Dziś są imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Katarzyna Ryzner  
dodane: 18-06-2018 23:48   |   wyświetleń: 3461

Niezwykłe odkrycie archeologiczne przy Placu Łokietka

Moneta znaleziona przy Placu Łokietka stawia pod znakiem zapytania datowanie początków osadnictwa na terenie Lublina.
Niezwykłe odkrycie archeologiczne przy Placu Łokietkafot. Katarzyna Ryzner 

Numizmatyk Michał Grabowski przypuszcza, że moneta została wybita w ostatniej połowie XI wieku, prawdopodobnie pomiędzy 1075, a 1095 rokiem. Denar krzyżowy z pastorałem, bo o nim mowa, był w obiegu na przełomie XI i XII wieku. Moneta została znaleziona w zaciśniętej dłoni człowieka, pochowanego przed Bramą Krakowską.

- Niezwykły jest sam fakt pochówku szkieletowego, oznacza to bowiem, że należeliśmy do grupy państw chrześcijańskich, w tym miejscu tworzyła się historia nie tylko naszego miasta ale i kraju – mówi Piotr Plisiecki, historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

- W Lublinie jest to pierwsze takie znalezisko i oznacza, że osadnictwo na terenie naszego miasta istniało wcześniej, niż do tej pory sądziliśmy. Niestety wciąż nie możemy znaleźć pierwszej świątyni, mamy kilka hipotez, spieramy się ze sobą – dodaje. Dotychczasowe przypuszczenia wciąż czekają na potwierdzenie.

Archeolodzy zajmą się teraz terenem w pobliżu Krakowskiego Przedmieścia 2, mają nadzieję na dalsze odkrycia. Jest to jeden z niewielu fragmentów deptaka, który nie został zniszczony podczas wcześniejszych remontów związanych z montażem rur wodociągowych.

Prezydent Krzysztof Żuk zwraca uwagę, że w interesie wszystkich mieszkańców Lublina leży kontynuowanie badań archeologicznych. „Może się okazać, że powinniśmy obchodzić nie 700-lecie, a 800., lub 900. lecie miasta” – mówi Prezydent.

Urząd Miasta zapewnia, że prace przebiegają zgodnie z terminem, a prace na Placu Łokietka powinny się skończyć do połowy lipca.

Video

Tagi: lublin, 24, pl, lublin24, lublin24.pl, denar, krzyżowy, znaleziony, plac, łokietka, brama, krakowska, remont, deptaka, odkrycie, odkrycia, archeologiczne, archee, ratusz, prezydent, konferencja, spotkanie, na, temat, historii, naszego, miasta, lublina, grób, groby, cmentarz, średniowieczny, średniowieczne, chrześcijaństwo, lubelskie, lubelski, kościół, wiara, pierwszy, tradycja, religia

Komentowane

Małgorzata (2018-06-20 11:21) 102 135   |   zgłoś do usunięcia
Ja bym się nie dziwiła i nie uważał tego za sensację. To normalne, że na Szlaku Bursztynowym musiało być osadnictwo już w czasach przedhistorycznych. Ponadto także Szlak Jedwabny miał pewne odgałęzienia. Szukajmy dalej, a znajdziemy następne pozostałości historyczne.
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Wsparcie ślubno-weselne cz. 2
Wsparcie ślubno-weselne cz. 2 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - "co dalej"? Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka - dla wielu kobiet jest ziszczeniem wieloletnich marzeń z dzieciństwa, dla mężczyzn oznacza poważne wejście w dorosłość i wzięcie odpowiedzialności za nową rodzinę. Ale co zrobić, aby okres narzeczeństwa i jednoczesnych przygotowań do ślubu nasuwał Nam na myśl same pozytywne i piękne wspomnienia? Mamy dla Was kilka praktycznych porad, jak zorganizować ślub i wesele, aby w międzyczasie nie zwariować i o niczym nie zapomnieć.
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - co dalej?
Kaniorowcy świętują!
Kaniorowcy świętują! Zespół im. Wandy Kaniorowej obchodzi rocznicę 70 rocznicę powstania.
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO]
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO] Zazwyczaj kiedy jesteśmy bardzo spięci, zmęczeni albo po prostu wściekli, sięgamy po wypróbowane wcześniej metody, które mają nam pomóc w zmianie nastroju - szukamy wyciszenia, relaksu i odprężenia.
Pożegnanie dr Marka Gędka
Pożegnanie dr Marka Gędka Na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie pożegnano dzisiaj doktora Marka Gędka - dziennikarza, publicystę, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)