Dziś są imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty

Joanna Mazurek
dodane: 01-02-2018 22:29   |   wyświetleń: 1768

Depresja. Choroba coraz częściej występująca u dzieci i młodzieży.

Statystyki policyjne są przerażające. Z roku na rok coraz większa liczba dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym 9-19 lat podejmuje próbę samobójczą.
Depresja. Choroba coraz częściej występująca u dzieci i młodzieży.fot. internet 
Statystyki policyjne są przerażające. Z roku na rok coraz większa liczba dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym 9-19 lat podejmuje próbę samobójczą, części z nich niestety udaje się. Taka informacja budzi szereg pytań: dlaczego? Co się stało? Przecież to dziecko. Taka poukładana rodzina. Wszystko było dobrze jednak wydarzyła się tragedia, mała istota odbiera sobie życie. Bardzo rzadko przychodzi ktoś z pomocą. Najczęściej nie wiemy, co dziecku dolega.

Prawie 8 tysięcy dzieci w Polsce leczy się na depresję. Jednak wiele czynników wskazuje na to, że ta liczba jest zaniżona. Niektóre przypadki są nieprawidłowo diagnozowane stąd też wynika źle dobrana terapia. Lekarze stwierdzają depresję u dzieci na podstawie objawów jakie występują u dorosłych, jednak mają oni wątpliwości, że młodzi mogą inaczej przechodzić tą chorobę. Stwierdzono, że dwa razy częściej depresja dotyka dziewczynki niż chłopców.

Depresja u dzieci wiąże się z długotrwałym obniżeniem nastroju, podobnie jak u dorosłych. Jednak u dzieci występują objawy, które bardzo często można pomylić z ADHD. Są to zachowania agresywne, destrukcyjne, samookaleczanie się, narastający bunt, a także wzmożona drażliwość na wszystko co dzieje się dookoła. Nietypowymi objawami jest także brak koncentracji, chęci do nauki, niechęć chodzenia do szkoły, brak apetytu, zamykanie się w pokoju i kontakt zazwyczaj tylko z jednym przyjacielem- komputerem. W skrajnych przypadkach, młody człowiek odczuwa lęk przed otoczeniem, boi się wyjść z własnego pokoju. W momencie kiedy dziecko przez dłuższy czas odczuwa smutek, lęk, niezrozumienie, wycofuje się z kontaktów międzyludzkich, a przez to ciężko dotrzeć z pomocą.

Dzieci i młodzież cierpiące na depresję zazwyczaj odczuwają:

  • rezygnacja z rzeczy, zainteresowań, które do tej pory sprawiały przyjemność
  • poczucie braku sensu życia
  • niska samoocena, brak poczucia własnej wartości
  • nadmierne obarczanie się winą na wszystko
  • poczucie bezradności
  • coraz częściej nawracające myśli samobójcze
  • trudności z zasypianiem lub wybudzaniem się

W 2016 roku policja odnotowała przypadek samobójstwa 9-latka, który odebrał sobie życie w Wigilię Bożego Narodzenia. Do dnia dzisiejszego nikt nie zna przyczyny tragedii. W 2017 14-latek z województwa łódzkiego targnął się na własne życie, przez to, że nie mógł wytrzymać złego traktowania przez rówieśników. Samobójstwa wśród dzieci zdarzają się nawet z błahych powodów, niepowodzenie w nauce czy brak promocji do następnej klasy.

17-letnia Marysia z województwa lubelskiego cierpi na depresje od 4 lat. Teraz radzi sobie już świetnie, chodzi do szkoły, spotyka się ze znajomymi. Jednak na początku przegrała z chorobą. Miała stany lękowe, bała się wyjść z domu do sklepu, który jest po drugiej stronie ulicy. Jak wychodziła nawet z mamą to zasłaniała sobie twarz, żeby nikt jej nie widział, a może ona bała się na kogoś spojrzeć? W swojej podświadomości wiedziała, że jest normalną dziewczyną i może nią być w każdej chwili a jednak nie dawała sobie rady. Nie chciała wychodzić nawet do znajomych, bo bała się nagłego ataku histerii, wiedziała jak głośno potrafi wtedy krzyczeć, wstydziła się tego. Teraz bierze leki i jest już dobrze, ma nawet chłopaka, który nie raz pomaga w jej zawahaniach życiowych. Możemy się zastanowić co ją doprowadziło do tej choroby. Były to najbliższe osoby, czyli rodzice. Wiecznie niezadowolony ojciec, który miał większe ambicje niż córka. Nigdy jej nie pochwalił, dla niego zawsze co osiągnęła było za mało. Według niego jego jedyna córka robiła wszystko źle. Cały czas zakazy i nakazy, brak wolności i prywatności. Mama biernie się temu przyglądała, do czasu aż z Marysią było naprawdę źle. 13-letnia dziewczyna zaczęła chodzić do psychiatry i leczyć się na depresję. Wtedy sytuacja w domu się poprawiła, ojciec zrozumiał swój błąd i teraz traktuje córkę jak istotę żywą, posiadającą własne uczucia. Przyglądając się z boku była to normalna, przeciętna rodzina.Czytając tą historię możemy zastanowić się na chwilę, ile jest takich rodzin żyjących wokół nas. Może taka sytuacja ma miejsce za ścianą. Rozejrzyjmy się czy nikt nie potrzebuje naszej pomocy. To są dopiero dzieci, które nie radzą sobie ze swoimi „wielkimi” problemami


Komentowane

rodzice (2018-02-02 12:03) 132 150   |   zgłoś do usunięcia
Niestety tak będzie.rodzice gonią za klasą zapominajac o dzieciach i ich uczuciach. Tworzą presie ze maja być najlepsze tak zwany wyścig szczurów. A potem lament.
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Spotkanie informacyjnie w ramach programu Kreatywna Europa
Spotkanie informacyjnie w ramach programu Kreatywna Europa Creative Europe Desk Polska zaprasza na spotkanie informacyjne dotyczące możliwości otrzymania dofinansowania na projekty audiowizualne, kulturalne i kreatywne w ramach programu Kreatywna Europa.
Lublin wśród miast ubiegających się o zwrot środków za ...
Lublin wśród miast ubiegających się o zwrot środków za reformę oświaty Największe polskie miasta wzywają rząd do zwrotu środków finansowych za skutki reformy oświaty. We wtorek, 21 maja, samorządowcy złożyli w Ministerstwie Finansów wezwania do zapłaty na łączną kwotę ponad 103 mln zł.
Nabór przedsiębiorstw na misję gospodarczą do Amsterdamu, 7-10 lipca ...
Nabór przedsiębiorstw na misję gospodarczą do Amsterdamu, 7-10 lipca 2019 r. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie zaprasza przedsiębiorców z województwa lubelskiego do udziału w naborze na misję gospodarczą połączoną z udziałem w międzynarodowych Targach Mody ?Modefabriek ? Amsterdam Fashion Trade Event? w Amsterdamie, Holandia
Zarzut usiłowania zabójstwa i tymczasowy areszt dla zatrzymanego 28-latka ...
Zarzut usiłowania zabójstwa i tymczasowy areszt dla zatrzymanego 28-latka Zarzut usiłowania zabójstwa i nieudzielenia pomocy usłyszał 28-letni mieszkaniec gm. Głusk. Mężczyzna w minionym tygodniu wdarł się do jednego z mieszkań na lubelskich LSM-ach i pobił 25-latka. Pokrzywdzony mężczyzna w stanie zagrażającym życiu trafił do szpitala. Sprawcę pobicia zatrzymali kryminalni z KMP w Lublinie. Mężczyzna został już tymczasowo aresztowany.
II miejsce st. sierż. Mateusza Koczmary w Mistrzostwach Europy ...
II miejsce st. sierż. Mateusza Koczmary w Mistrzostwach Europy Karate Kyokushin St. sierż. Mateusz Koczmara zajął II miejsce w Wagowych Mistrzostwach Europy Karate Kyokushin. Zawody odbyły się w we wrocławskiej hali Orbita. Policjant na co dzień pełni służbę w Komendzie Miejskiej Policji w Lublinie. W swojej karierze sportowca brał wielokrotnie udział w zawodach zajmując czołowe miejsca, m.in. w Pucharze Polski, Mistrzostwach Polski Regionu Wschodniego, Mistrzostwach Polski i Mistrzostwach i Pucharze Europy.

Najczęściej czytane

Poziomka podbija internet. Już okrzyknęli go nowym królem
Poziomka podbija internet. Już okrzyknęli go nowym królem
Powiat lubartowski: Krzysztof mówi, że ma słowiańską duszę i za kołnierz nie wylewa. A filmiki, jak to robi, mają w internecie w sumie blisko osiem mln odsłon. Jego kanał na YouTube obserwuje już blisko 250 tys. osób. Najpopularniejszy film - jak pije denaturat - ma grubo ponad 1,3 mln odsłon.
Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
[email protected]
Reklama
#ST(reklama)