Dziś są imieniny: Michaliny, Michała, Piotra

dodane: 09-10-2019 11:19   |   wyświetleń: 123

„Kobieta Gospodarna Wyjątkowa” mieszka w Lubelskiem!

Pierwszy Wojewódzki Konkurs ?Kobieta Gospodarna Wyjątkowa? za nami. Nie bez przyczyny nadaliśmy mu taki właśnie tytuł, wiedząc, że mieszkanki naszego województwa, a zwłaszcza lubelskich obszarów wiejskich, to wyjątkowe osoby, aktywnie działające w stowarzyszeniach i kołach gospodyń wiejskich, dzięki którym na wsi po prostu żyje się lepiej. Można się było o tym przekonać podczas gali finałowej, która odbyła się 29 września w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie.
„Kobieta Gospodarna Wyjątkowa” mieszka w Lubelskiem!fot. Lubelskie.pl 

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego reprezentował marszałek Jarosław Stawiarski oraz członek zarządu, Sebastian Trojak, który w Zarządzie Województwa Lubelskiego odpowiada za sprawy rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Podczas gali obecna była także dyrekcja Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWL (DRiROW) – dyrektor Ewa Szałachwiej i jej zastępczyni Elżbieta Katarzyna Kędzierska – wraz z ekipą pracowników, którzy dbali o to, by wszystko poszło zgodnie z planem i by wszyscy dobrze się bawili.

Oprócz zabawy, dla naszych pań przygotowaliśmy m.in. prelekcje nt. możliwych źródeł wsparcia ich działalności, które poprowadzili sami dyrektorzy lubelskich oddziałów: Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (Kazimierz Choma) i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Krzysztof Gałaszkiewicz).

Centralną częścią programu było przeprowadzenie trzech konkursów dla naszych pań. Na scenie odbywały się występy muzyczne i teatralno-kabaretowe w ramach konkursu „Sztuka ludowa”, w międzyczasie jurorzy oceniali rękodzieła w konkursie „Ręką czarowanie” i smakowitości w konkursie „Skarbczyk kulinarny”.

W konkursie „Sztuka ludowa” wzięło udział w sumie 16 zespołów (po 8 w poszczególnych kategoriach). Nagrodę publiczności zgarnęły (były najdłużej oklaskiwane):

 • w kategorii „występ artystyczny” – KGW z Aleksandrowa Pierwszego (37,2 sekundy),
 • w kategorii „występ kabaretowo-teatralny” – KGW Wohyń (35,2 s).

Laureatki nagród publiczności otrzymały po 2 tys. zł, które ufundował Sekretariat Regionalny KSOW Województwa Lubelskiego. Nagrody w pozostałych konkursach (również finansowane z SR KSOW) przyznawała już nie publiczność, a komisja konkursowa.

 • W konkursie „Ręką czarowanie poddano ocenie 35 ozdób stołu. Jurorki: Elżbieta Katarzyna Kędzierska, Dorota Frysztak i Katarzyna Frankiewicz, oceniały: atrakcyjność rękodzieła, estetykę wykonania, sposób prezentacji oraz – oczywiście – związek z regionem.

Najlepsze okazały się:

 1. miejsce (3 tys. zł): Malinowa Dziewczyna – KGW „Biesiadynki” z Gródka.
 2. miejsce (2 tys. zł): Talent ręczny – KGW Równianki „Wszyscy Razem”.
 3. miejsce (1 tys. zł): Stroik tradycyjny – KGiGW w Gutanowie.
 • Konkurs „Skarbczyk kulinarny” rozstrzygnięto w dwóch kategoriach, w których oceniano: smak dania, estetykę i wygląd, sposób prezentacji i związek z regionem. W kategorii „sekret kulinarny w potrawie tradycyjnej” poddano ocenie 43 potrawy. Wyboru dokonało jury w składzie: Ewa Szałachwiej, Beata Gajak i Zbigniew Januszek.

Najlepsze okazały się:

 1. miejsce (3 tys. zł): barszcz na zakwasie – KGW Kumpele.
 2. miejsce (2 tys. zł): pierogi z bobem i mięsem – KGW Dobryniów nad Wieprzem.
 3. miejsce (1 tys. zł): bigos z grzybami – Stowarzyszenie Kobiet w Wandalinie.
 • Z kolei w kategorii „sekret kulinarny w przetworach” poddano ocenie 35 przetworów. Wyboru dokonały jurorki: Elżbieta Katarzyna Kędzierska, Beata Gajak i Teresa Studzińska.

Najlepsze okazały się:

 1. miejsce (3 tys. zł): ogórki krokodylki – Stowarzyszenie Koło Ludzi Aktywnych „Activum”.
 2. miejsce (2 tys. zł): nalewka sosnowa – KGW Mołodiatycze.
 3. miejsce (1 tys. zł): konfitura malinowa – KGW Marysieńki z Pilaszkowic Pierwszych.

Naszym zwyciężczyniom nagrody wręczali i gratulowali: wicemarszałek Sebastian Trojak, Ewa Szałachwiej – dyrektor DRiROW oraz Krzysztof Gałaszkiewicz – dyrektor Oddziału Regionalnego ARiMR.

Jeszcze raz gratulujemy laureatom, a wszystkim ekipom dziękujemy za udział.


Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Sezon Lubelskiego Roweru Miejskiego został przedłużony
Sezon Lubelskiego Roweru Miejskiego został przedłużony Tegoroczny sezon funkcjonowania Lubelskiego Roweru Miejskiego został wydłużony o miesiąc ? będzie trwał do 30 listopada.
Hulajnogi elektryczne – teraz można korzystać z nich również ...
Hulajnogi elektryczne – teraz można korzystać z nich również w Lublinie W piątek 18 października 2019 roku do floty Blinkee.city dołączyły również hulajnogi. Rozszerzenie oferty jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, dla których istotna jest mikromobilność oraz ekologiczne rozwiązania w transporcie.
King panował w Szczecinie
King panował w Szczecinie Po trzech wygranych na początku sezonu Energa Basket Ligi, Start Lublin w końcu trafił na mocniejszego od siebie.
Stowarzyszenie Misericordia z Lublina laureatem nagrody Totus Tuus
Stowarzyszenie Misericordia z Lublina laureatem nagrody Totus Tuus W sobotę 12 października 2019 roku, podczas Gali na Zamku Królewskim w Warszawie zostały wręczone kolejne nagrody Totus Tuus, tzw. katolickie noble. Wyróżnienia te przeznaczone są dla osób i instytucji, które w sposób szczególny przyczyniają się do promocji nauczania św. Jana Pawła II oraz poprzez swoje działania realizują wezwanie Papieża do obrony godności człowieka.
Kierowca miał blisko 2,5 promila alkoholu — zatrzymali go ...
Kierowca miał blisko 2,5 promila alkoholu — zatrzymali go policjanci po służbie Niebezpieczną jazdę 46-letniego mieszkańca gminy Niemce zauważyli funkcjonariusze wydziałów kryminalnych komisariatu IV oraz KWP w Lublinie, wracając do domu po służbie. Zatrzymali samochód, którym jechał. Okazało się, że mężczyzna miał blisko 2,5 promila. Nierozważnemu kierowcy oprócz utraty prawa jazdy, grozi wysoka grzywna oraz kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Najczęściej czytane

Podczas egzaminu na prawo jazdy miał ponad 2 promile
Podczas egzaminu na prawo jazdy miał ponad 2 promile
Na placu manewrowym zakończyła się przygoda 46-latka z prawem jazdy kat. C. Mężczyzna przystąpił do egzaminu będąc pod wpływem alkoholu. Podczas badania okazało się, że w organizmie miał ponad 2 promile. Mieszkaniec gm. Poniatowa nie tylko, nie uzyska nowych uprawnień, ale również straci już te posiadane.
Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41