Dziś są imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy

 
dodane: 21-05-2018 13:58   |   wyświetleń: 645

"Dalej jest noc" - spotkanie i rozmowa o faktach

Po burzliwych debatach politycznych w związku z nowelizacją ustawy o IPN, przyszedł czas na dalszy ciąg merytorycznych rozmów, opartych na faktach.
fot. Żydzi w drodze na UMSCHLAGPLATZ / Newsweek.pl 
Po burzliwych debatach politycznych w związku z nowelizacją ustawy o IPN, przyszedł czas na dalszy ciąg merytorycznych rozmów, opartych na faktach. Jedną z nich jest spotkanie wokół książki „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski”, które odbędzie się w sobotę, 26 maja w Sali Czarnej Bramy Grodzkiej/Teatru NN.

Książka jest efektem kilkuletniego projektu badawczego, pt. „Strategie przetrwania Żydów podczas okupacji w Generalnym Gubernatorstwie, 1942-1945. Studium wybranych powiatów”. Najważniejszą konkluzją, wynikającą z przeprowadzonych badań jest fakt, że Żydzi głównie szukali pomocy i kryjówek nie w miastach, a na wsiach.
„Dalej jest noc” opowiada o strategiach przeżycia Żydów w czasie okupacji niemieckiej, po likwidacji gett. Nie jest natomiast opowieścią o polskim współsprawstwie
.

-Wbrew oczekiwaniom większości polskich czytelników, ta praca jest czymś więcej dużo większym. […] Od dawna wiadomo było, że system Niemiecki był systemem niesamowicie elastycznym. System Zagłady był zrobiony w ten sposób, że rozkazy szły z góry, ale nie były precyzyjne, one sugerowały i niższe szczeble improwizowały, próbując intuicyjnie wypełnić intencje szczebli wyższych. […] W każdym z powiatów sytuacja wyglądała inaczej! Nie należy tego ujednolicać! - mówił jeden z redaktorów książki, prof. Jan Grabowski, podczas spotkania w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W lubelskim spotkaniu wezmą udział dr hab. Dariusz Libionka z PMM oraz Alina Skibińska. Spotkanie poprowadzi prof. Adam Kopciowski.

Kiedy? 26 maja o godzinie 17:00
Gdzie? Sala Czarna Bramy Grodzkiej/Teatru NN

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Podawał się za detektywa, w zamian za dochowanie tajemnicy ...
Podawał się za detektywa, w zamian za dochowanie tajemnicy zażądał 10 tys. zł. Policjanci z Wydziału Kryminalnego KMP w Lublinie zatrzymali fałszywego ? detektywa?. Mężczyzna zażądał od mieszkańca powiatu pruszkowskiego 10 tys. zł. Kwota ta miała być zapłatą za milczenie i ukrycie dowodów zdrady przed żoną 37 latka. Pokrzywdzony szybko zorientował się, że mężczyzna nie jest tym, za kogo się podaje. Nie miał nic do ukrycia i nie miał... żony.
Już jutro spektakl "Tata ma kota (Poczytaj mi Tato)"
Już jutro spektakl Centrum Kultury w Lublinie, g. 19:00, 22 marca, Sala Czarna; bilety: 20 / 30 zł.
XII Polsko-Ukraińskie Spotkania Mistrzów Słowa
XII Polsko-Ukraińskie Spotkania Mistrzów Słowa Przed nami święto słowa i recytacji. W dniach 5-7 kwietnia 2019 odbędzie się wspólny, międzynarodowy finał XIV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Ukraińskiej i XII Konkursu Poezji i Prozy Polskiej na Ukrainie.
Bombardowanie włóczką ma 5 lat!
Bombardowanie włóczką ma 5 lat! Ponad 60 instalacji i 50 pasjonatów szydełkowania w grupie. Bombardowanie włóczką świętuje pięciolecie istnienia.
Wpadł z blisko 70 kg krajanki tytoniowej
Wpadł z blisko 70 kg krajanki tytoniowej Blisko 70 kg krajanki tytoniowej ujawnili i zabezpieczyli policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Lublinie. Taką ilość przewoził w swoim pojeździe 39-letni mieszkaniec gm. Poniatowa. Nielegalny towar został zabezpieczony, zaś mężczyzna zatrzymany. Jak wstępnie oszacowano, straty na szkodę Skarbu Państwa wynoszą blisko 70 tys. zł. Zgodnie z kodeksem karno skarbowym mężczyźnie grozi nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)