Dziś są imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy

Katarzyna Ryzner  
dodane: 18-06-2018 23:48   |   wyświetleń: 4532

Niezwykłe odkrycie archeologiczne przy Placu Łokietka

Moneta znaleziona przy Placu Łokietka stawia pod znakiem zapytania datowanie początków osadnictwa na terenie Lublina.
Niezwykłe odkrycie archeologiczne przy Placu Łokietkafot. Katarzyna Ryzner 

Numizmatyk Michał Grabowski przypuszcza, że moneta została wybita w ostatniej połowie XI wieku, prawdopodobnie pomiędzy 1075, a 1095 rokiem. Denar krzyżowy z pastorałem, bo o nim mowa, był w obiegu na przełomie XI i XII wieku. Moneta została znaleziona w zaciśniętej dłoni człowieka, pochowanego przed Bramą Krakowską.

- Niezwykły jest sam fakt pochówku szkieletowego, oznacza to bowiem, że należeliśmy do grupy państw chrześcijańskich, w tym miejscu tworzyła się historia nie tylko naszego miasta ale i kraju – mówi Piotr Plisiecki, historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

- W Lublinie jest to pierwsze takie znalezisko i oznacza, że osadnictwo na terenie naszego miasta istniało wcześniej, niż do tej pory sądziliśmy. Niestety wciąż nie możemy znaleźć pierwszej świątyni, mamy kilka hipotez, spieramy się ze sobą – dodaje. Dotychczasowe przypuszczenia wciąż czekają na potwierdzenie.

Archeolodzy zajmą się teraz terenem w pobliżu Krakowskiego Przedmieścia 2, mają nadzieję na dalsze odkrycia. Jest to jeden z niewielu fragmentów deptaka, który nie został zniszczony podczas wcześniejszych remontów związanych z montażem rur wodociągowych.

Prezydent Krzysztof Żuk zwraca uwagę, że w interesie wszystkich mieszkańców Lublina leży kontynuowanie badań archeologicznych. „Może się okazać, że powinniśmy obchodzić nie 700-lecie, a 800., lub 900. lecie miasta” – mówi Prezydent.

Urząd Miasta zapewnia, że prace przebiegają zgodnie z terminem, a prace na Placu Łokietka powinny się skończyć do połowy lipca.

Video

Tagi: lublin, 24, pl, lublin24, lublin24.pl, denar, krzyżowy, znaleziony, plac, łokietka, brama, krakowska, remont, deptaka, odkrycie, odkrycia, archeologiczne, archee, ratusz, prezydent, konferencja, spotkanie, na, temat, historii, naszego, miasta, lublina, grób, groby, cmentarz, średniowieczny, średniowieczne, chrześcijaństwo, lubelskie, lubelski, kościół, wiara, pierwszy, tradycja, religia

Komentowane

Małgorzata (2018-06-20 11:21) 172 205   |   zgłoś do usunięcia
Ja bym się nie dziwiła i nie uważał tego za sensację. To normalne, że na Szlaku Bursztynowym musiało być osadnictwo już w czasach przedhistorycznych. Ponadto także Szlak Jedwabny miał pewne odgałęzienia. Szukajmy dalej, a znajdziemy następne pozostałości historyczne.
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Podawał się za detektywa, w zamian za dochowanie tajemnicy ...
Podawał się za detektywa, w zamian za dochowanie tajemnicy zażądał 10 tys. zł. Policjanci z Wydziału Kryminalnego KMP w Lublinie zatrzymali fałszywego ? detektywa?. Mężczyzna zażądał od mieszkańca powiatu pruszkowskiego 10 tys. zł. Kwota ta miała być zapłatą za milczenie i ukrycie dowodów zdrady przed żoną 37 latka. Pokrzywdzony szybko zorientował się, że mężczyzna nie jest tym, za kogo się podaje. Nie miał nic do ukrycia i nie miał... żony.
Już jutro spektakl "Tata ma kota (Poczytaj mi Tato)"
Już jutro spektakl Centrum Kultury w Lublinie, g. 19:00, 22 marca, Sala Czarna; bilety: 20 / 30 zł.
XII Polsko-Ukraińskie Spotkania Mistrzów Słowa
XII Polsko-Ukraińskie Spotkania Mistrzów Słowa Przed nami święto słowa i recytacji. W dniach 5-7 kwietnia 2019 odbędzie się wspólny, międzynarodowy finał XIV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Ukraińskiej i XII Konkursu Poezji i Prozy Polskiej na Ukrainie.
Bombardowanie włóczką ma 5 lat!
Bombardowanie włóczką ma 5 lat! Ponad 60 instalacji i 50 pasjonatów szydełkowania w grupie. Bombardowanie włóczką świętuje pięciolecie istnienia.
Wpadł z blisko 70 kg krajanki tytoniowej
Wpadł z blisko 70 kg krajanki tytoniowej Blisko 70 kg krajanki tytoniowej ujawnili i zabezpieczyli policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Lublinie. Taką ilość przewoził w swoim pojeździe 39-letni mieszkaniec gm. Poniatowa. Nielegalny towar został zabezpieczony, zaś mężczyzna zatrzymany. Jak wstępnie oszacowano, straty na szkodę Skarbu Państwa wynoszą blisko 70 tys. zł. Zgodnie z kodeksem karno skarbowym mężczyźnie grozi nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)