Dziś są imieniny: Ady, Celestyny, Ireneusza

dodane: 04-02-2020 09:21   |   wyświetleń: 368

Ponad 1000 projektów kulturalnych w dzielnicach

Ponad tysiąc projektów kulturalnych w dzielnicach Lublina otrzymało wsparcie Miasta Lublin w latach 2013-2019 w ramach programu "Dzielnice Kultury". Łączna kwota dofinansowania to ponad 9 mln zł.
Ponad 1000 projektów kulturalnych w dzielnicachfot. lublin.eu 

– Program „Dzielnice Kultury" daje możliwość otwartego uczestnictwa w kulturze zarówno w charakterze twórcy jak i odbiorcy, dlatego do realizowania propozycji w jego ramach zaprosiliśmy nie tylko organizacje pozarządowe, ale też grupy nieformalne czy osoby fizyczne. Projekty realizowane jako część programu były więc tworzone i zrealizowane przez mieszkańców dla mieszkańców. Szczególne znaczenie miały jubileuszowe edycje programu „Dzielnice Kultury", dedykowane następującym po sobie obchodom Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin, 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 450-lecia podpisania Unii Lubelskiej – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

„Dzielnice Kultury" to interdyscyplinarny program Miasta Lublin, którego celem jest zwiększenie potencjału kulturalnego dwudziestu siedmiu dzielnic Lublina. Jego geneza sięga starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Pilotażowa edycja programu odbyła się w 2013 r. Do 2020 roku, podczas siedmiu edycji „Dzielnic Kultury”, zrealizowano łącznie 1087 projektów kulturalnych. Polegały one głównie na wzmocnieniu działań z zakresu edukacji kulturalnej, w szczególności poprzez organizację warsztatów umiejętności artystycznych. Mieszkańcy mieli okazję kształcić się w obszarach związanych z różnymi dziedzinami sztuki, m. in. teatrem, muzyką, plastyką czy tańcem. Obecnie powstaje publikacja podsumowująca dotychczasowe projekty w ramach „Dzielnic Kultury”. Ma służyć za przewodnik po kulturalnym Lublinie w skali mikro, czyli najbliższego otoczenia mieszkańców. Jest również jednym z elementów ewaluacji Strategii Rozwoju Kultury Lublina na lata 2013-2020. Do wydawnictwa dołączona będzie mapa Lublina z podziałem na dzielnice i zaznaczonymi lokalizacjami instytucji kultury.

Operatorami programu „Dzielnice Kultury” są trzy miejskie instytucje: Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice”, Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” i Warsztaty Kultury w Lublinie. Równolegle do ich działań realizowane są projekty dofinansowane przez Miasto Lublin w ramach otwartych konkursów ofert oraz tak zwane „małe granty". Poniżej znajdują się opisy przykładowych projektów w ramach „Dzielnic Kultury":

Mapa Sentymentalna dzielnicy Rury to projekt zrealizowany przez Lubelską Grupę Badawczą w 2019 r. Mieszkańcy, dzieląc się wspomnieniami, marzeniami i uwagami o swoim najbliższym otoczeniu, wyznaczyli swoją sentymentalną mapę. W poprzednich latach zrealizowano analogiczne projekty poświęcone dzielnicom: Kalinowszczyzna, Konstantynów, Czuby Północne, Za Cukrownią, Kośminek, Zemborzyce, Wieniawa i Rury.

Dotknij, tego co widzę to projekt zrealizowany przez Grupę The Ignorant Schoolmaster w 2018 r., w ramach którego zrealizowano cykl 15 eksperymentalnych warsztatów fotografii sensorycznej dla dorosłych i młodzieży z niepełnosprawnościami wzroku. Uczestnicy projektu tworzyli zdjęcia w parach z lubelskimi fotografami.

Zmysły i przyroda w mieście to projekt kulturalno-przyrodniczy zrealizowany w 2019 r. w dolinie rzeki Bystrzycy przez grupę nieformalną pn. Tropiciele Osiedlowej Przyrody TROP. Na działania projektowe składały się spacery przyrodnicze i historyczne oraz warsztaty artystyczne dla dzieci.  Efektem projektu była wydrukowana i elektroniczna publikacja „Spacerownika Obserwatora Przyrody”.

Jedna siódma historii/ Opowieści prawdziwe to projekt o charakterze edukacyjnym i integracyjnym, aktywizujący seniorów, dzieci i młodzież Starego Miasta, obejmujący obszar kultury, sztuki wizualnej i rękodzieła. Stanowił próbę odzyskania nieznanej, najnowszej części historii miasta. Do udziału zaproszono mieszkańców, a podsumowaniem projektu były warsztaty z animacji poklatkowej dla najmłodszych. Projekt został zrealizowany w 2017 r. przez Niezależną Grupę Projektową Piękno Panie.

wZORY wolności BRONOWICE to cykl czterech spotkań nawiązujących do hasła „Lublin 1918 – 2018. Inspiruje nas wolność”. Głównym założeniem projektu było przybliżenie pojęcia „wolność”. W ramach projektu odbył się spacer z przewodnikiem po dzielnicy Bronowice, gra terenowa oraz warsztaty artystyczne. Projekt zrealizowany w 2018 roku przez nieformalną grupę mieszkańców pn. Żyjący Plac Zabaw Bronowice.

Komentowane

Lena (2020-02-04 17:46) 50 40   |   zgłoś do usunięcia
Cześć! Nazywam się Lena, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto mój profil - http://loveto.one/lena97
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Apel do mieszkańców o racjonalne gospodarowanie odpadami komunalnymi ...
Apel do mieszkańców o racjonalne gospodarowanie odpadami komunalnymi Miasto Lublin zwraca się do mieszkańców z prośbą o racjonalne gospodarowanie odpadami w czasie epidemii, mając na uwadze obecne zagrożenia, które stanowią poważne utrudnienie dla funkcjonowania większości firm i przedsiębiorstw, w tym branży odpadowej.
Pakiet informacji dla osób korzystających z pomocy MOPR ...
Pakiet informacji dla osób korzystających z pomocy MOPR Prezentujemy pakiet informacji dla osób korzystających z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie w związku z wprowadzonym stanem epidemii. Podstawowe numery telefonów i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania zgromadzone są w jednym miejscu, by każdy mógł dogodnie znaleźć potrzebne informacje.
Wsparcie osób Głuchych w kontakcie z placówkami medycznymi i ...
Wsparcie osób Głuchych w kontakcie z placówkami medycznymi i -eporady W Urzędzie Miasta Lublin istnieje możliwość skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego, który pomoże osobom Głuchym i niesłyszącym w dostępie do usług medycznych. Ta dodatkowa usługa została uruchomiona w odpowiedzi na zgłaszane problemy dotyczące znacznie utrudnionego dostępu osób Głuchych i niesłyszących do usług medycznych w ramach zalecanej obecnie formy e-porady.
Wspieramy zdalne nauczanie
Wspieramy zdalne nauczanie Sytuacja epidemiologiczna w Polsce ma wpływ na wiele dziedzin naszego życia. Jedną z nich jest edukacja. Zarząd Województwa Lubelskiego postanowił wesprzeć uczniów w regionie i przekazać im sprzęt umożliwiający zdalne nauczanie. Z pomocy skorzystają wykluczeni cyfrowo, czyli w tym przypadku najbardziej potrzebujący.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41