Dziś są imieniny: Konrada, Renaty, Witolda

Lubelskie.pl
dodane: 31-10-2019 12:00   |   wyświetleń: 153

Otwarcie sceny kameralnej w Osterwie

Po latach starań w Teatrze im. J. Osterwy uruchomiona zostanie scena kameralna ? REDUTA. Pierwszą premierą zaplanowaną w tej kultowej przestrzeni, której nazwa odwołuje się do historycznej Reduty Osterwy, będą ?Emigranci? Sławomira Mrożka. Przedstawienie odbędzie się w niedzielę (3 listopada) o 19.
Otwarcie sceny kameralnej w Osterwie 

Reduta to pierwszy w Polsce eksperymentalny teatr-laboratorium założony przez Juliusza Osterwę i Mieczysława Limanowskiego, który działał w latach 1919-1939 w Warszawie (1919–1924 i 1931–39), Wilnie i Grodnie (1925–1929). Nazwa zespołu nawiązywała do charakteru Sal Redutowych Teatru Wielkiego w Warszawie.

Teatr-laboratorium zainaugurował swoją działalność rok po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Osterwa i Limanowski odczuwali rozczarowanie bezideowym charakterem życia teatralnego i pragnęli zainicjować jego artystyczną i etyczną przemianę. Reduta miała być wspólnotą ludzi gotowych całkowicie poświęcić się pracy teatralnej, pracy nad sobą i służbie społecznej, a tym samym przyczynić się do stworzenia oryginalnego stylu narodowego wywiedzionego z dzieł Mickiewicza, Norwida i Wyspiańskiego. Repertuar teatru popularyzował polską dramaturgię współczesną: Jerzego Szaniawskiego, Tadeusza Rittnera, Kazimierza Przerwę-Tetmajera, Władysława Orkana, Michała Bałuckiego i Stefana Żeromskiego. Prapremierą dramatu Żeromskiego „Ponad śnieg bielszym się stanę” Reduta zainaugurowała działalność 29 listopada 1919. Tradycja Reduty stanowi jedną z najważniejszych tradycji polskiego teatru.

SCENA REDUTA W TEATRZE IM. JULIUSZA OSTERWY

Lubelski Teatr Miejski został upaństwowiony 18 sierpnia 1949, wówczas instytucja przyjęła imię Juliusza Osterwy. W tym okresie w lubelskim teatrze pracowało wielu cenionych aktorów i reżyserów wywodzących się z Reduty – to oni nadawali teatralnej społeczności specyficzny ton. W 1961 roku grupa aktorów: Halina i Jan Machulscy, Nina Czerska, Janusz Cywiński i Kazimierz Kurek powołała do życia eksperymentalną scenkę Teatru Osterwy – „Redutę 61”. Scena na czwartym piętrze teatru mogła pomieścić do sześćdziesięciu osób, a jej celem była prezentacja najnowszych osiągnięć dramaturgii krajowej. Swoją działalność zainaugurowała prapremierą „Na pełnym morzu” Sławomira Mrożka. Scena  znalazła szeroki rezonans wśród lubelskich teatromanów.

Z biegiem lat Reduta 61 zmieniała nazwę, przekształcając się najpierw w Scenę Małych Rzeczywistości, a następnie w Scenę Inicjatyw, na której 29.11.1965 roku wystawiono głośną prapremierę scenicznej adaptacji stenogramu pierwszego procesu członków załogi Majdanka – „Nigdy więcej”. W ciągu lat Reduta zaowocowała szeregiem ciekawych spektakli i eksperymentów i wpisała się na stałe w działalność Teatru J. Osterwy. Nowa „Reduta 70” zainaugurowała działalność premierą „Śmiesznego staruszka” T. Różewicza w reż. H. Kajzera w nowej, specjalnie przystosowanej sali na pierwszym piętrze Teatru. Tutaj 17.04.1997 miała miejsce głośna premiera „Rozmów z katem” K. Moczarskiego w reż. Zbigniewa Sztejmana. Przedstawienie było grane do roku 2010 i osiągnęło zawrotną liczbę 257 spektakli.

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Pływacka Sztafeta Niepodległości – nowy rekord Polski
Pływacka Sztafeta Niepodległości – nowy rekord Polski Sztafeta z okazji Narodowego Święta Niepodległości została zorganizowana już po raz piąty. W tym roku pływakom udało się pobić rekord Polski i to o ponad dwie minuty.
Motor utrzymuje kontakt z czołówką
Motor utrzymuje kontakt z czołówką Ekipa Motoru odniosła cenne zwycięstwo w Ostrowcu Świętokrzyskim. Bramkę na wagę trzech punktów zdobył tuż po przerwie niezawodny Tomasz Swędrowski.
Minimalna porażka w Krakowie
Minimalna porażka w Krakowie Siatkarze LUK Politechnika Lubelska przerwali swoją serię zwycięstw i przegrali po raz trzeci w tym sezonie w rozgrywkach KRISPOL 1. Ligi Mężczyzn.
Nabór do Zespołu ds. Dzieci i Młodzieży ...
Nabór do Zespołu ds. Dzieci i Młodzieży Miasto Lublin zorganizowało otwarty nabór do Zespołu ds. Dzieci i Młodzieży. Trwał on będzie od 7 do 15 listopada 2019 roku. Wyniki zostaną ogłoszone 22 listopada na posiedzeniu Zespołu.
Program obchodów Narodowego Święta Niepodległości i związane z tym ...
Program obchodów Narodowego Święta Niepodległości i związane z tym zmiany w organizacji ruchu Już jutro odbędą się obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada. W związku z wydarzeniem zajdą zmiany w organizacji ruchu w mieście Lublin.

Najczęściej czytane

Policjanci zlikwidowali dużą plantację konopi
Policjanci zlikwidowali dużą plantację konopi
Plantacja konopi innych niż włókniste została zlikwidowana przez policjantów zajmujących się przestępczością narkotykową z KMP w Lublinie. Policjanci zabezpieczyli 55 roślin o wysokości do 2,5 metra, 16 kilogramów suszących się roślin, nawozy oraz opryskiwacze rolnicze - wszystko to znajdowało się na torfowisku pod Lublinem.
Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41