Dziś są imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Aleksandra Drozdowska  
dodane: 30-03-2018 08:18   |   wyświetleń: 1958

Judasz czy Marzanna?

Palenie Judasza to wielkanocny zwyczaj zapomniany już w większości kraju. Czym były Judaszki?
Judasz czy Marzanna? fot. naludowo.pl 
Zwyczaj palenia Judasza nie ma swojej stałej daty, obchodzono go w zależności od regionu. Obrządki mogły rozpoczynać się już w Wielką Środę lub Wielki Czwartek, często przypadały też na Wielki Piątek. Trzymetrową kukłę symbolizującą Judasza wykonywano ze słomy i przystrajano wedle fantazji kolorowymi wstążkami. Często wyposażano go w mieszek lub naszyjnik zrobiony z trzydziestu srebrników. Słomiany Judasz był najpierw sądzony przez zgromadzenie za zdradę Jezusa, następnie wciągano kukłę na kościelną wieżę i zrzucano z wysokości na ziemię. Tłum na dole szarpał, bił i ciągnął ulicami wsi zmasakrowanego Judasza, aby na końcu spalić go na stosie.W niektórych regionach kukłę ciągnięto do pobliskiego stawu lub rzeki i tam topiono. Zwyczaj ten miał wyprzeć pogańskie obrządki topienia Marzanny - słowiańskiej bogini zimy i śmierci. Andrzej Karczmarzewski opisuje zwyczaj w książce "Ludowe obrzędy doroczne w Polsce południowo-wschodniej":
- Jest to bałwan ze słomy, płótnem obszyty, mający kształt człowieka. Bałwana tego po południu przed jutrznią wieszają na drzewie na cmentarzu koło kościoła. Po ukończeniu jutrzni odcinają go, a jeden z chłopców porywa za powróz i wlecze Judasza po ziemi, inni zaś uzbrojeni w potężne kije pędzą za nim bijąc niemiłosiernie bałwana. Tak wśród wrzasku, śmiechu, uciechy i licznych widzów obiegają całe miasto i ulice, aż z Judasza tylko strzępy pozostaną, które następnie topią w rzece.

Judaszki wzbudzały wiele kontrowersji - szczególnie w okresie międzywojennym, kiedy stały się pretekstem do agresji i zachowań antysemickich. W końcu wydano zakaz urządzania widowiska. Obecnie zwyczaj kultywuje się tylko w pojedynczych miejscowościach, np. Krośnicy czy Pruchniku.

Komentowane

Tomek (2018-04-01 12:15) 106 141   |   zgłoś do usunięcia
Odrażający zwyczaj obnażający prawdziwą naturę polskich chłopków - seks, przemoc i bicie Żyda. Dzisiaj bawiłyby się równie dobrze ;)
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Wsparcie ślubno-weselne cz. 2
Wsparcie ślubno-weselne cz. 2 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - "co dalej"? Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka - dla wielu kobiet jest ziszczeniem wieloletnich marzeń z dzieciństwa, dla mężczyzn oznacza poważne wejście w dorosłość i wzięcie odpowiedzialności za nową rodzinę. Ale co zrobić, aby okres narzeczeństwa i jednoczesnych przygotowań do ślubu nasuwał Nam na myśl same pozytywne i piękne wspomnienia? Mamy dla Was kilka praktycznych porad, jak zorganizować ślub i wesele, aby w międzyczasie nie zwariować i o niczym nie zapomnieć.
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - co dalej?
Kaniorowcy świętują!
Kaniorowcy świętują! Zespół im. Wandy Kaniorowej obchodzi rocznicę 70 rocznicę powstania.
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO]
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO] Zazwyczaj kiedy jesteśmy bardzo spięci, zmęczeni albo po prostu wściekli, sięgamy po wypróbowane wcześniej metody, które mają nam pomóc w zmianie nastroju - szukamy wyciszenia, relaksu i odprężenia.
Pożegnanie dr Marka Gędka
Pożegnanie dr Marka Gędka Na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie pożegnano dzisiaj doktora Marka Gędka - dziennikarza, publicystę, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)