Dziś są imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Redakcja  / Ewelina Smalec
dodane: 15-01-2018 22:41   |   wyświetleń: 546

Niebawem sesja – podpowiadamy jak radzić sobie ze stresem

Każdy z nas inaczej reaguje na działanie stresu. Są osoby, które potrafią efektywnie wykorzystać jego działanie, inni z kolei zamykają się w sobie i czują się nim sparaliżowani.
Niebawem sesja – podpowiadamy jak radzić sobie ze stresemfot. Ewelina Smalec 


     Każdy z nas inaczej reaguje na działanie stresu. Są osoby, które potrafią efektywnie wykorzystać jego działanie, inni z kolei zamykają się w sobie i czują się nim sparaliżowani. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych rad, jak radzić sobie ze stresem w czasie sesji egzaminacyjnej.


     Na początku warto odpowiedzieć na pytanie czym jest stres? Najogólniej mówiąc jest wynikową reakcji, jaka zachodzi w organizmie człowieka w zderzeniu z bodźcem wywołującym nieprzyjemne uczucia fizyczne bądź psychiczne (np. strach). Co istotne owa reakcja jest reakcją biologiczną, a objawy jakie odczuwamy (m. in. ból brzucha, drżące dłonie czy nadmierne pocenie się) są jej pokłosiem.


     Nie każdy rodzaj stresu jest szkodliwy. Naukowcy twierdzą, że ten umiarkowany zwiększa zdolności adaptacyjne człowieka, dzięki czemu staje się jednym z podstawowych czynników wpływających na jego rozwój psychiczny. Jednak gdy wpływ stresu na człowieka jest zbyt silny i zbyt długotrwały prowadzi do zaburzeń takich jak depresja.


     Mając na uwadze powyższe informacje, należy pamiętać, że stres może nas zmobilizować bądź zadziałać deprymująco a nawet depresyjnie. Bez względu na stan wiedzy przed egzaminem znaczna część studentów „zarywa noce”. Stres jaki im towarzyszy bardzo często wywołuje uczucie pustki w głowie, co niejednokrotnie wywołuje uczucie frustracji. Niestety ta metoda nie jest dość efektywna. Po pierwsze po nieprzespanej nocy, wzmożonej wysiłkiem intelektualnym, organizm jest zmęczony, przez co umiejętność zapamiętywania ulega znacznemu pogorszeniu się. Dlaczego tak ważny jest sen? Odpowiedź jest prosta: organizm człowieka podczas snu nie tylko odpoczywa, ale też regeneruje się, natomiast rzeczy jakich nauczyliśmy się przed zaśnięciem systematyzują się i lepiej utrwalają.


     Kiedy czas przestaje być waszym sprzymierzeńcem, a sen zawodzi proponujemy aktywność fizyczną. Nie mówimy o niezwykle wyczerpującym treningu, jednak nawet dwudziestominutowy spacer na świeżym powietrzu zdziała cuda. Wasz organizm będzie niezwykle wdzięczny za tę chwilę wytchnienia. Poczujecie się zrelaksowani, wasz mózg będzie bardziej dotleniony, co realnie wpłynie na jakość dalszej nauki.


     Stres zazwyczaj wzmaga się w dniu samego stresogennego wydarzenia. Wtedy najczęściej na chwile przed wejściem do sali, gdzie będzie odbywał się egzamin, doskwiera wam uczucie „pustki w głowie”, a gdy już usiądziecie nad arkuszem egzaminacyjnym niczego nie możecie zrozumieć. Jest to efekt działania adrenaliny. W takiej sytuacji należy w miarę możliwości wyciszyć się. Niezwykle pomocne są ćwiczenia oddechowe, które uspokajają organizm i pomogą się skupić.


     Wydawać by się mogło, że powyższe rady są oczywiste, jednak nie zapominajmy, że czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze, szczególnie jeśli czas działa na naszą niekorzyść.


Wszystkim studentom życzymy powodzenia w nadchodzącej sesji egzaminacyjnej.  Nie dajce się!


Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Wsparcie ślubno-weselne cz. 2
Wsparcie ślubno-weselne cz. 2 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - "co dalej"? Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka - dla wielu kobiet jest ziszczeniem wieloletnich marzeń z dzieciństwa, dla mężczyzn oznacza poważne wejście w dorosłość i wzięcie odpowiedzialności za nową rodzinę. Ale co zrobić, aby okres narzeczeństwa i jednoczesnych przygotowań do ślubu nasuwał Nam na myśl same pozytywne i piękne wspomnienia? Mamy dla Was kilka praktycznych porad, jak zorganizować ślub i wesele, aby w międzyczasie nie zwariować i o niczym nie zapomnieć.
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - co dalej?
Kaniorowcy świętują!
Kaniorowcy świętują! Zespół im. Wandy Kaniorowej obchodzi rocznicę 70 rocznicę powstania.
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO]
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO] Zazwyczaj kiedy jesteśmy bardzo spięci, zmęczeni albo po prostu wściekli, sięgamy po wypróbowane wcześniej metody, które mają nam pomóc w zmianie nastroju - szukamy wyciszenia, relaksu i odprężenia.
Pożegnanie dr Marka Gędka
Pożegnanie dr Marka Gędka Na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie pożegnano dzisiaj doktora Marka Gędka - dziennikarza, publicystę, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)