Dziś są imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

 
dodane: 21-05-2018 13:58   |   wyświetleń: 548

"Dalej jest noc" - spotkanie i rozmowa o faktach

Po burzliwych debatach politycznych w związku z nowelizacją ustawy o IPN, przyszedł czas na dalszy ciąg merytorycznych rozmów, opartych na faktach.
fot. Żydzi w drodze na UMSCHLAGPLATZ / Newsweek.pl 
Po burzliwych debatach politycznych w związku z nowelizacją ustawy o IPN, przyszedł czas na dalszy ciąg merytorycznych rozmów, opartych na faktach. Jedną z nich jest spotkanie wokół książki „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski”, które odbędzie się w sobotę, 26 maja w Sali Czarnej Bramy Grodzkiej/Teatru NN.

Książka jest efektem kilkuletniego projektu badawczego, pt. „Strategie przetrwania Żydów podczas okupacji w Generalnym Gubernatorstwie, 1942-1945. Studium wybranych powiatów”. Najważniejszą konkluzją, wynikającą z przeprowadzonych badań jest fakt, że Żydzi głównie szukali pomocy i kryjówek nie w miastach, a na wsiach.
„Dalej jest noc” opowiada o strategiach przeżycia Żydów w czasie okupacji niemieckiej, po likwidacji gett. Nie jest natomiast opowieścią o polskim współsprawstwie
.

-Wbrew oczekiwaniom większości polskich czytelników, ta praca jest czymś więcej dużo większym. […] Od dawna wiadomo było, że system Niemiecki był systemem niesamowicie elastycznym. System Zagłady był zrobiony w ten sposób, że rozkazy szły z góry, ale nie były precyzyjne, one sugerowały i niższe szczeble improwizowały, próbując intuicyjnie wypełnić intencje szczebli wyższych. […] W każdym z powiatów sytuacja wyglądała inaczej! Nie należy tego ujednolicać! - mówił jeden z redaktorów książki, prof. Jan Grabowski, podczas spotkania w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W lubelskim spotkaniu wezmą udział dr hab. Dariusz Libionka z PMM oraz Alina Skibińska. Spotkanie poprowadzi prof. Adam Kopciowski.

Kiedy? 26 maja o godzinie 17:00
Gdzie? Sala Czarna Bramy Grodzkiej/Teatru NN

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Wsparcie ślubno-weselne cz. 2
Wsparcie ślubno-weselne cz. 2 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - "co dalej"? Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka - dla wielu kobiet jest ziszczeniem wieloletnich marzeń z dzieciństwa, dla mężczyzn oznacza poważne wejście w dorosłość i wzięcie odpowiedzialności za nową rodzinę. Ale co zrobić, aby okres narzeczeństwa i jednoczesnych przygotowań do ślubu nasuwał Nam na myśl same pozytywne i piękne wspomnienia? Mamy dla Was kilka praktycznych porad, jak zorganizować ślub i wesele, aby w międzyczasie nie zwariować i o niczym nie zapomnieć.
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1
Wsparcie ślubno-weselne cz. 1 Nadszedł ten cudowny dzień - On padł na kolana, Ona ze łzami w oczach przyjęła oświadczyny. Piękny czas, lecz ta chwila euforii szybko mija, a Narzeczeni pozostają z pytaniem - co dalej?
Kaniorowcy świętują!
Kaniorowcy świętują! Zespół im. Wandy Kaniorowej obchodzi rocznicę 70 rocznicę powstania.
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO]
Paintball zamiast kłótni? [WIDEO] Zazwyczaj kiedy jesteśmy bardzo spięci, zmęczeni albo po prostu wściekli, sięgamy po wypróbowane wcześniej metody, które mają nam pomóc w zmianie nastroju - szukamy wyciszenia, relaksu i odprężenia.
Pożegnanie dr Marka Gędka
Pożegnanie dr Marka Gędka Na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie pożegnano dzisiaj doktora Marka Gędka - dziennikarza, publicystę, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Najczęściej czytane

Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
redakcja@lublin24.pl
Reklama
#ST(reklama)