Dziś są imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

Redakcja  / Ewelina Smalec
dodane: 15-01-2018 22:41   |   wyświetleń: 594

Niebawem sesja – podpowiadamy jak radzić sobie ze stresem

Każdy z nas inaczej reaguje na działanie stresu. Są osoby, które potrafią efektywnie wykorzystać jego działanie, inni z kolei zamykają się w sobie i czują się nim sparaliżowani.
Niebawem sesja – podpowiadamy jak radzić sobie ze stresemfot. Ewelina Smalec 


     Każdy z nas inaczej reaguje na działanie stresu. Są osoby, które potrafią efektywnie wykorzystać jego działanie, inni z kolei zamykają się w sobie i czują się nim sparaliżowani. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych rad, jak radzić sobie ze stresem w czasie sesji egzaminacyjnej.


     Na początku warto odpowiedzieć na pytanie czym jest stres? Najogólniej mówiąc jest wynikową reakcji, jaka zachodzi w organizmie człowieka w zderzeniu z bodźcem wywołującym nieprzyjemne uczucia fizyczne bądź psychiczne (np. strach). Co istotne owa reakcja jest reakcją biologiczną, a objawy jakie odczuwamy (m. in. ból brzucha, drżące dłonie czy nadmierne pocenie się) są jej pokłosiem.


     Nie każdy rodzaj stresu jest szkodliwy. Naukowcy twierdzą, że ten umiarkowany zwiększa zdolności adaptacyjne człowieka, dzięki czemu staje się jednym z podstawowych czynników wpływających na jego rozwój psychiczny. Jednak gdy wpływ stresu na człowieka jest zbyt silny i zbyt długotrwały prowadzi do zaburzeń takich jak depresja.


     Mając na uwadze powyższe informacje, należy pamiętać, że stres może nas zmobilizować bądź zadziałać deprymująco a nawet depresyjnie. Bez względu na stan wiedzy przed egzaminem znaczna część studentów „zarywa noce”. Stres jaki im towarzyszy bardzo często wywołuje uczucie pustki w głowie, co niejednokrotnie wywołuje uczucie frustracji. Niestety ta metoda nie jest dość efektywna. Po pierwsze po nieprzespanej nocy, wzmożonej wysiłkiem intelektualnym, organizm jest zmęczony, przez co umiejętność zapamiętywania ulega znacznemu pogorszeniu się. Dlaczego tak ważny jest sen? Odpowiedź jest prosta: organizm człowieka podczas snu nie tylko odpoczywa, ale też regeneruje się, natomiast rzeczy jakich nauczyliśmy się przed zaśnięciem systematyzują się i lepiej utrwalają.


     Kiedy czas przestaje być waszym sprzymierzeńcem, a sen zawodzi proponujemy aktywność fizyczną. Nie mówimy o niezwykle wyczerpującym treningu, jednak nawet dwudziestominutowy spacer na świeżym powietrzu zdziała cuda. Wasz organizm będzie niezwykle wdzięczny za tę chwilę wytchnienia. Poczujecie się zrelaksowani, wasz mózg będzie bardziej dotleniony, co realnie wpłynie na jakość dalszej nauki.


     Stres zazwyczaj wzmaga się w dniu samego stresogennego wydarzenia. Wtedy najczęściej na chwile przed wejściem do sali, gdzie będzie odbywał się egzamin, doskwiera wam uczucie „pustki w głowie”, a gdy już usiądziecie nad arkuszem egzaminacyjnym niczego nie możecie zrozumieć. Jest to efekt działania adrenaliny. W takiej sytuacji należy w miarę możliwości wyciszyć się. Niezwykle pomocne są ćwiczenia oddechowe, które uspokajają organizm i pomogą się skupić.


     Wydawać by się mogło, że powyższe rady są oczywiste, jednak nie zapominajmy, że czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze, szczególnie jeśli czas działa na naszą niekorzyść.


Wszystkim studentom życzymy powodzenia w nadchodzącej sesji egzaminacyjnej.  Nie dajce się!


Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Z obawy przed zatrzymaniem ratował się ucieczką przez okno
Z obawy przed zatrzymaniem ratował się ucieczką przez okno Poszukiwanego listem gończym 26-latka zatrzymali wczoraj kryminalni z KMP w Lublinie. Mężczyzna poszukiwany był do odbycia kary pozbawienia wolności za uporczywe uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego. Mężczyzna tak bardzo nie chciał się oddać w ręce policjantów, że z obawy przed zatrzymaniem wyskoczył z okna parterowego domu. Bardzo się zdziwił, bowiem i z drugiej strony domu czekali na niego mundurowi.
Bilans świąt na naszych drogach
Bilans świąt na naszych drogach Święta Wielkanocne już za nami. Od minionego piątku na drogach naszego województwa doszło do 17 wypadków, w których 23 osoby odniosły obrażenia. Na szczęście nie doszło do żadnego wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Policjanci odnotowali także 216 kolizji, ujawnili 65 nietrzeźwych kierujących.
Stypendia Prezydenta Miasta Lublin przyznane
Stypendia Prezydenta Miasta Lublin przyznane Prezydent Miasta Lublin na podstawie rekomendacji Komisji ds. Stypendiów przyznał 15 stypendiów na czynny udział w międzynarodowym lub ogólnopolskim konkursie, festiwalu, przeglądzie lub projekcie kulturalnym odbywającym się poza Lublinem w 2019 r. w łącznej wysokości 27 740 zł.
Majówka na Litewskim. Święto Dwóch Unii
Majówka na Litewskim. Święto Dwóch Unii Plenerowymi koncertami symfonicznymi, śpiewem, defiladami oraz inscenizacjami teatralnymi i tanecznymi wypełni się plac Litewski w dniach 1-5 maja w ramach ?Święta Dwóch Unii?. Majówka na Litewskim to punkt centralny licznych wydarzeń, poprzez które mieszkańcy Lublina i odwiedzający nasze miasto turyści będą mogli świętować 15. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Nabór wolontariuszy na Noc Kultury i Inne Brzmienia
Nabór wolontariuszy na Noc Kultury i Inne Brzmienia Warsztaty Kultury w Lublinie są na półmetku przygotowań do czerwcowych festiwali, a to oznacza, że czas zaprosić do współpracy wolontariuszy, na których czekają Noc Kultury i Wschód Kultury ? Inne Brzmienia. Ruszył nabór!

Najczęściej czytane

Nieuczciwy pracownik salonu samochodowego
Nieuczciwy pracownik salonu samochodowego
Za oszustwo odpowie 25-latek, który pracując w jednym z salonów samochodowych przywłaszczył pochodzące od klientów pieniądze. Szacuje się wstępnie, że mężczyzna na swoje konto przelał łącznie ponad 40 tys. zł. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara nawet do 8 lat więzienia.
Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
[email protected]
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
[email protected]
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
[email protected]
Reklama
#ST(reklama)