Dziś są imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty

 
dodane: 21-05-2018 13:58   |   wyświetleń: 726

"Dalej jest noc" - spotkanie i rozmowa o faktach

Po burzliwych debatach politycznych w związku z nowelizacją ustawy o IPN, przyszedł czas na dalszy ciąg merytorycznych rozmów, opartych na faktach.
fot. Żydzi w drodze na UMSCHLAGPLATZ / Newsweek.pl 
Po burzliwych debatach politycznych w związku z nowelizacją ustawy o IPN, przyszedł czas na dalszy ciąg merytorycznych rozmów, opartych na faktach. Jedną z nich jest spotkanie wokół książki „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski”, które odbędzie się w sobotę, 26 maja w Sali Czarnej Bramy Grodzkiej/Teatru NN.

Książka jest efektem kilkuletniego projektu badawczego, pt. „Strategie przetrwania Żydów podczas okupacji w Generalnym Gubernatorstwie, 1942-1945. Studium wybranych powiatów”. Najważniejszą konkluzją, wynikającą z przeprowadzonych badań jest fakt, że Żydzi głównie szukali pomocy i kryjówek nie w miastach, a na wsiach.
„Dalej jest noc” opowiada o strategiach przeżycia Żydów w czasie okupacji niemieckiej, po likwidacji gett. Nie jest natomiast opowieścią o polskim współsprawstwie
.

-Wbrew oczekiwaniom większości polskich czytelników, ta praca jest czymś więcej dużo większym. […] Od dawna wiadomo było, że system Niemiecki był systemem niesamowicie elastycznym. System Zagłady był zrobiony w ten sposób, że rozkazy szły z góry, ale nie były precyzyjne, one sugerowały i niższe szczeble improwizowały, próbując intuicyjnie wypełnić intencje szczebli wyższych. […] W każdym z powiatów sytuacja wyglądała inaczej! Nie należy tego ujednolicać! - mówił jeden z redaktorów książki, prof. Jan Grabowski, podczas spotkania w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W lubelskim spotkaniu wezmą udział dr hab. Dariusz Libionka z PMM oraz Alina Skibińska. Spotkanie poprowadzi prof. Adam Kopciowski.

Kiedy? 26 maja o godzinie 17:00
Gdzie? Sala Czarna Bramy Grodzkiej/Teatru NN

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Spotkanie informacyjnie w ramach programu Kreatywna Europa
Spotkanie informacyjnie w ramach programu Kreatywna Europa Creative Europe Desk Polska zaprasza na spotkanie informacyjne dotyczące możliwości otrzymania dofinansowania na projekty audiowizualne, kulturalne i kreatywne w ramach programu Kreatywna Europa.
Lublin wśród miast ubiegających się o zwrot środków za ...
Lublin wśród miast ubiegających się o zwrot środków za reformę oświaty Największe polskie miasta wzywają rząd do zwrotu środków finansowych za skutki reformy oświaty. We wtorek, 21 maja, samorządowcy złożyli w Ministerstwie Finansów wezwania do zapłaty na łączną kwotę ponad 103 mln zł.
Nabór przedsiębiorstw na misję gospodarczą do Amsterdamu, 7-10 lipca ...
Nabór przedsiębiorstw na misję gospodarczą do Amsterdamu, 7-10 lipca 2019 r. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie zaprasza przedsiębiorców z województwa lubelskiego do udziału w naborze na misję gospodarczą połączoną z udziałem w międzynarodowych Targach Mody ?Modefabriek ? Amsterdam Fashion Trade Event? w Amsterdamie, Holandia
Zarzut usiłowania zabójstwa i tymczasowy areszt dla zatrzymanego 28-latka ...
Zarzut usiłowania zabójstwa i tymczasowy areszt dla zatrzymanego 28-latka Zarzut usiłowania zabójstwa i nieudzielenia pomocy usłyszał 28-letni mieszkaniec gm. Głusk. Mężczyzna w minionym tygodniu wdarł się do jednego z mieszkań na lubelskich LSM-ach i pobił 25-latka. Pokrzywdzony mężczyzna w stanie zagrażającym życiu trafił do szpitala. Sprawcę pobicia zatrzymali kryminalni z KMP w Lublinie. Mężczyzna został już tymczasowo aresztowany.
II miejsce st. sierż. Mateusza Koczmary w Mistrzostwach Europy ...
II miejsce st. sierż. Mateusza Koczmary w Mistrzostwach Europy Karate Kyokushin St. sierż. Mateusz Koczmara zajął II miejsce w Wagowych Mistrzostwach Europy Karate Kyokushin. Zawody odbyły się w we wrocławskiej hali Orbita. Policjant na co dzień pełni służbę w Komendzie Miejskiej Policji w Lublinie. W swojej karierze sportowca brał wielokrotnie udział w zawodach zajmując czołowe miejsca, m.in. w Pucharze Polski, Mistrzostwach Polski Regionu Wschodniego, Mistrzostwach Polski i Mistrzostwach i Pucharze Europy.

Najczęściej czytane

Poziomka podbija internet. Już okrzyknęli go nowym królem
Poziomka podbija internet. Już okrzyknęli go nowym królem
Powiat lubartowski: Krzysztof mówi, że ma słowiańską duszę i za kołnierz nie wylewa. A filmiki, jak to robi, mają w internecie w sumie blisko osiem mln odsłon. Jego kanał na YouTube obserwuje już blisko 250 tys. osób. Najpopularniejszy film - jak pije denaturat - ma grubo ponad 1,3 mln odsłon.
Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
Wydawnictwo Wspólnota
Mateusz Orzechowski
Wygnanów 20
21-306 Czemierniki
NIP: 538-117-96-41
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
[email protected]
Reklama
#ST(reklama)