Dziś są imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy

Aleksandra Drozdowska  
dodane: 30-03-2018 08:18   |   wyświetleń: 2392

Judasz czy Marzanna?

Palenie Judasza to wielkanocny zwyczaj zapomniany już w większości kraju. Czym były Judaszki?
Judasz czy Marzanna? fot. naludowo.pl 
Zwyczaj palenia Judasza nie ma swojej stałej daty, obchodzono go w zależności od regionu. Obrządki mogły rozpoczynać się już w Wielką Środę lub Wielki Czwartek, często przypadały też na Wielki Piątek. Trzymetrową kukłę symbolizującą Judasza wykonywano ze słomy i przystrajano wedle fantazji kolorowymi wstążkami. Często wyposażano go w mieszek lub naszyjnik zrobiony z trzydziestu srebrników. Słomiany Judasz był najpierw sądzony przez zgromadzenie za zdradę Jezusa, następnie wciągano kukłę na kościelną wieżę i zrzucano z wysokości na ziemię. Tłum na dole szarpał, bił i ciągnął ulicami wsi zmasakrowanego Judasza, aby na końcu spalić go na stosie.W niektórych regionach kukłę ciągnięto do pobliskiego stawu lub rzeki i tam topiono. Zwyczaj ten miał wyprzeć pogańskie obrządki topienia Marzanny - słowiańskiej bogini zimy i śmierci. Andrzej Karczmarzewski opisuje zwyczaj w książce "Ludowe obrzędy doroczne w Polsce południowo-wschodniej":
- Jest to bałwan ze słomy, płótnem obszyty, mający kształt człowieka. Bałwana tego po południu przed jutrznią wieszają na drzewie na cmentarzu koło kościoła. Po ukończeniu jutrzni odcinają go, a jeden z chłopców porywa za powróz i wlecze Judasza po ziemi, inni zaś uzbrojeni w potężne kije pędzą za nim bijąc niemiłosiernie bałwana. Tak wśród wrzasku, śmiechu, uciechy i licznych widzów obiegają całe miasto i ulice, aż z Judasza tylko strzępy pozostaną, które następnie topią w rzece.

Judaszki wzbudzały wiele kontrowersji - szczególnie w okresie międzywojennym, kiedy stały się pretekstem do agresji i zachowań antysemickich. W końcu wydano zakaz urządzania widowiska. Obecnie zwyczaj kultywuje się tylko w pojedynczych miejscowościach, np. Krośnicy czy Pruchniku.

Komentowane

Tomek (2018-04-01 12:15) 137 172   |   zgłoś do usunięcia
Odrażający zwyczaj obnażający prawdziwą naturę polskich chłopków - seks, przemoc i bicie Żyda. Dzisiaj bawiłyby się równie dobrze ;)
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Podawał się za detektywa, w zamian za dochowanie tajemnicy ...
Podawał się za detektywa, w zamian za dochowanie tajemnicy zażądał 10 tys. zł. Policjanci z Wydziału Kryminalnego KMP w Lublinie zatrzymali fałszywego ? detektywa?. Mężczyzna zażądał od mieszkańca powiatu pruszkowskiego 10 tys. zł. Kwota ta miała być zapłatą za milczenie i ukrycie dowodów zdrady przed żoną 37 latka. Pokrzywdzony szybko zorientował się, że mężczyzna nie jest tym, za kogo się podaje. Nie miał nic do ukrycia i nie miał... żony.
Już jutro spektakl "Tata ma kota (Poczytaj mi Tato)"
Już jutro spektakl Centrum Kultury w Lublinie, g. 19:00, 22 marca, Sala Czarna; bilety: 20 / 30 zł.
XII Polsko-Ukraińskie Spotkania Mistrzów Słowa
XII Polsko-Ukraińskie Spotkania Mistrzów Słowa Przed nami święto słowa i recytacji. W dniach 5-7 kwietnia 2019 odbędzie się wspólny, międzynarodowy finał XIV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Ukraińskiej i XII Konkursu Poezji i Prozy Polskiej na Ukrainie.
Bombardowanie włóczką ma 5 lat!
Bombardowanie włóczką ma 5 lat! Ponad 60 instalacji i 50 pasjonatów szydełkowania w grupie. Bombardowanie włóczką świętuje pięciolecie istnienia.
Wpadł z blisko 70 kg krajanki tytoniowej
Wpadł z blisko 70 kg krajanki tytoniowej Blisko 70 kg krajanki tytoniowej ujawnili i zabezpieczyli policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Lublinie. Taką ilość przewoził w swoim pojeździe 39-letni mieszkaniec gm. Poniatowa. Nielegalny towar został zabezpieczony, zaś mężczyzna zatrzymany. Jak wstępnie oszacowano, straty na szkodę Skarbu Państwa wynoszą blisko 70 tys. zł. Zgodnie z kodeksem karno skarbowym mężczyźnie grozi nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)