasz rozmówca. - Trzeba po prostu polubić tę grę i złapać bakcyla.
Bakcyla można złapać w klubie Masters wynajmując stół, wykupując prywatne lekcje lub wstępując do Akademii Snookera. Klub nie stawia szczególnych wymagań - każdego chętnego nowicjusza wita z szeroko otwartymi ramionami. 
 
Relacja ze spotkania z Piotrem Muratem do obejrzenia na załączonym materiale wideo.

Video

Tagi: snooker, snooker w Lublinie, snooker Lublin, Piotr Murat, Masters, klub Masters, klub Masters Lublin

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Podpalacz już w rękach policji
Podpalacz już w rękach policji Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu zatrzymali 44 latka, który odpowiadał będzie za podpalenia samochodów. Do pożarów zaparkowanych na lubelskich ulicach aut doszło w maju. Straty na szkodę pokrzywdzonych szacowane są na kwotę blisko 200 tys. zł.
VIII Lubelskie Dni Seniora 3-7 czerwca
VIII Lubelskie Dni Seniora 3-7 czerwca Podczas tegorocznej edycji Lubelskich Dni Seniora, organizowanych w dniach 3-7 czerwca, mieszkańcom Lublina proponujemy udział w ponad 300 wydarzeniach. Punktem kulminacyjnym wydarzeń będzie koncert Ireny Santor w Centrum Spotkania Kultur, który uroczyście zakończy Dni Seniora w Lublinie.
120 lat lubelskich wodociągów
120 lat lubelskich wodociągów Premiera książki autorstwa profesora Stanisława Michałowskiego, jubileuszowy Dzień Otwarty, wodociągowa spartakiada ? tak lubelski MPWiK świętuje jubileusz 120-lecia.
Lublin atrakcyjny dla inwestorów
Lublin atrakcyjny dla inwestorów Firma Antal, ekspert rynku pracy, opracowała we współpracy z Cushman & Wakefield i Vastint cykl 8 raportów na temat atrakcyjności inwestycyjnej polskich miast. Badaniu poddano między innymi Lublin, który okazał się liderem w kilku kategoriach.
Delegacja z Prowincji Henan z wizytą w Lubelskim
Delegacja z Prowincji Henan z wizytą w Lubelskim W dniach 20-21 maja 2019 r. na zaproszenie Marszałka Województwa Lubelskiego, w Lublinie i Warszawie przebywała delegacja z partnerskiej Prowincji Henan z Zastępcą Sekretarza Henańskiego Prowincjalnego Komitetu Chińskiej Partii Komunistycznej na czele. Sekretarz towarzyszyła delegacja dyrektorów departamentów współpracy zagranicznej, rozwoju oraz handlu i inwestycji Prowincji Henan, jak również grupa chińskich przedsiębiorców reprezentujących branżę inwestycyjną i logistyczną.

Najczęściej czytane

Poziomka podbija internet. Już okrzyknęli go nowym królem
Poziomka podbija internet. Już okrzyknęli go nowym królem
Powiat lubartowski: Krzysztof mówi, że ma słowiańską duszę i za kołnierz nie wylewa. A filmiki, jak to robi, mają w internecie w sumie blisko osiem mln odsłon. Jego kanał na YouTube obserwuje już blisko 250 tys. osób. Najpopularniejszy film - jak pije denaturat - ma grubo ponad 1,3 mln odsłon.
Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
[email protected]
Reklama
#ST(reklama)