Dziś są imieniny: Franciszka, Kazimiery, Ruty

dodane: 16-04-2019 09:55   |   wyświetleń: 233

Kiermasz Wielkanocny za nami

To były cztery udane dni. Niesprzyjająca aura, która towarzyszyła początkom Kiermaszu Wielkanocnego, nie zniechęciła mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny do odwiedzenia Starego Miasta, gdzie na zaproszenie marszałka województwa swoją ofertę wystawiało blisko siedemdziesięciu producentów i przetwórców. Od 11 do 14 kwietnia wystawione na placu Zamkowym stragany uginały się od wędlin, nabiału, pieczywa i słodkości.
Kiermasz Wielkanocny za namifot. Lubelskie.pl 

Warto wspomnieć, że wśród wystawców pojawiły się zarówno uznane firmy z branży spożywczej, takie jak spółdzielnie mleczarskie, piekarnie, olejarnie czy cukiernie, jak też obecnych było wielu drobnych wytwórców oraz koła gospodyń wiejskich i lokalne stowarzyszenia. Na stoiskach można było znaleźć m.in. perełki lubelskiego przetwórstwa rolno-spożywczego – te wpisane przez ministra rolnictwa na prestiżową Listę Produktów Tradycyjnych i te przywiezione prosto z gospodarstw ekologicznych. W ofercie roiło się od wielkanocnych słodkości, miodów, pieczywa, olejów, serów, nabiału i wędlin. Nasi producenci proponowali również herbatki, soki, dżemy i miody pitne. Nie zabrakło wyrobów garmażeryjnych i smakowitych potraw.

Szczególnie poszukiwane były mazurki i baby, których rozmaitość smaków, a zwłaszcza niespotykanych zazwyczaj surowców i dodatków, przyprawiała o zawrót głowy. Niemniejszą popularnością cieszyły się pisanki, palmy i fantazyjne stroiki. Kiermaszowi towarzyszyły pokazy dekorowania wielkanocnych łakoci, gotowania (wspólnie z publicznością) i, oczywiście, degustacje.

Odbywały się pokazy wyplatania koszy, gotowanie i degustacja barszczu białego, tradycyjnego żuru i cebularzy lubelskich, a w niedzielę, na deser, przyrządzanie i smakowanie baby wielkanocnej. Tego dnia (14 kwietnia) odbyły się też warsztaty kulinarne, w których główną rolę odegrało jajko. Razem z producentami zaprosiliśmy też publiczność do zasmakowania w suszonych owocach i herbatce różanej z ziołami z Wandalina.

Niedzielnym zmaganiom na scenie przyglądał się i komentował pokazy Sebastian Trojak, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego. Warto było zdecydować się na udział w warsztatach – wszystkim śmiałkom wicemarszałek wręczał w nagrodę kosze z regionalnymi pysznościami.

Na dwa finałowe dni zapewniliśmy też wyśmienitą muzykę i nastrój. W sobotnie popołudnie lubelski folklor zaprezentowały muzykalne dzieci z zespołu „Koraliki” oraz młodzież z formacji „Błękitne Korale”, obydwa działające przy Gminnym Domu Kultury w Zakrzówku. Po nich do zasmakowania w muzyce etnicznej zaprosił publiczność zespół „Folkrose”. Z kolei niedzielny repertuar muzyczny zapewniły: zespół wokalno-instrumentalny „Fantazja” z Księżomierzy, Kapela Ludowa z Gorzkowa działająca przy tamtejszym Centrum Społeczno-Kulturalnym, a także formacja taneczna „Mały Józefów” oraz grupa wokalna „Boiszczanki” reprezentujące Gminne Centrum Kultury w Józefowie nad Wisłą.

To był naprawdę udany kiermasz. Cieszę się, że pomimo początkowych kaprysów pogody, na finał festiwalu wyjrzało słońce, co skłoniło większą liczbę mieszkańców do spacerów po lubelskiej Starówce i do kiermaszowych zakupów – mówi Sebastian Trojak, Członek Zarządu Województwa. – Z obserwacji i rozmów z wystawcami wiem, że przygotowana przez nas wspólnie oferta spotkała się z dużym zainteresowaniem konsumentów. Co zresztą wcale nie powinno dziwić, gdyż, jak nieustannie powtarzam, nasze tradycyjne, produkowane na miejscu, w województwie specjały są najlepsze i najwartościowsze.

Warto wiedzieć, że nasz region do dziś zachował status rolniczego spichlerza Polski, a rodzimi rolnicy dostarczają na krajowy (i nie tylko) rynek znaczne ilości płodów rolnych. A to podstawowe składniki regionalnych specjałów. Pierwsze miejsce w kraju zapewniają nam zbiory owoców z krzewów i plantacji jagodowych, m.in. malin (ok. 80% krajowej produkcji), porzeczek (ok. 50%) oraz truskawek (ok. 30%). Drugą pozycję uzyskujemy w krajowej produkcji owoców z drzew, których zbiera się tu rocznie ok. 550 tys. ton. Samorząd Województwa Lubelskiego dostrzega ogromny potencjał w rynku wyrobów tradycyjnych i ekologicznych wytwarzanych na terenie naszego regionu. To właśnie w Urzędzie Marszałkowskim przyjmuje się i weryfikuje wnioski o wpis na ogólnopolską listę produktów tradycyjnych. Do tej pory marszałek województwa zgłosił, a minister rolnictwa zarejestrował już 208 smakołyków z naszego regionu. To ponad 10% całego spisu, liczącego ponad 1800 (dokładnie 1864) pozycji! Liczba ta daje nam niezmiennie trzecie miejsce w chlubnym rankingu województw najlepiej dbających o swoje dziedzictwo kulinarne. W kolejce do wpisu czekają dziesiątki kolejnych.

– Za tę wysoką jakość lokalnej produkcji, a także za zaangażowanie w organizację kiermaszu chciałbym w tym miejscu serdecznie naszym wytwórcom podziękować – dodaje wicemarszałek Trojak. – A wszystkim mieszkańcom regionu – i konsumentom, i producentom – złożyć już teraz najserdeczniejsze życzenia zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych. Niech będą obfite w dobre emocje i w smakowite, tradycyjne potrawy!

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Od 2 września br. funkcjonowanie komunikacji miejskiej ulegnie zmianie
Od 2 września br. funkcjonowanie komunikacji miejskiej ulegnie zmianie Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie informuje, że z dniem 2 września br. wchodzą w życie nowe rozkłady jazdy. Dojdzie do kilku istotnych zmian, w tym do zmiany częstotliwości kursowania niektórych linii autobusowych.
Kierowca forda nie chciał potrącić psa. Uderzył w niego ...
Kierowca forda nie chciał potrącić psa. Uderzył w niego samochód ciężarowy Mężczyzna kierujący fordem dostrzegł psa przebiegającego po przejściu dla pieszych. Zahamował gwałtownie, by nie potrącić zwierzęcia. Jadący z tyłu kierowca ciężarówki zaskoczony manewrem uderzył w tył jego auta.
Ujawniamy listę kandydatów Platformy do parlamentu
Ujawniamy listę kandydatów Platformy do parlamentu Polskie partie rozpoczęły już kompletowanie list kandydatów, którzy wystartują w tegorocznych wyborach do Sejmu. Podajemy nazwiska polityków, którzy do wyborów parlamentarnych w 2019 roku wystawi na Lubelszczyźnie Platforma Obywatelska, startująca w ramach tzw. Koalicji Obywatelskiej.
Lubelskie uczelnie znalazły się w światowym rankingu CWUR
Lubelskie uczelnie znalazły się w światowym rankingu CWUR The Center of World University Rankings wskazało listę 2000 najlepszych uczelni na świecie. Na tym szerokim zestawieniu znalazły się 3 uczelnie wyższe znajdujące się w Lublinie.
Zatrzymał pijanego i poszukiwanego kierowcę
Zatrzymał pijanego i poszukiwanego kierowcę Policjant z OPP w Łodzi w dniu wolnym od służby zatrzymał nietrzeźwego kierującego. Mundurowy w m. Tuszów zauważył kierującego pojazdem marki Volkswagen, który jechał całą szerokością jezdni. Okazał się nim 28-latek, który miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie, sądowy zakaz i był poszukiwany... za jazdę na podwójnym gazie.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41