Dziś są imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

Bartosz Leśkiewicz  
dodane: 05-05-2018 01:33   |   wyświetleń: 1267

Ile i co dać? Ruszył okres komunijny

Rozpoczął się maj, a wraz z nim, jak co roku okres komunijny. Podczas gdy część z nas wypoczywa beztrosko podczas długiego weekendu, inni przygotowują tą jakże ważną w życiu rodzinnym imprezę. Pozostali natomiast zachodzą w głowę co wypada, a co mniej wręczyć dziecku idącemu do pierwszej komunii? A przede wszystkim ile?
Ile i co dać? Ruszył okres komunijnyfot. internet 

Zaczynając od szerszego spojrzenia na problem, przyjrzyjmy się mu w skali całego kraju, a jest na co. Tzw. biznes komunijny to, jak się okazuje niemałe pieniądze. Co roku Polacy wydają na ten cel ok. 4 mld zł. Suma ogromna, ale składają się na nią wszystkie, nawet wydawałoby się „małe” wydatki.

Według badań przeprowadzonych przez Provident rodzice na komunijne przygotowania wydają w tym roku ok. 3600 zł. W kwocie tej znajduje się zarówno obiad dla przybyłej dalszej i bliższej rodziny, jak i zdawałoby się tak drobiazgowe rzeczy jak buty, kwiaty w kościele, czy wianek dla dziewczynki.

Choć odkąd do obiegu weszły alby koszty stroju do komunii znacznie zmalały, to i tak dla wielu pozostają sporym wydatkiem. W 2016 r. przeznaczyliśmy średnio 500 – 1000 zł na ubranie dla dziewczynki i 400 – 900 zł dla chłopca (wg. badań Ceneo.pl).

Coraz częściej na ceremonię w kościele i późniejsze przyjęcie wynajmujemy zarówno fotografa, jak i kamerzystę. Dobrym rozwiązaniem, by uniknąć tych, jakby nie patrzeć niemałych kosztów, jest zamówienie opcji zbiorowej, dla wszystkich lub grupy przystępującej razem do komunii. Dzięki temu będziemy mogli podzielić ich koszt między pozostałych rodziców.

Przechodząc do gości pojawia się to zasadnicze pytanie, które wszyscy sobie zadajemy wybierając się na komunię właśnie – „Ile i co dać?” Na szczęście czasy kupowania co drugiemu dziecku quada mamy już za sobą. Aktualnie wśród prezentów od rodziców chrzestnych, a zatem tych droższych, królują drony (300 – 2500 zł). W czołówce znajdują się też bardziej „tradycyjne” prezenty. Wśród nich wymienia się:  biżuterię, zegarek, rower, aparat fotograficzny – szczególnie lustrzankę oraz dewocjonalia. Jednak niezmiennie od lat najczęściej dawanym prezentem komunijnym jest po prostu gotówka. Aczkolwiek prognozy wskazują na to, że wkrótce najbardziej pożądana będzie elektronika.

W tym momencie przechodzimy do tego najważniejszego pytania – „Ile?”. Tegoroczne statystyki mówią, że rodzice chrzestni średnio wydają 1200 zł. Są tu jednak znaczne rozbieżności – od 500 do 1500 zł, w zależności od zasobności portfela. Ważne, by nie kierować się starą, polską zasadą „zastaw się, a postaw się”.

Lżej dla domowego budżetu mają pozostali członkowie rodziny. Ci bliżsi wydają zwykle od 300 do 400 zł, zaś dalsi krewni 100 – 200 zł.

Istotnym jest, aby  w tym wszystkim zachować umiar. Nie powinniśmy przeznaczać na komunię więcej niż nas stać. Nawet mimo wygórowanych oczekiwań dzieci.

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Podpalacz już w rękach policji
Podpalacz już w rękach policji Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu zatrzymali 44 latka, który odpowiadał będzie za podpalenia samochodów. Do pożarów zaparkowanych na lubelskich ulicach aut doszło w maju. Straty na szkodę pokrzywdzonych szacowane są na kwotę blisko 200 tys. zł.
VIII Lubelskie Dni Seniora 3-7 czerwca
VIII Lubelskie Dni Seniora 3-7 czerwca Podczas tegorocznej edycji Lubelskich Dni Seniora, organizowanych w dniach 3-7 czerwca, mieszkańcom Lublina proponujemy udział w ponad 300 wydarzeniach. Punktem kulminacyjnym wydarzeń będzie koncert Ireny Santor w Centrum Spotkania Kultur, który uroczyście zakończy Dni Seniora w Lublinie.
120 lat lubelskich wodociągów
120 lat lubelskich wodociągów Premiera książki autorstwa profesora Stanisława Michałowskiego, jubileuszowy Dzień Otwarty, wodociągowa spartakiada ? tak lubelski MPWiK świętuje jubileusz 120-lecia.
Lublin atrakcyjny dla inwestorów
Lublin atrakcyjny dla inwestorów Firma Antal, ekspert rynku pracy, opracowała we współpracy z Cushman & Wakefield i Vastint cykl 8 raportów na temat atrakcyjności inwestycyjnej polskich miast. Badaniu poddano między innymi Lublin, który okazał się liderem w kilku kategoriach.
Delegacja z Prowincji Henan z wizytą w Lubelskim
Delegacja z Prowincji Henan z wizytą w Lubelskim W dniach 20-21 maja 2019 r. na zaproszenie Marszałka Województwa Lubelskiego, w Lublinie i Warszawie przebywała delegacja z partnerskiej Prowincji Henan z Zastępcą Sekretarza Henańskiego Prowincjalnego Komitetu Chińskiej Partii Komunistycznej na czele. Sekretarz towarzyszyła delegacja dyrektorów departamentów współpracy zagranicznej, rozwoju oraz handlu i inwestycji Prowincji Henan, jak również grupa chińskich przedsiębiorców reprezentujących branżę inwestycyjną i logistyczną.

Najczęściej czytane

Poziomka podbija internet. Już okrzyknęli go nowym królem
Poziomka podbija internet. Już okrzyknęli go nowym królem
Powiat lubartowski: Krzysztof mówi, że ma słowiańską duszę i za kołnierz nie wylewa. A filmiki, jak to robi, mają w internecie w sumie blisko osiem mln odsłon. Jego kanał na YouTube obserwuje już blisko 250 tys. osób. Najpopularniejszy film - jak pije denaturat - ma grubo ponad 1,3 mln odsłon.
Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
[email protected]
Reklama
#ST(reklama)