Dziś są imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

Rafał Januszczak  / ES
dodane: 14-05-2018 16:05   |   wyświetleń: 1276

65 lat Politechniki Lubelskiej [WIDEO]

Trwa świętowanie wielkiego jubileuszu Politechniki Lubelskiej. Za nami 65 lat historii technicznej uczelni. W 1965 roku Wieczorowa Szkoła Inżynierska przekształciła się w Wyższą Szkołę Inżynierską, a w wyniku rozporządzenia z 1 sierpnia 1977 r. w Politechnikę Lubelską.
65 lat Politechniki Lubelskiej [WIDEO]fot. pollub.pl 
Uczelnia powstała w 1953 roku jako Wieczorowa Szkoła Inżynierska, która w 1965 roku została przekształcona w Wyższą Szkołę Inżynierską, a w wyniku rozporządzenia z 1 sierpnia 1977 r. w Politechnikę Lubelską.

Politechnika Lubelska jest jedną z pięciu uczelni państwowych w Lublinie i jako jedyna posiada profil techniczny. Na uczelni znajduje się sześć wydziałów, które prowadzą badania naukowe związane z rozwojem konstrukcji i najnowszych technologii, ochroną środowiska czy oszczędnością materiałów oraz energii. Do tej pory uczelnię skończyło ponad 40 tys. absolwentów.

Dziś w ramach obchodów 65-lecia, na Wydziale Inżynierii Środowiska odbyła się uroczystość nadania tytułu Honorowego Profesora Politechniki Lubelskiej. Otrzymali go trzej naukowcy: Klaudiusz Lenik z Katedry Podstaw Techniki PL za osiągnięcia w inżynierii materiałowej i produkcyjnej, Ybin Ying - Rektor Uniwersytetu Zhejiang. Jego zainteresowania naukowe opierają się na nieinwazyjnych technologiach czujników do oceny jakości i bezpieczeństwa produktów rolniczych oraz robotów funkcjonujących w bioprodukcji. Ostatnim uhonorowanym jest Young Guan Zhu - prof. biogeochemii, gleboznawstwa oraz Dyrektor Generalny Instytutu Środowiska Miejskiego Chińskiej Akademii Nauk. Nasza redakcja odwiedziła dziś Rektora PL - prof. Piotra Kacejko, który udzielił wywiadu w związku z jubileuszem.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z uroczystości 65-lecia oraz wyręczenia  tytułu Honorowego Profesora Politechniki Lubelskiej.

Video

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Z obawy przed zatrzymaniem ratował się ucieczką przez okno
Z obawy przed zatrzymaniem ratował się ucieczką przez okno Poszukiwanego listem gończym 26-latka zatrzymali wczoraj kryminalni z KMP w Lublinie. Mężczyzna poszukiwany był do odbycia kary pozbawienia wolności za uporczywe uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego. Mężczyzna tak bardzo nie chciał się oddać w ręce policjantów, że z obawy przed zatrzymaniem wyskoczył z okna parterowego domu. Bardzo się zdziwił, bowiem i z drugiej strony domu czekali na niego mundurowi.
Bilans świąt na naszych drogach
Bilans świąt na naszych drogach Święta Wielkanocne już za nami. Od minionego piątku na drogach naszego województwa doszło do 17 wypadków, w których 23 osoby odniosły obrażenia. Na szczęście nie doszło do żadnego wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Policjanci odnotowali także 216 kolizji, ujawnili 65 nietrzeźwych kierujących.
Stypendia Prezydenta Miasta Lublin przyznane
Stypendia Prezydenta Miasta Lublin przyznane Prezydent Miasta Lublin na podstawie rekomendacji Komisji ds. Stypendiów przyznał 15 stypendiów na czynny udział w międzynarodowym lub ogólnopolskim konkursie, festiwalu, przeglądzie lub projekcie kulturalnym odbywającym się poza Lublinem w 2019 r. w łącznej wysokości 27 740 zł.
Majówka na Litewskim. Święto Dwóch Unii
Majówka na Litewskim. Święto Dwóch Unii Plenerowymi koncertami symfonicznymi, śpiewem, defiladami oraz inscenizacjami teatralnymi i tanecznymi wypełni się plac Litewski w dniach 1-5 maja w ramach ?Święta Dwóch Unii?. Majówka na Litewskim to punkt centralny licznych wydarzeń, poprzez które mieszkańcy Lublina i odwiedzający nasze miasto turyści będą mogli świętować 15. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Nabór wolontariuszy na Noc Kultury i Inne Brzmienia
Nabór wolontariuszy na Noc Kultury i Inne Brzmienia Warsztaty Kultury w Lublinie są na półmetku przygotowań do czerwcowych festiwali, a to oznacza, że czas zaprosić do współpracy wolontariuszy, na których czekają Noc Kultury i Wschód Kultury ? Inne Brzmienia. Ruszył nabór!

Najczęściej czytane

Nieuczciwy pracownik salonu samochodowego
Nieuczciwy pracownik salonu samochodowego
Za oszustwo odpowie 25-latek, który pracując w jednym z salonów samochodowych przywłaszczył pochodzące od klientów pieniądze. Szacuje się wstępnie, że mężczyzna na swoje konto przelał łącznie ponad 40 tys. zł. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara nawet do 8 lat więzienia.
Reklamy

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Gośka!
Urodziłam się w 2017 roku. Jestem radosną, młodą sunią. Uwielbiam zabawy na wybiegu zarówno z innymi psami, jak i z opiekunem. ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Igus!


Schronisko jest moim domem od 16.10.2014 roku. Nie jestem zbyt wymagający. Nie narzucam się ludziom ale wystarczy zaprosić mnie do głaskania, a z przyjemnością ...

Szukam nowego domu

Cześć, jestem Pluto!

Urodziłem się w 2003 roku. Uwielbiam, gdy ktoś mnie głaszcze. Bez problemu daję zapinać się na smyczy, na której ładnie chodzę. Chwilami mogę się ...

Komentowane

Zapisz się do newslettera
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
[email protected]
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
[email protected]
Redakcja
REDAKCJA mail główny:
[email protected]
Reklama
#ST(reklama)