Dziś są imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Bartosz Leśkiewicz  
dodane: 05-05-2018 01:33   |   wyświetleń: 1085

Ile i co dać? Ruszył okres komunijny

Rozpoczął się maj, a wraz z nim, jak co roku okres komunijny. Podczas gdy część z nas wypoczywa beztrosko podczas długiego weekendu, inni przygotowują tą jakże ważną w życiu rodzinnym imprezę. Pozostali natomiast zachodzą w głowę co wypada, a co mniej wręczyć dziecku idącemu do pierwszej komunii? A przede wszystkim ile?
Ile i co dać? Ruszył okres komunijnyfot. internet 

Zaczynając od szerszego spojrzenia na problem, przyjrzyjmy się mu w skali całego kraju, a jest na co. Tzw. biznes komunijny to, jak się okazuje niemałe pieniądze. Co roku Polacy wydają na ten cel ok. 4 mld zł. Suma ogromna, ale składają się na nią wszystkie, nawet wydawałoby się „małe” wydatki.

Według badań przeprowadzonych przez Provident rodzice na komunijne przygotowania wydają w tym roku ok. 3600 zł. W kwocie tej znajduje się zarówno obiad dla przybyłej dalszej i bliższej rodziny, jak i zdawałoby się tak drobiazgowe rzeczy jak buty, kwiaty w kościele, czy wianek dla dziewczynki.

Choć odkąd do obiegu weszły alby koszty stroju do komunii znacznie zmalały, to i tak dla wielu pozostają sporym wydatkiem. W 2016 r. przeznaczyliśmy średnio 500 – 1000 zł na ubranie dla dziewczynki i 400 – 900 zł dla chłopca (wg. badań Ceneo.pl).

Coraz częściej na ceremonię w kościele i późniejsze przyjęcie wynajmujemy zarówno fotografa, jak i kamerzystę. Dobrym rozwiązaniem, by uniknąć tych, jakby nie patrzeć niemałych kosztów, jest zamówienie opcji zbiorowej, dla wszystkich lub grupy przystępującej razem do komunii. Dzięki temu będziemy mogli podzielić ich koszt między pozostałych rodziców.

Przechodząc do gości pojawia się to zasadnicze pytanie, które wszyscy sobie zadajemy wybierając się na komunię właśnie – „Ile i co dać?” Na szczęście czasy kupowania co drugiemu dziecku quada mamy już za sobą. Aktualnie wśród prezentów od rodziców chrzestnych, a zatem tych droższych, królują drony (300 – 2500 zł). W czołówce znajdują się też bardziej „tradycyjne” prezenty. Wśród nich wymienia się:  biżuterię, zegarek, rower, aparat fotograficzny – szczególnie lustrzankę oraz dewocjonalia. Jednak niezmiennie od lat najczęściej dawanym prezentem komunijnym jest po prostu gotówka. Aczkolwiek prognozy wskazują na to, że wkrótce najbardziej pożądana będzie elektronika.

W tym momencie przechodzimy do tego najważniejszego pytania – „Ile?”. Tegoroczne statystyki mówią, że rodzice chrzestni średnio wydają 1200 zł. Są tu jednak znaczne rozbieżności – od 500 do 1500 zł, w zależności od zasobności portfela. Ważne, by nie kierować się starą, polską zasadą „zastaw się, a postaw się”.

Lżej dla domowego budżetu mają pozostali członkowie rodziny. Ci bliżsi wydają zwykle od 300 do 400 zł, zaś dalsi krewni 100 – 200 zł.

Istotnym jest, aby  w tym wszystkim zachować umiar. Nie powinniśmy przeznaczać na komunię więcej niż nas stać. Nawet mimo wygórowanych oczekiwań dzieci.

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Wsparcie ślubno-weselne cz. 2
Wsparcie ślubno-weselne cz. 2 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - "co dalej"? Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka - dla wielu kobiet jest ziszczeniem wieloletnich marzeń z dzieciństwa, dla mężczyzn oznacza poważne wejście w dorosłość i wzięcie odpowiedzialności za nową rodzinę. Ale co zrobić, aby okres narzeczeństwa i jednoczesnych przygotowań do ślubu nasuwał Nam na myśl same pozytywne i piękne wspomnienia? Mamy dla Was kilka praktycznych porad, jak zorganizować ślub i wesele, aby w międzyczasie nie zwariować i o niczym nie zapomnieć.
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - co dalej?
Kaniorowcy świętują!
Kaniorowcy świętują! Zespół im. Wandy Kaniorowej obchodzi rocznicę 70 rocznicę powstania.
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO]
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO] Zazwyczaj kiedy jesteśmy bardzo spięci, zmęczeni albo po prostu wściekli, sięgamy po wypróbowane wcześniej metody, które mają nam pomóc w zmianie nastroju - szukamy wyciszenia, relaksu i odprężenia.
Pożegnanie dr Marka Gędka
Pożegnanie dr Marka Gędka Na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie pożegnano dzisiaj doktora Marka Gędka - dziennikarza, publicystę, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)