Dziś są imieniny: Ireneusza, Konstantego, Marii

Redakcja  / Ewelina Smalec
dodane: 15-01-2018 22:41   |   wyświetleń: 707

Niebawem sesja – podpowiadamy jak radzić sobie ze stresem

Każdy z nas inaczej reaguje na działanie stresu. Są osoby, które potrafią efektywnie wykorzystać jego działanie, inni z kolei zamykają się w sobie i czują się nim sparaliżowani.
Niebawem sesja – podpowiadamy jak radzić sobie ze stresemfot. Ewelina Smalec 


     Każdy z nas inaczej reaguje na działanie stresu. Są osoby, które potrafią efektywnie wykorzystać jego działanie, inni z kolei zamykają się w sobie i czują się nim sparaliżowani. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych rad, jak radzić sobie ze stresem w czasie sesji egzaminacyjnej.


     Na początku warto odpowiedzieć na pytanie czym jest stres? Najogólniej mówiąc jest wynikową reakcji, jaka zachodzi w organizmie człowieka w zderzeniu z bodźcem wywołującym nieprzyjemne uczucia fizyczne bądź psychiczne (np. strach). Co istotne owa reakcja jest reakcją biologiczną, a objawy jakie odczuwamy (m. in. ból brzucha, drżące dłonie czy nadmierne pocenie się) są jej pokłosiem.


     Nie każdy rodzaj stresu jest szkodliwy. Naukowcy twierdzą, że ten umiarkowany zwiększa zdolności adaptacyjne człowieka, dzięki czemu staje się jednym z podstawowych czynników wpływających na jego rozwój psychiczny. Jednak gdy wpływ stresu na człowieka jest zbyt silny i zbyt długotrwały prowadzi do zaburzeń takich jak depresja.


     Mając na uwadze powyższe informacje, należy pamiętać, że stres może nas zmobilizować bądź zadziałać deprymująco a nawet depresyjnie. Bez względu na stan wiedzy przed egzaminem znaczna część studentów „zarywa noce”. Stres jaki im towarzyszy bardzo często wywołuje uczucie pustki w głowie, co niejednokrotnie wywołuje uczucie frustracji. Niestety ta metoda nie jest dość efektywna. Po pierwsze po nieprzespanej nocy, wzmożonej wysiłkiem intelektualnym, organizm jest zmęczony, przez co umiejętność zapamiętywania ulega znacznemu pogorszeniu się. Dlaczego tak ważny jest sen? Odpowiedź jest prosta: organizm człowieka podczas snu nie tylko odpoczywa, ale też regeneruje się, natomiast rzeczy jakich nauczyliśmy się przed zaśnięciem systematyzują się i lepiej utrwalają.


     Kiedy czas przestaje być waszym sprzymierzeńcem, a sen zawodzi proponujemy aktywność fizyczną. Nie mówimy o niezwykle wyczerpującym treningu, jednak nawet dwudziestominutowy spacer na świeżym powietrzu zdziała cuda. Wasz organizm będzie niezwykle wdzięczny za tę chwilę wytchnienia. Poczujecie się zrelaksowani, wasz mózg będzie bardziej dotleniony, co realnie wpłynie na jakość dalszej nauki.


     Stres zazwyczaj wzmaga się w dniu samego stresogennego wydarzenia. Wtedy najczęściej na chwile przed wejściem do sali, gdzie będzie odbywał się egzamin, doskwiera wam uczucie „pustki w głowie”, a gdy już usiądziecie nad arkuszem egzaminacyjnym niczego nie możecie zrozumieć. Jest to efekt działania adrenaliny. W takiej sytuacji należy w miarę możliwości wyciszyć się. Niezwykle pomocne są ćwiczenia oddechowe, które uspokajają organizm i pomogą się skupić.


     Wydawać by się mogło, że powyższe rady są oczywiste, jednak nie zapominajmy, że czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze, szczególnie jeśli czas działa na naszą niekorzyść.


Wszystkim studentom życzymy powodzenia w nadchodzącej sesji egzaminacyjnej.  Nie dajce się!


Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Innowacyjne treningi dla młodych piłkarzy w FOR
Innowacyjne treningi dla młodych piłkarzy w FOR Fabryka Ogólnego Rozwoju rusza z nowym projektem, skierowanym dla młodych piłkarzy z naszego województwa.
Oszukiwał i okradał seniorów
Oszukiwał i okradał seniorów Lubelscy policjanci zatrzymali 53-letniego mieszkańca woj. wielkopolskiego. Wielokrotnie notowany w policyjnych kartotekach mężczyzna oszukiwał i okradał starszych mieszkańców podlubelskich miejscowości.
Jak nie zaczynać sezonu – uczy Motor Lublin
Jak nie zaczynać sezonu – uczy Motor Lublin Pierwsze cztery mecze III ligi w wykonaniu Motoru Lublin to prawdziwe pasmo rozczarowań. Lublinianie zgromadzili w tym okresie zaledwie trzy punkty, a w ostatniej serii spotkań zremisowali z Avią Świdnik 1:1.
Lubelscy żużlowcy utrzymali się w elicie
Lubelscy żużlowcy utrzymali się w elicie Speed Car Motor Lublin co prawda przegrał w ostatnim meczu PGE Ekstraligi z MRGARDEN GKM Grudziąc, ale nie przeszkodziło to naszym żużlowcom w pozostaniu w najwyższej lidze. Wszystko dzięki wcześniejszemu remisowi Stali Gorzów z Włókniarzem Częstochowa.
Kampania Zadbaj o słuch - bądź w kontakcie ze ...
Kampania Zadbaj o słuch - bądź w kontakcie ze światem Pragniemy podzielić się z Państwem informacją o Ogólnopolskiej Kampanii Wspierania Dzieci z Wadami Słuchu. Dlaczego to takie ważne?

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41