Dziś są imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy

Bartosz Leśkiewicz  
dodane: 05-05-2018 01:33   |   wyświetleń: 1200

Ile i co dać? Ruszył okres komunijny

Rozpoczął się maj, a wraz z nim, jak co roku okres komunijny. Podczas gdy część z nas wypoczywa beztrosko podczas długiego weekendu, inni przygotowują tą jakże ważną w życiu rodzinnym imprezę. Pozostali natomiast zachodzą w głowę co wypada, a co mniej wręczyć dziecku idącemu do pierwszej komunii? A przede wszystkim ile?
Ile i co dać? Ruszył okres komunijnyfot. internet 

Zaczynając od szerszego spojrzenia na problem, przyjrzyjmy się mu w skali całego kraju, a jest na co. Tzw. biznes komunijny to, jak się okazuje niemałe pieniądze. Co roku Polacy wydają na ten cel ok. 4 mld zł. Suma ogromna, ale składają się na nią wszystkie, nawet wydawałoby się „małe” wydatki.

Według badań przeprowadzonych przez Provident rodzice na komunijne przygotowania wydają w tym roku ok. 3600 zł. W kwocie tej znajduje się zarówno obiad dla przybyłej dalszej i bliższej rodziny, jak i zdawałoby się tak drobiazgowe rzeczy jak buty, kwiaty w kościele, czy wianek dla dziewczynki.

Choć odkąd do obiegu weszły alby koszty stroju do komunii znacznie zmalały, to i tak dla wielu pozostają sporym wydatkiem. W 2016 r. przeznaczyliśmy średnio 500 – 1000 zł na ubranie dla dziewczynki i 400 – 900 zł dla chłopca (wg. badań Ceneo.pl).

Coraz częściej na ceremonię w kościele i późniejsze przyjęcie wynajmujemy zarówno fotografa, jak i kamerzystę. Dobrym rozwiązaniem, by uniknąć tych, jakby nie patrzeć niemałych kosztów, jest zamówienie opcji zbiorowej, dla wszystkich lub grupy przystępującej razem do komunii. Dzięki temu będziemy mogli podzielić ich koszt między pozostałych rodziców.

Przechodząc do gości pojawia się to zasadnicze pytanie, które wszyscy sobie zadajemy wybierając się na komunię właśnie – „Ile i co dać?” Na szczęście czasy kupowania co drugiemu dziecku quada mamy już za sobą. Aktualnie wśród prezentów od rodziców chrzestnych, a zatem tych droższych, królują drony (300 – 2500 zł). W czołówce znajdują się też bardziej „tradycyjne” prezenty. Wśród nich wymienia się:  biżuterię, zegarek, rower, aparat fotograficzny – szczególnie lustrzankę oraz dewocjonalia. Jednak niezmiennie od lat najczęściej dawanym prezentem komunijnym jest po prostu gotówka. Aczkolwiek prognozy wskazują na to, że wkrótce najbardziej pożądana będzie elektronika.

W tym momencie przechodzimy do tego najważniejszego pytania – „Ile?”. Tegoroczne statystyki mówią, że rodzice chrzestni średnio wydają 1200 zł. Są tu jednak znaczne rozbieżności – od 500 do 1500 zł, w zależności od zasobności portfela. Ważne, by nie kierować się starą, polską zasadą „zastaw się, a postaw się”.

Lżej dla domowego budżetu mają pozostali członkowie rodziny. Ci bliżsi wydają zwykle od 300 do 400 zł, zaś dalsi krewni 100 – 200 zł.

Istotnym jest, aby  w tym wszystkim zachować umiar. Nie powinniśmy przeznaczać na komunię więcej niż nas stać. Nawet mimo wygórowanych oczekiwań dzieci.

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Podawał się za detektywa, w zamian za dochowanie tajemnicy ...
Podawał się za detektywa, w zamian za dochowanie tajemnicy zażądał 10 tys. zł. Policjanci z Wydziału Kryminalnego KMP w Lublinie zatrzymali fałszywego ? detektywa?. Mężczyzna zażądał od mieszkańca powiatu pruszkowskiego 10 tys. zł. Kwota ta miała być zapłatą za milczenie i ukrycie dowodów zdrady przed żoną 37 latka. Pokrzywdzony szybko zorientował się, że mężczyzna nie jest tym, za kogo się podaje. Nie miał nic do ukrycia i nie miał... żony.
Już jutro spektakl "Tata ma kota (Poczytaj mi Tato)"
Już jutro spektakl Centrum Kultury w Lublinie, g. 19:00, 22 marca, Sala Czarna; bilety: 20 / 30 zł.
XII Polsko-Ukraińskie Spotkania Mistrzów Słowa
XII Polsko-Ukraińskie Spotkania Mistrzów Słowa Przed nami święto słowa i recytacji. W dniach 5-7 kwietnia 2019 odbędzie się wspólny, międzynarodowy finał XIV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Ukraińskiej i XII Konkursu Poezji i Prozy Polskiej na Ukrainie.
Bombardowanie włóczką ma 5 lat!
Bombardowanie włóczką ma 5 lat! Ponad 60 instalacji i 50 pasjonatów szydełkowania w grupie. Bombardowanie włóczką świętuje pięciolecie istnienia.
Wpadł z blisko 70 kg krajanki tytoniowej
Wpadł z blisko 70 kg krajanki tytoniowej Blisko 70 kg krajanki tytoniowej ujawnili i zabezpieczyli policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Lublinie. Taką ilość przewoził w swoim pojeździe 39-letni mieszkaniec gm. Poniatowa. Nielegalny towar został zabezpieczony, zaś mężczyzna zatrzymany. Jak wstępnie oszacowano, straty na szkodę Skarbu Państwa wynoszą blisko 70 tys. zł. Zgodnie z kodeksem karno skarbowym mężczyźnie grozi nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)